Wiceprezes Włodzimierz Schmidt podkreślił, że słabe przygotowanie debiutowe jest problemem zarówno czołówki kobiet, jak i mężczyzn i zadeklarował gotowość nadzorowania pracy konsultanta debiutowego kadry kobiet i mężczyzn (Protokół z zebrania zarządu Warszawa, biuro PZSzach, Al. Jerozolimskie 49, 27 października 2012 r. godz. 10.00-18.00).
/////////////////
Arcymistrzyni Monika Soćko w Macie 4-2017: „ …brakuje nam przygotowania debiutowego na światowym poziomie. Ukrainki, Rosjanki, Amerykanki, Hinduski czy Chinki mają świetne przygotowanie debiutowe, które jest na poziomie męskim arcymistrzowskim. Nam tego brakuje. Gdy gramy bezpośrednio z nimi, to staramy się uciekać w jakieś boczne warianty, co nie jest dobre. Dlatego przydałaby się pomoc ze strony jakiegoś arcymistrza wykwalifikowanego debiutowo”.
/////////////////
Od pewnego czasu otrzymuję prywatne listy informujące mnie o tym, że moje teksty na blogu w kwestii „Istota debiutów we współczesnych szachach” dają konkretne efekty.
Wielu szkoleniowców w kraju, oprócz treningów z gry końcowej oraz środkowej, prowadzą także zajęcia z debiutów i zwracają teraz większą uwagę na przygotowanie swoim podopiecznym odpowiednich repertuarów debiutowych.
Cieszy mnie to, że dużą rolę w zrozumieniu tego problemu odegrała moja książka „Szachy dla przyszłych mistrzów”.
Wczoraj otrzymałem email od młodego trenera Dawida Czerwa:
Cześć!
Wydaje mi się, że nie ma na świecie nowocześniejszego programu do nauki debiutów niż chessable 🙂
Polecam cieplutko
https://www.chessable.com/opening-book/przyspieszony-smok-zniszcz-biae/12544/
/////////////////////////////
Moja uwaga: Oczywiście obecnie wszelkie programy komputerowe odgrywają w szkoleniu szachowym wielką rolę. Jednakże nie zastąpią one całkowicie tradycyjnych książek w formacie papierowym!