cze
19

Kontynuacja odcinka 16

Współredaktor bloga EDITOR przypomniał w swoim wpisie Problemy szkoleniowe 2 mój artykuł, który został opublikowany w miesięczniku „Szachista” w numerze 6-1993.

Napisałem go po obserwacjach gry polskiej młodzieży w trakcie mistrzostw świata juniorek oraz juniorów w Duisburgu i Halle w 1992 roku oraz rozmowach z ówczesnym szefem wyszkolenia PZSzach Zbigniewem Czajką, trenerami i także z zawodniczkami oraz zawodnikami.

Moimi uwagami i wnioskami dzieliłem się potem w różnych publikacjach oraz poradniku „Szachy dla przyszłych mistrzów”.

Bardzo często otrzymuję różne zapytania w kwestii szkolenia, na które odpowiadam w prywatnej korespondencji. Te najważniejsze problemy przedstawiam na blogu.

Najbardziej cieszy mnie to, że w polskim środowisku szachowym wzrosła wreszcie świadomość o ważnym znaczeniu teorii debiutów w procesie szkolenia.

Przytaczam dwa wątki z aktualnych publikacji:

Źródło: Dwa tomy „Damy Mata”. Autorzy Ireneusz Gawle i Jerzy Moraś. Wydawnictwo PENELOPA.

Dla przypomnienia teorie współczesnych autorytetów szachowych:

Anatoli Karpow – mistrz świata w latach 1975-1985 oraz 1993-1999: Każda faza partii, otwarcie, gra środkowa i końcówka ma duże znaczenie. Jeżeli na początku gry, któraś ze stron uzyska przewagę materialną lub pozycyjną, to zniwelować ją w grze środkowej będzie bardzo trudno. W tej sytuacji do końcówki może w ogóle nie dojść. Bez poprawnej gry w debiucie, nie można więc myśleć o sukcesach w szachach.

Garri Kasparow – mistrz świata w latach 1985 – 2000: Nie ma znaczenia jak dobrze grasz, nie możesz spodziewać się dobrych wyników kiedy masz przegraną po debiucie.

Magnus Carlsen – mistrz świata od 2013 roku: Głównie pracowałem nad otwarciami (przed meczem z Anandem). Myślę, że końcówki i grę środkowo opanowuje się dzięki grze turniejowej. W tym sensie nie trenowałem tych faz gry, które są moją siłą.

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    lis
    7
    czw.
    2024
    całodniowy ME Petrovac
    ME Petrovac
    lis 7 – lis 20 całodniowy
    W dniach 7-20.11.2024 w Petrovac (Czarnogóra) odbywają się Indywidualne Mistrzostwa Europy. Polskę reprezentują m.in. Mateusz Bartel, Kacper Piorun, Szymon Gumularz oraz Monika Soćko, Alicja Śliwicka, Aleksandra Malcewska itd. wyniki strona turnieju komunikat Źródło Transmisja na ChessBase[...]
    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 15 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)    
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: