Już pisałem wcześniej na blogu, że mistrz świata Robert Fischer był dla mnie zawsze idolem i jako młody szachista przestudiowalem praktycznie wszystkie partie znakomitego arcymistrza. Na bazie jego wspaniałych pojedynków poznawałem m.in. tajniki partii hiszpańskiej i obrony królewsko-indyjskiej.
Zainteresowałem się także schematem rozwojowym dla białych z fianchettem gońca na g2. Okazało się, że ten system można stosować przeciwko wielu odpowiedziom czarnych. Po przestudiowaniu tematycznych partii z twórczości Fischera, włączyłem ten plan gry do własnego repertuaru debiutowego. Nazwałem to „Uniwersalne otwarcie”.
Później w mej pracy trenerskiej polecałem ten debiut tym wszystkim podopiecznym, którzy z braku czasu nie mogli zająć się głębszą analizą głównych wariantów. „Uniwersalne otwarcie” rozwiązało w pełni problem ich repertuaru debiutowego.
Na przestrzeni wielu lat mojej pracy szkoleniowej w tej kwestii nazbierało się sporo materiałów, które opublikowałem w książce „Atak królewsko-indyjski”.
Jeszcze w trakcie tej pracy wydawnictwo Joachim Beyer Verlag zainteresowało się tym tematem.
„Oczekujemy na wersję niemiecką” padła propozycja. W ten sposób przed kilkoma dniami ukazała się tematyczna książka we współpracy z szefem wydawnictwa Robertem Ullrichem. Wersja niemiecka ma 302 strony (polska 156) i 69 partii wzorcowych (w polskiej jest 37 praktycznych przykładów).
Königsindischer Angriff – richtig gespielt
Jerzy Konikowski i Robert Ullrich
Joachim Beyer Verlag 2018
302 strony
ISBN 978-3-95920-075-2
Recenzja na AMAZON:
https://www.amazon.de/K%C3%B6nigsindischer-Angriff-gespielt-Jerzy-Konikowski/dp/3959200757