wrz
29

Kontynuacja odcinka 104

Po ukazaniu się odcinka Przed końcówką jest debiut (168) otrzymałem kilka pytań od Internautów: kto jest EDITOR?

Kilkakrotnie pisałem już w przeszłości, że to jest samodzielny współredaktor bloga. Mieszka w Polsce i zna doskonale problemy naszych szachów. Jego wpisy są świetnym uzupełnieniem do moich tekstów. EDITOR ma wolną rękę w doborze tematyki i ja nie ingeruję w jego działalność.

////////////////////////////////////////

Znowu, po kilku latach (2011), powraca kwestia gambitu Gajewskiego. Jedno jest pewne, że arcymistrz w ostatnich latach sprawdził się jako świetny znawca teorii debiutów, o czym świadczy jego współpraca z Wojtaszkiem i Anandem. Bardzo pozytywne jest to, że w tej materii pomaga obecnie najlepszemu polskiemu zawodnikowi Dudzie, który jeszcze dość często – jak pokazuje praktyka  turniejowa – ma problemy ze swoim repertuarem debiutowym. Ale należy podkreślić postępy Jana Krzysztofa w tej fazie gry, co uwypukliłem w komentarzach do jego partii w trakcie turnieju kandydatów w Madrycie 2022.

Jednakże nie zmieniam zdania odnośnie rzekomego odkrycia gambitu przez Grzegorza Gajewskiego.

Rozwojem teorii debiutów oraz ich historią zajmuję się od wielu lat. Współpracowałem  z  polskimi i zagranicznymi periodykami szachowymi, m.in.: Sahovski Informator, Chess Base Magazin, New in Chess (Yearbook), Correspondence Chess Yearbook, The Chess Player-Der Schachspieler, Schach-Report, Deutsche Schachblätter, Deutsche Schachzeitung, Gambit-Revue, Fernschach, PAT, SZACH, Szachy/Chess, Szachy, Szachista, Magazyn Szachista, Poradnik Szachisty.

Jeszcze obecnie redaguję działy z teorii otwarć w Panoramie Szachowej oraz niemieckim Fernschachpost. Napisałem najwięcej książek o tej tematyce w Polsce i Niemczech. Do końca tego roku mają się jeszcze ukazać dwie książki w wydawnictwie Joachim Beyer Verlag (Niemcy) oraz Hanon Russell Enterprises (USA).

Spopularyzowałem wraz z angielskim mistrzem Otto Hardym wariant w partii hiszpańskiej po ruchach 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 Gc5 4.c3 d5!?, znany w teorii debiutów jako gambit Konikowski-Hardy.

Mam zatem wystarczającą wiedzę, aby twierdzić, że Grzegorz Gajewski nie odkrył gambitu, tylko go spopularyzował. Zasługi jego są tutaj oczywiście wielkie i dlatego słusznie nosi jego nazwisko. Dla przypomnienia chodzi  o wariant po ruchach: 1.e4 e5 2.Sf3 Sc6 3.Gb5 a6 4.Ga4 Sf6 5.0-0 Ge7 6.We1 b5 7.Gb3 d6 8.c3 0-0 9.h3 Sa5 10.Gc2 d5!?

Na ten temat opublikowałem artykuł teoretyczny „Partia hiszpańska – ciekawy wariant!” w Panoramie Szachowej Nr 7/8 2010 r.

Poniższy tekst był zamieszczony w niemieckim periodyku Fernschachpost (5-2011).

Po ruchu 10…d5!? piszę: „Ta ofiara pionka została prawdopodobnie zastosowana po raz pierwszy w partii korespondencyjnej Martin-Maltz (1995) i następnie powtórzona w dalszych pojedynkach drogą pocztową. W grze Kuzniecow-Gajewski, Pardubice 2007 tę ideę z sukcesem powtórzył polski arcymistrz. Została ona uznana przez periodyk Chess Base Magazin za nowinkę 2007 roku. Ta fałszywa informacja jest dowodem na to, że partie z gry korespondencyjnej są nieznane w grze normalnej”.

 

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    paź
    29
    wt.
    2024
    całodniowy MŚ juniorów
    MŚ juniorów
    paź 29 – lis 9 całodniowy
    W dniach 29.10-09.11.2024 we Florianopolis (Brazylia) odbywają się Mistrzostwa Świata Juniorów do lat 14, 16 oraz 18. Więcej informacji na stronie PZSzach Informacja na ChessBase News
    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 15 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)    
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: