Eduard Gufeld miał rację, że intensywna działalność publicystyczna i trenerska wpływa ujemnie na samą grę. Przekonałem się o tym na własnej skórze. Moje kolejne trzy występy w turniejach mistrzowskich (1987, 1988, 1990) były nieudane. Ale także wyniki naszych zawodowców Włodzimierza Schmidta, Aleksandra Sznapika, Jacka Gdańskiego i Marcina Kamińskiego nie były rewelacyjne. Tylko nasze zawodniczki broniły z honorem polskie szachy. W 1985 roku Hanna Ereńska-Radzewska i Małgorzata Wiese podzieliły 1-2 miejsce w turnieju kobiet. Także w 1989 roku Agnieszka Brustman zwyciężyła w kategorii pań, natomiast Hanna Ereńska-Radzewska była druga. To były największe polskie sukcesy w Dortmundzie do 2017 roku!
W dniach 16-26 kwietnia 1992 roku odbył się w Dortmundzie superturniej z udziałem Kasparowa. Była to wielka impreza, którą organizowała profesjonalna firma. Grano w słynnej Westfalenhalle. Garri Kasparow przyciągnął setki kibiców. Sala turniejowa codziennie pękała w szwach. Przed halą ustawiała się każdego dnia długa kolejka chętnych do kupna biletów wejściowych. Takich scen nigdy w życiu nie widziałem. Media codziennie obszernie informowały o wydarzeniach w turnieju. Była to wielka reklama dla królewskiej gry!
Wyniku turnieju głównego:
Kasparow 6
Iwanczuk 6
Barejew 5.5
Anand 5
Kamsky 4,5
Sałow 4.5
Hübner 4
Adams 3.5
Szirow 3.5
Piket 2.5
Turniej otwarty A wygrał przyszły mistrz świata W.Kramnik i S.Lputjan 8.5. Startująca w różnych grupach liczna grupa Polaków nie odniosła żadnych sukcesów.
Było duże zainteresowanie turniejem w świecie. Francuska Agencja Prasowa zwróciła się do organizatorów z prośbą o dostarczanie na bieżąco notacji partii. Tę pracę zaproponowano mnie. Oczywiście podjąłem się tego zadania. Co kilka ruchów wysyłałem faksem do Paryża aktualny stan wszystkich pojedynków.
Miałem jeszcze jedno ważne zadanie. Wydawnictwo Joachim Beyer Verlag zaproponowało napisanie książki turniejowej. Wykonaliśmy to w trójkę: Konikowski, Schulenburg i Treppner. Książka ukazała się w dwóch wersjach: z twardą i miękką okładką.
Książka zawiera partie komentowane, opisy poszczególnych rund, wywiady z zawodnikami i wiele fotografii.
Na czas turnieju wziąłem oczywiście urlop wypoczynkowy. W Westfallenhalle siedziałem praktycznie od rana do wieczora. Dzięki temu miałem możliwość oglądania wszystkich analiz po partii, w tym oczywiście samego Kasparowa. Zamieniłem z nim kilka słów o znaczeniu fazy debiutowej w nowoczesnych szachach.
Potwierdził tezę, że jest to bardzo ważna część partii i zawodnik, który nie ma opanowanej do perfekcji tej fazy gry, nigdy nie osiągnie znaczących sukcesów turniejowych na arenie międzynarodowej!
Wydanie z twardą okładką pod tytułem „Das Grossmeister Turnier Dortmund 1992.
Jerzy Konikowski, Pit Schulenburg i Gerd Treppner
Chess-Meeting 92
Wydanie z miękką okładką
175 stron
Joachim Beyer Verlag 1992
ISBN 3-88805-119-3