sty
18

Kontynuacja odcinka 133

Krzysztof Bulski przypomniał w wywiadzie z Pawłem Dudzińskim problem, z którym zetknąłem się już na zgrupowaniu MASz w Zakopanem w 1999 roku. Kilka osób zwierzyło się mi wtedy, że nie ma stałego kontaktu z trenerem, natomiast jednorazowe spotkanie na sesji wszystkich indywidualnych kwestii szkoleniowych nie rozwiązuje.

W tamtych czasach były rozpowszechione już na całym świecie szkolenia w różnych dziedzinach na odległość za pomocą komputera i Internetu. Także w dziedzinie szachów.

Sam w wywiadzie z Jerzym Morasiem w Panoramie Szachowej (styczeń 1999) m.in. powiedziałem „Chciałbym przy tej okazji zwrócić uwagę na nowe możliwości: trening szachowy drogą elektroniczną. Ja gram obecnie kilka partii poprzez e-mail i jestem takim sposobem przekazywania ruchów wręcz oczarowany. Z jednym Amerykaninem wykonałem w ciągu półtora miesiąca w dwóch partiach po 30 ruchów. Dzięki temu można w szybkim tempie przeprowadzać ważne eksperymenty, badać debiuty itd. Zwracam uwagę działaczom PZSzach na te możliwości. Można przecież zaangażować trenera, który będzie tą drogą trenować grupę zawodników lub zawodniczek!”

Aby rozwiązać problemy naszej młodzieży, nie mającej możliwości systematycznego szkolenia przez doświadczonego trenera, zaproponowałem właśnie w Zakopanem wirtualną formę uzupełniającego treningu w ramach Młodzieżowej Akademii Szachowej. Gdyby moja inicjatywa została wówczas przyjęta przez kierownictwo MASz, to tym szkoleniem objęty byłby właśnie Krzysztof Bulski (rocznik 1987). A tak do 14-go roku życia młody zawodnik popełniał błędy szkoleniowe w pracy nad debiutami, co opóźniło z pewnością jego sportowy rozwój. Dopiero w wieku 15 lat, gdy miał indywidualne zajęcia z Ryszardem Bernardem, forma jego treningu weszła na odpowiednie tory.

Dalej Krzysztof Bulski przyznaje, że w późniejszym czasie praca nad debiutami nigdy nie dominowała w jego planie treningowym, co zostało także zauważone na blogu w odcinku.

W 2012 roku Krzysztof Bulski otrzymał tytuł arcymistrza i na aktualnej krajowej liście rankingowej zajmuje 23 miejsce z 2535 pkt.

Oficjalnie szkolenie wirtualne w ramach MASz zostało wprowadzone przez prezesa Tomasza Sielickiego dopiero w 2012 roku. Szkoda, że tak późno. W okresie 2000-2013 z pewnością spora część naszej młodzieży mogła skorzystać w tej formie z fachowych rad doświadczonych trenerów Młodzieżowej Akademii Szachowej PZSZach!    

URL Trackback

Trackback - notka

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    lis
    7
    czw.
    2024
    całodniowy ME Petrovac
    ME Petrovac
    lis 7 – lis 20 całodniowy
    W dniach 7-20.11.2024 w Petrovac (Czarnogóra) odbywają się Indywidualne Mistrzostwa Europy. Polskę reprezentują m.in. Mateusz Bartel, Kacper Piorun, Szymon Gumularz oraz Monika Soćko, Alicja Śliwicka, Aleksandra Malcewska itd. wyniki strona turnieju komunikat Źródło Transmisja na ChessBase[...]
    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 15 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)    
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: