kw.
22

Kontynuacja odcinka 55

Gość napisał: Przeglądając stare roczniki znalazłem sprawozdanie z Mistrzostw WP (Szachy 6/1969), w których Pan zwyciężył. Nie wiem, czy wspominał pan ten sukces na swoim blogu, jeśli nie, to jest okazja.

To zmobilizowało do obejrzenia mojego archiwum, w którym znalazłem sporo wycinków z gazet z tej imprezy. Kilka załączam.

Jak znalazłem się w wojsku? Byłem wychowankiem sekcji szachowej „Caissa” przy Okręgowym Klubie Oficerskim w Bydgoszczy. Zarząd sekcji składał się z wyższych rangą oficerów LWP.

Po maturze w 1967 roku kierownictwo klubu zainteresowało się moją dalszą drogą życiową. Zaproponowano mi studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu. Odpowiedziałem, że chcę „skosztować” najpierw życia prostego żołnierza i decyzję podejmę w późniejszym czasie. 27 lutego 1968 roku znalazłem się w szeregach Ludowego Wojska Polskiego z oddelegowaniem do pracy, jako instruktor kulturalno-oświatowy, w Okręgowym Klubie Oficerskim przy ulicy 1-Maja (obecnie Gdańskiej).

Po wygraniu mistrzostw Wojska Polskiego (Warszawa 11.04.-20.04.1969) szczególnie  agitowano mnie do podjęcia studiów wojskowych. Zorganizowano mi kilkanaście wykładów na terenie Pomorskiego Okręgu Wojskowego na temat „Historia szachów” połączone z symultanami. Kontynuowałem też zajęcia szkoleniowe w środowisku wojskowym, m.in.  reprezentacją okręgu wojskowego w celu przygotowania do mistrzostw Wojska Polskiego.

28 maja 1969 roku – na zaproszenie ówczesnego szefa Zarządu Politycznego Pomorskiego Okręgu Wojskowego pułkownika dr Józefa Baryły – odbyło się spotkanie z działaczami  „Caissy” oraz czołowymi zawodnikami. Pułkownik był wielkim sympatykiem szachów i znawcą ogólnych problemów królewskiej gry. Był też fundatorem pucharu i nagród w tradycyjnym turnieju błyskawicznym w Bydgoszczy.

Oczywiście w trakcie spotkania była też mowa o mojej ewentualnej edukacji w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Rakietowych i Artylerii w Toruniu. Nie zdecydowałem się jednak na zawodową służbę wojskową i 21 lutego 1970 roku zostałem regulaminowo zwolniony do cywila. Wkrótce, w maju 1970 roku, zmieniłem też barwy klubowe do Łączności Bydgoszcz.

 

 

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    lis
    7
    czw.
    2024
    całodniowy ME Petrovac
    ME Petrovac
    lis 7 – lis 20 całodniowy
    W dniach 7-20.11.2024 w Petrovac (Czarnogóra) odbywają się Indywidualne Mistrzostwa Europy. Polskę reprezentują m.in. Mateusz Bartel, Kacper Piorun, Szymon Gumularz oraz Monika Soćko, Alicja Śliwicka, Aleksandra Malcewska itd. wyniki strona turnieju komunikat Źródło Transmisja na ChessBase[...]
    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 15 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)    
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: