sty
23

Kontynuacja odcinka 94

Gość napisał: Na załączonym zdjęciu widzę zawodnika trzymajacego pana książkę. Może pan napisać coś więcej o niej?

Ta publikacja była już przedstawiona na blogu:

W swojej wieloletniej aktywności trenerskiej częstokroć stwierdzałem istotny dylemat w ogólnym wyszkoleniu młodzieży: niedostateczna znajomość historii szachów oraz lekceważenie spuścizny dawnych mistrzów.

Wydarzenia turniejowe w przeszłości były dla większości młodych dyskutantów mało interesujące. Zajmowano się w głównej mierze współczesną rywalizacją z udziałem czołówki światowej. Tłumaczono się też brakiem motywacji do studiowania „historycznych” partii, które z uwagi na obecnie dynamiczny rozwój teorii debiutów nie przedstawiają w ich ocenie większych wartości praktycznych.

Całkowicie błędna argumentacja! Właśnie dociekliwość w zakresie rozwoju królewskiej gry na przestrzeni wieków oraz badanie twórczości dawnych mistrzów wzbogacają ogólną wiedzę o wartościach erudycyjnych naszej dyscypliny.

Dlatego doświadczeni trenerzy w swoich zajęciach znajdują też czas na przekazanie swym podopiecznym wiedzy o kolosalnej ewolucji, jaką przeszły szachy w ciągu ostatnich dziesięcioleci.

Książka składa się z dwóch części:

Efektowne pojedynki mistrzów świata z ćwiczeniami.

Na bazie 64 pouczających partii, rozegranych  w czasie 1862-2022, przedstawiłem w ogólnych zarysach styl gry każdego  czempiona w sferze walki taktycznej. W krytycznym momencie rozgrywka została przerwana i Czytelnik musi znaleźć dalszą właściwą drogę prowadzącą do zwycięstwa. Swoje analizy można sprawdzić w rozwiązaniach ćwiczeń do partii 1-64 i przydzielić sobie stosownie punkty.

Kombinuj jak mistrz świata. 

Sukces w każdej partii zależy w dużej mierze od tego, czy zawodnik znajduje w krytycznym momencie właściwą drogę do celu.

Silną cechą gigantów szachowych jest prawie bezbłędne liczenie wariantów wynikających w trakcie partii. Ich siła polega też na tym, że potrafią szybciej i głębiej rozwiązywać skomplikowane problemy na szachownicy od swoich oponentów.

Taką technikę można oczywiście wytrenować poprzez systematyczne ćwiczenia. W tym celu przygotowałem w tej części 236 interesujących pozycji z praktyki turniejowej mistrzów świata do samodzielnej pracy. Poziom ich jest zróżnicowany pod względem trudności i tym samym posiadanych umiejętności szachowych. Dlatego każdy Czytelnik będzie miał możliwość sprawdzenia swej aktualnej formy w zakresie taktyki.

Książkę można zamówić w Wydawnictwie Caissa.

 

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    sty
    17
    pt.
    2025
    całodniowy Tata Steel Masters 2025
    Tata Steel Masters 2025
    sty 17 – lut 2 całodniowy
    Tata Steel Masters 2025, Web (13) 17 Jan – 2 Feb 2025, Wijk aan Zee (Netherlands) Dodatkowa informacja
    mar
    14
    pt.
    2025
    21:52 ME
    ME
    mar 14@21:52 – mar 27@22:07
    W dniach 14-27.03.2025 w Eforie-Nord (Rumunia) odbędą się Indywidualne Mistrzostwa Europy. Strona mistrzostw
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: