2019 FIDE World Team Championships to be staged in Astana, Kazakhstan https://t.co/qBCP43s7v2
— Arkady Dvorkovich (@advorkovich) 1 lutego 2019
„14 września 2018. Polski Związek Szachowy z „opcją” na dwie istotne światowe imprezy w najbliższych latach! Zgodnie z decyzjami FIDE – World Chess Federation i European Chess Union nasz kraj ma wyłączność na organizację: – Drużynowych Mistrzostw Świata 2019; – Mistrzostw Europy w szachach szybkich i błyskawicznych 2020. Decyzje o tym czy Polska podejmie się organizacji ww. zawodów zapadną w trakcie lub po Kongresie FIDE i ECU, które odbędą się na przełomie września i października w Batumi (Gruzja)”. link
„Formalnie data ogłoszenia to 1 lutego 2019 roku, natomiast wcześniej dochodziły do mnie informacje, że turniej może odbyć się w terminie marcowym. Dlatego z Radkiem Wojtaszkiem zacząłem rozmowy na początku stycznia, niestety okazało się, że jest zdecydowanie za mało czasu. Zawodnicy mają zaplanowane występy na pół roku, a czasem na rok do przodu i nie mogą zerwać umów z organizatorami turniejów. (…) Powody (nieobecnośći na DMŚ – red.) były najróżniejsze: od narodzin dziecka, poprzez konieczność występu w innych zaplanowanych turniejach, zakup biletów lotniczych, aż po zobowiązania wobec klubów”. (Radosław Jedynak, prezes PZSzach, MAT 1/2019); „W wypadku dwóch pierwszych (Wojtaszek, Duda – red.) chodzi o niezwykle silny i prestiżowy turniej w Pradze, natomiast Kamil nie był w stanie przełożyć swoich egzaminów na uczelni i zaplanowanych startów w szachowej lidze uniwersyteckiej w USA. Jacek Tomczak dopiero co został ojcem. Kilku następnych zawodników z listy rankingowej również miało swoje sportowe zobowiązania”. (Artur Jakubiec, wiceprezes ds. sportu wyczynowego PZSzach, MAT 1/2019); „Trzech naszych zawodników nie może zagrać w DMŚ. Duda i Wojtaszek z uwagi na turniej w Pradze; Dragun z uwagi na studia w USA”. (Michał Bartel, szef wyszkolenia PZSzach, Polskie Radio).
„Po raz pierwszy w historii PZSzach została opracowana kompleksowa strategia rozwoju dyscypliny. Jest to związane z wytycznymi Ministerstwa w kwestii dobrego zarządzania polskimi związkami sportowymi. Dokument powstał w 2018 roku. Złożyliśmy go w ministerstwie i czekamy na akceptację władz. Stworzyliśmy go, aby nasze działania dobrze wkomponowywały się w politykę sportową naszego państwa. Jest to przejaw naszej troski, aby prawidłowo realizować „Kodeks Dobrego Zarządzania dla PZS”, bowiem od tego będą zależeć przyszłe dotacje”. (Radosław Jedynak, prezes PZSzach, MAT 1/2019)
Skoro prezes PZSzach – jak sam mówi – już na początku stycznia kontaktował się w Wojtaszkiem, rozumiem że zrobił to samo w stosunku do innych członków kadry. Czy oni są na innych prawach? Chyba nie każdemu urodziło się dziecko czy też miał problemy z przełożeniem egzaminów. W Rosji wszystko zagrało na 100%. Każdy – łacznie z tuzami – miał wolny termin, a Artemiev – jak wspomniał w wywiadzie – rzucił wszystko aby tylko mieć szansę gry w sbornej.