Szachy to sport, a sport to rywalizacja, a rywalizacja to konkurowanie o przewagę od pierwszych posunięć, czyli trzeba mieć mocny serwis, jak mówił Garri Kasparow, bo inaczej sukcesów sportowych nie będzie!
Idolem wielu znakomitych arcymistrzów jest nadal Michaił Botwinnik, który stworzył podwaliny pod nowoczesne studiowanie debiutów, katalogowanie etc.
Pisał o tym Garri Kasparow w swojej książce: link
/////////////////////////////////////
Jako trener dawałem swoim podopiecznym radę: „Studiujcie debiuty, gdyż poprawnie rozegrany daje duże szanse na sukces w każdym pojedynku. Nawet słabsi szachiści mają realne perspektywy odniesienia zwycięstwa nad silniejszym i doświadczonym przeciwnikiem. Zawodnik powinien mieć odpowiednią motywację do wyczynowego uprawiania szachów. Na pewno nie będzie jej miał w przypadku porażek i słabych wyników turniejowych. To może go szybko zniechęcić do dalszego zajmowania się królewską grą…”.
O tym pisałem też wielokrotnie w różnych publikacjach, także w książce „Szachy dla przyszłych mistrzów”.
W Panoramie Szachowej 9-2017 zamieszczono z moim obszernym komentarzem pouczajacą partię, w której słabszy zawodnik przygotował ostry wariant i zaskoczył tym silnego arcymistrza, co zaowocowało zwycięstwem.
Takie podejście do szachów turniejowych powinno być wzorcem dla młodych zawodników z ambicjami sportowymi!
Oto zapis tego niezwykle interesującego pojedynku.
To pasuje do tego wpisu: http://www.blog.konikowski.net/2017/06/22/problemy-szkoleniowe-w-polskich-szachach-110/