Książka została wydana przez Polski Związek Szachowy w 2002 roku dzięki funduszom Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu. Jest przeznaczona dla szkoleniowców oraz młodych szachistów, niezależnie od posiadanych kategorii szachowych.
Tematyka podręcznika obejmuje całokształt problemów z jakimi styka się szachista, zarówno w pracy nad szachami, jak też w trakcie zawodów sportowych.
Autorzy: Ryszard Bernard, Jacek Bielczyk, Andrzej Filipowicz, Jerzy Konikowski i Marek Matlak.
Wybrane zagadnienia teorii i praktyki szachowej
Praca zbiorowa
185 stron (twarda okładka)
Polski Związek Szachowy 2002
ISBN 83-903149-4-0
Mam kilka książek z tej serii. Były bardzo dobre i szkoda, że przestano ich publikacji. Były o wiele przydatne od mata.
Podzielam zdanie Dominika. To były ciekawe książki. Niestety polscy trenerzy nie bardzo chcą publikować książki i artykuły szachowe. Właściwie to unikają tej formy działalności szachowej, a szkoda. Przecież każdy z trenerów ma duży bagaż doświadczeń szachowych, zarówno z własnej gry, jak i materiałów i technik szkoleniowych.
Moja opinia o tych książkach jest też pozytywna. Szkoda, że PZSzach ich więcej nie wydaje. Dalej korzystam z nich w szkoleniach.
Można też na blogu wspomnieć o książce pana Marka Wieczorka (srebrnego medalistę Mistrzostw Polski w rozwiązywaniu zadań szachowych z 1973) pt. „Końcówki pionowe”
Przykładowe strony na tej archiwalnej stronie allegro:
https://archiwum.allegro.pl/oferta/ksiazka-szachy-koncowki-pionowe-i6943786239.html
W tej serii przedstawiam książki, które znam i posiadam. Pracy Marka Wieczorka nie mam, zatem nie jestem w stanie o jej ocenę. Jeśli otrzymam jeden egzemplarz do wglądu, to wtedy chętnie ją tutaj omówię.
//////////////////////////////
Jeśli ją otrzymamn, to wtedy mogę stwierdzić to, co przeczytałem w Internecie: Książka – poradnik charakteryzuje się nowoczesnym podejściem do wyjaśnienia tajników tej ciekawej, popularnej i zalecanej gry. Jest to prawdopodobnie najlepszy poradnik szachowy!
Widzę, że autor bloga nie zna tej pozycji. W celu mobilizacji do jej zdobycia nadmienię, że w bibliografii jest Pan wymieniony:
3. J.Konikowski-Sprawdź się w końcówkach pionowych, Warszawa 2008
///
Obok Szulce, Grąbczewskiego i Awerbacha
Jak będzie możliwość, to ją chętnie kupię. Dziękuję za wiadomość!
„Nie ma wielu książek w języku polskim napisanych przez polskich autorów dla zawodników powyżej 1800. Jedynie książka pana Sapisa jest ciekawa; słyszałem wiele pochlebnych opinii. To jest jedna, jedyna książka napisana przez polskiego autora”. Klekowski