wrz
29

Kontynuacja odcinka 104

Po ukazaniu się odcinka Przed końcówką jest debiut (168) otrzymałem kilka pytań od Internautów: kto jest EDITOR?

Kilkakrotnie pisałem już w przeszłości, że to jest samodzielny współredaktor bloga. Mieszka w Polsce i zna doskonale problemy naszych szachów. Jego wpisy są świetnym uzupełnieniem do moich tekstów. EDITOR ma wolną rękę w doborze tematyki i ja nie ingeruję w jego działalność.

////////////////////////////////////////

Znowu, po kilku latach (2011), powraca kwestia gambitu Gajewskiego. Jedno jest pewne, że arcymistrz w ostatnich latach sprawdził się jako świetny znawca teorii debiutów, o czym świadczy jego współpraca z Wojtaszkiem i Anandem. Bardzo pozytywne jest to, że w tej materii pomaga obecnie najlepszemu polskiemu zawodnikowi Dudzie, który jeszcze dość często – jak pokazuje praktyka  turniejowa – ma problemy ze swoim repertuarem debiutowym. Ale należy podkreślić postępy Jana Krzysztofa w tej fazie gry, co uwypukliłem w komentarzach do jego partii w trakcie turnieju kandydatów w Madrycie 2022.

Jednakże nie zmieniam zdania odnośnie rzekomego odkrycia gambitu przez Grzegorza Gajewskiego.

Rozwojem teorii debiutów oraz ich historią zajmuję się od wielu lat. Współpracowałem  z  polskimi i zagranicznymi periodykami szachowymi, m.in.: Sahovski Informator, Chess Base Magazin, New in Chess (Yearbook), Correspondence Chess Yearbook, The Chess Player-Der Schachspieler, Schach-Report, Deutsche Schachblätter, Deutsche Schachzeitung, Gambit-Revue, Fernschach, PAT, SZACH, Szachy/Chess, Szachy, Szachista, Magazyn Szachista, Poradnik Szachisty.

Jeszcze obecnie redaguję działy z teorii otwarć w Panoramie Szachowej oraz niemieckim Fernschachpost. Napisałem najwięcej książek o tej tematyce w Polsce i Niemczech. Do końca tego roku mają się jeszcze ukazać dwie książki w wydawnictwie Joachim Beyer Verlag (Niemcy) oraz Hanon Russell Enterprises (USA).

Spopularyzowałem wraz z angielskim mistrzem Otto Hardym wariant w partii hiszpańskiej po ruchach 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 Gc5 4.c3 d5!?, znany w teorii debiutów jako gambit Konikowski-Hardy.

Mam zatem wystarczającą wiedzę, aby twierdzić, że Grzegorz Gajewski nie odkrył gambitu, tylko go spopularyzował. Zasługi jego są tutaj oczywiście wielkie i dlatego słusznie nosi jego nazwisko. Dla przypomnienia chodzi  o wariant po ruchach: 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 a6 4.Ga4 Sf6 5.0-0 Ge7 6.We1 b5 7.Gb3 d6 8.c3 0-0 9.h3 Sa5 10.Gc2 d5!?

Na ten temat opublikowałem artykuł teoretyczny „Partia hiszpańska – ciekawy wariant!” w Panoramie Szachowej Nr 7/8 2010 r.

Poniższy tekst był zamieszczony w niemieckim periodyku Fernschachpost (5-2011).

Po ruchu 10…d5!? piszę: „Ta ofiara pionka została prawdopodobnie zastosowana po raz pierwszy w partii korespondencyjnej Martin-Maltz (1995) i następnie powtórzona w dalszych pojedynkach drogą pocztową. W grze Kuzniecow-Gajewski, Pardubice 2007 tę ideę z sukcesem powtórzył polski arcymistrz. Została ona uznana przez periodyk Chess Base Magazin za nowinkę 2007 roku. Ta fałszywa informacja jest dowodem na to, że partie z gry korespondencyjnej są nieznane w grze normalnej”.

 

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    sty
    17
    pt.
    2025
    całodniowy Tata Steel Masters 2025
    Tata Steel Masters 2025
    sty 17 – lut 2 całodniowy
    Tata Steel Masters 2025, Web (13) 17 Jan – 2 Feb 2025, Wijk aan Zee (Netherlands) Dodatkowa informacja
    mar
    14
    pt.
    2025
    całodniowy ME
    ME
    mar 14 – mar 27 całodniowy
    W dniach 14-27.03.2025 w Eforie-Nord (Rumunia) odbędą się Indywidualne Mistrzostwa Europy. Strona mistrzostw
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: