Zanim opracowałem ten odcinek, zadałem kilku moim znajomym-szachistom w Polsce i Niemczech pytanie: „Z czego znany jest Akiba Rubinstein?”. Odpowiedź we wszystkich przypadkach była podobna: „Z rozwoju wielu wariantów debiutowych, które do dzisiaj są aktualne”. Niektóre osoby dodały: „Grał świetnie końcówki wieżowe”.
Gość ma teraz duże problemy wobec oceny twórczości Akiby Rubinsteina przez znanego krajowego eksperta i arbitra szachowego.
W wywiadzie przeprowadzonym z nim przez Magdalenę Gutowską w temacie
na pytanie „Z czego był znany Rubinstein” padła odpowiedź:
„Był znakomity w końcówkach i te partie są wzorcem dla innych”.
Przypominam jak ocenia twórczość naszego wybitnego szachisty były mistrz świata:
Garri Kasparow m.in. wypowiada się, że wkład Rubinsteina w rozwój teorii debiutów jest gigantyczny …
Wycinek z polskiej Wikipedii:
Znaczenie dla światowego życia szachowego
Rubinstein uważany jest dzisiaj za jednego z największych klasyków szachów, mimo że nie pozostawił po sobie artykułów ani książek, ani nawet zbyt wielu notatek. Znamy jego osiągnięcia głównie z zapisów partii i wspomnień jemu współczesnych. Wiele wariantów szachowych otwarć nawiązuje w swoich nazwach do Rubinsteina (np. obrona Nimzowitscha – wariant Rubinsteina). W samym tylko gambicie hetmańskim można znaleźć kilka głównych wariantów nazwanych nazwiskiem Rubinsteina.
//////////////////////////////////////
Mimo wielu publikacji w świecie o zasługach Akiby Rubinsteina w rozwoju królewskiej gry, są jednak osoby w Polsce, które do dnia dzisiejszego jeszcze tego nie pojęły.
Dlatego moim obowiązkiem – trenera i publicysty – było napisanie wraz z Jackiem Gajewskim książki wyjaśniającą tę kwestię.
O tym była już kilkakrotnie mowa na tym blogu. Wydaje mi się jednak, że trzeba ciągle powracać do tego tematu. Aby wreszcie w naszym kraju zaczęto pisać i mówić prawdę o naszym wielkim szachiście!
Cdn.
W książce Pytla też był rozdział poświęcony o wkładzie AR w teorię
debiutów. Na tamte czasy on grał tę fazę, podobnie końcowki, jak
komputer. Przylgnęła doń łatka końcówki wieżowe; w rzeczywistości to
był uniwersalny i nowoczesny jak na tamte czasy zawodnik.
Partie Akiby Rubinsteina na stronie Przemysława Jahra: http://www.szachypolskie.pl/wybrane-partie-akiby-rubinsteina/