Pamiętamy czasy, gdy polska młodzież przywoziła z Mistrzostw Europy i Świata „worek medali”. W ostatnich latach mamy jednak mniej sukcesów i okazji do radości, bowiem coraz trudniej jest naszym juniorkom i juniorom walczyć o czołowe miejsca w prestiżowych imprezach. Pokazały to ostatnio trzy turnieje.
W tegorocznych Mistrzostwach Europy w Bratysławie (2-10 sierpnia) w kategoriach od 8 do 18 lat, nasze zawodniczki zdobyły złote krążki: Patrycja Waszczuk do lat 16 oraz Alicja Śliwicka do 18 lat. Juniorzy jednak zdecydowanie zawiedli, a przecież pojechali najlepsi, w tym dwóch mistrzów międzynarodowych: Szymon Gumularz i Paweł Teclaf. Nasza ekipa była liczna, aż 76 zawodniczek i zawodników.
Alicja Śliwicka i Patrycja Waszczuk (fot. Przemysław Nikiel)
Jednakże w Mistrzostwach Świata sukcesów już nie było. W dniach 1-12 października w Mumbaju odbyły się MŚ juniorek i juniorów do lat 14, 16 oraz 18. Polska ekipa była również liczna, lecz tym razem nie było żadnych medali.
W dniach 14-25.10.2019 w New Delhi odbyły się Mistrzostwa Świata juniorek i juniorów do lat 20. Polskę reprezentowały trzy osoby, niestety bez sukcesów.
Naszych trenerów czeka teraz wielka praca, czyli szczegółowa analiza rozegranych partii i ocena występów młodzieży oraz odpowiedź na pytanie: dlaczego zdobyto tylko dwa medale i dlaczego żaden z naszych utalentowanych juniorów nie znalazł się na podium?
Mateusz Bartel: „Po namyśle postanowiłem nie oceniać Pań – wolę się nie narażać. Wszystkie zagrały słabo bądź przeciętnie, więc trudno byłoby znaleźć mi jakieś pozytywy, a jednym nieodpowiednim słowem mógłbym się narazić. Tym niemniej, warto zauważyć, że drużyna potrzebuje mocnego impulsu. Wieloletnie liderki notowane są najniżej od lat (Soćko najniżej od 15 lat, a Zawadzka od 5), a młodzież niespecjalnie naciska. Cieszy debiut Alicji Śliwickiej, ale ostatecznie nie okazał się on przesadnie udany. Mimo to, mam nadzieję, że Alicja będzie zmotywowana zmianą otoczenia i szybko doszlusuje do rankingu 2400, czyli minimum przyzwoitości dla czynnie grającej arcymistrzyni. Drużyna narodowa potrzebuje świeżej krwi jak kania dżdżu”. http://www.polonia.wroclaw.pl/2019/11/zapiski-kapitana-3-12432/
Mistrzostwa Świata do lat 20 w New Delhi (Indie). Miejsce 20. zajęła Oliwia Kiołbasa; 33. była Katarzyna Dwilewicz; w grupie Open 21. miejsce zajął Igor Janik. Trenerem reprezentacji był Artur Jakubiec