paź
16

Kontynuacja odcinka 41

W krótkim czasie kolejny artykuł Tomasza Lissowskiego „WCIĄŻ ZAGADKOWY RUBINSTEIN” na stronie Polskiego Związku Szachowego wywołał ożywienie w mojej prywatnej korespondencji.

Gość napisał: Jestem zaskoczony fragmentem tego artykułu:

Twórczość urodzonego w miejscowości Stawiski k/Łomży arcymistrza doczekała się dokładnego zbadania; tylko w Polsce ukazały się trzy zbiory jego partii, z których na wyróżnienie zasługuje praca zbiorowa „Akiba Rubinstein współcześnie”, wydana przez Polski Związek Szachowy w 2012 roku. Książka zawiera obszerny szkic biograficzny (autor – profesor Tadeusz Wolsza) oraz 55 wybranych partii Rubinsteina, do których komentarze opracowała grupa znanych polskich szkoleniowców oraz zawodniczek i zawodników; całość zredagował Tomasz Stefaniak. 

W mojej bibliotece posiadam cztery książki w języku polskim opisujące karierę szachową Akiby Rubinsteina wraz ze zbiorem partii:

1.Krzysztof Pytel: „AKIBA RUBINSTEIN czyli o sztuce rozgrywania końcówek”, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1987.

2.Władysław Korcz: „Akiba Rubinstein”, Wydawnictwo Sport i Turystyka, Warszawa 1989.

3.Praca zbiorowa: „Akiba Rubinstein współcześnie”, Polski Związek Szachowy, Warszawa 2012.

4.Jacek Gajewski i Jerzy Konikowski: „Akiba Rubinstein”, RM Warszawa 2017.

Czyżby znany historyk Polskiego Związku Szachowego nie wiedział o tym…?

///////////////////////////////

O naszej książce Tomasz Lissowski wiedział na pewno, gdyż w pewnym momencie pracy nad nią prowadziliśmy z nim wspólnie z Jackiem Gajewskim korespondencję w tej kwestii. Zagadką jest zatem, o której książce zapomniał doświadczony znawca historii szachów?

Nasza praca różni się od dotychczasowych publikacji o Rubinsteinie w języku polskim. Uzgodniłem mianowicie z wydawnictwem RM, że nie będzie to jakiś zbiór partii, jak to jest np. w dziele PZSzach „Akiba Rubinstein współcześnie”, lecz głównym celem książki będzie ilustracja wielkich dokonań naszego arcymistrza w rozwoju teorii debiutów.

Jednym słowem to ma być podręcznik dla młodzieży, aby na bazie znakomitych turniejowych pojedynków Rubinsteina i jego debiutowych idei poznała pewny fragment ewolucji otwarć!

Oto treść książki:

cdn

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    lis
    7
    czw.
    2024
    całodniowy ME Petrovac
    ME Petrovac
    lis 7 – lis 20 całodniowy
    W dniach 7-20.11.2024 w Petrovac (Czarnogóra) odbywają się Indywidualne Mistrzostwa Europy. Polskę reprezentują m.in. Mateusz Bartel, Kacper Piorun, Szymon Gumularz oraz Monika Soćko, Alicja Śliwicka, Aleksandra Malcewska itd. wyniki strona turnieju komunikat Źródło Transmisja na ChessBase[...]
    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 15 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)    
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: