Mamy mało książek po polsku w kwestii „Debiuty szachowe”. Dlatego od dawna mobilizuję krajowych trenerów do zajęcia się tą problematyką i następnie udostępnienie swej wiedzy naszej młodzieży.
W mojej bibliotece posiadam świetną tematyczną pracę Eduarda Gufeda.
Polecam ją tym szachistom, którzy chcą poznać w szybkim tempie ogólne zasady rozgrywania popularnej obrony królewsko-indyjskiej.
Książkę można zamówić na stronie wydawnictwa RM.
Warto zauważyć, że są polscy trenerzy, którzy dzielą się wiedzą debiutową po polsku 😉
http://sklepdawidszachuje.pl/
Dobrze, że chociaż jeden krajowy trener dzieli się swoją wiedzą.
?
Dawid Czerw: „Nie jest tajemnicą, że na rynku brakuje polskich publikacji. Często pytacie mnie o porady w tej sprawie i tutaj bez cienia złośliwości – nie pomagam, bo nie mam jak. Po prostu w wielu tematach nie istnieje dobra książka po polsku”. http://www.blog.konikowski.net/2019/10/12/polemiki-opinie-41/
Sam David nie poleca swoich książek. Dlatego nie mam o nich pojęcia.
Przecież artykuł, z którego jest cytat, to „Dlaczego ARCYMISTRZOWIE nie piszą po polsku?”. Ja do tego zacnego grona nie należę.
https://www.dawidszachuje.pl/dlaczego-arcymistrzowie-nie-pisza-po-polsku/
Dlatego robię moje kursy (nie książki!) na poziomie I kategorii (czasem ciut wyższym), junior który wchodzi na wyższy poziom raczej zna już angielski całkiem nieźle, a wtedy „do wyboru, do koloru”.
Mamy sporo pięknej polskiej literatury szachowej, w której Jerzy Konikowski ma swój gigantyczny udział. I pomyśleć że kiedyś Pan Jerzy był powszechnie hejtowany za swój publicystyczny wkład do rozwoju szachowej Polski. Oczywiście też wyrazy uznania dla Pana Dawida za swoją działalność w zakresie edukacji szachowej.