wrz
24

Kontynuacja odcinka 236

W wpisie współredaktor bloga EDITOR poruszył zagadnienie solvingu. Na ten temat napisałem kiedyś artykuł na blogu i naraziłem się krajowym solverowcom, choć tekst spotkał się ogólnie z pozytywnym przyjęciem Internautów.

Na ten problem sam patrzę z innego punktu widzenia, mianowicie szkoleniowego.

Przez wiele lat zajmowałem się czynnie kompozycją szachową. W trakcie doświadczeń na tym polu stwierdziłem, że rozwiązywanie i analizowanie pewnych zadań szachowych pomogło mi poprawić technikę liczenia wariantów oraz rozwinęło umiejętności kombinacyjne.

W źródłach w języku rosyjskim znalazłem potwierdzenie zalet zajmowania się kompozycją. Dlatego w pracy trenerskiej zwracałem moim podopiecznym uwagę na ten aspekt i zachęcałem do studiowania pewnej grupy zadań, szczególnie studiów.

W mojej książce wyjaśniłem związki pomiędzy kompozycją szachową i grą praktyczną. Na bazie załączonych przykładów starałem się zwrócić uwagę na to, iż korzystanie z osiągnięć problemistyki może przynieść szachiście wiele szkoleniowych i praktycznych korzyści.

Kompozycja w treningu szachisty
Jerzy Konikowski
Penelopa Warszawa 2004
85 stron, format 230X165
ISBN – 83-86407-54-9

//////////////////////////

W dalszym ciągu propaguję zalety studiowania i analizowania problemów szachowych. W  najnowszej ksiażce Endgame Magic jeden rozdział poświęcony jest interesującym studiom. Na bazie analizy 100 pozycji Czytelnik może poznać wiele pouczajacych idei, które można następnie wykorzystać w praktyce turniejowej.

 

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    8
    7
    6
    5
    4
    3
    2
    1
    abcdefgh
    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: