Dla przypomnienia: Młodzieży z ambicjami sportowymi poleca się tezy wielkich autorytetów szachowych!
Anatoli Karpow – mistrz świata w latach 1975-1985 oraz 1993-1999: Każda faza partii, otwarcie, gra środkowa i końcówka ma duże znaczenie. Jeżeli na początku gry, któraś ze stron uzyska przewagę materialną lub pozycyjną, to zniwelować ją w grze środkowej będzie bardzo trudno. W tej sytuacji do końcówki może w ogóle nie dojść. Bez poprawnej gry w debiucie, nie można więc myśleć o sukcesach w szachach.
Garri Kasparow – mistrz świata w latach 1985 – 2000: Nie ma znaczenia jak dobrze grasz, nie możesz spodziewać się dobrych wyników, kiedy masz przegraną po debiucie.
Borys Gelfand – wicemistrz świata w 2012 roku: Byłem wychowany, że debiut to najważniejsza część partii i trzeba go wygrać. Dlatego muszę silnie obciążać mózg.
Magnus Carlsen – mistrz świata od 2013: Głównie pracowałem nad otwarciami (przed meczem z Anandem). Myślę, że końcówki i grę środkowo opanowuje się dzięki grze turniejowej. W tym sensie nie trenowałem tych faz gry, które są moją siłą.
////////////////////////////
W dzisiejszej rundzie Pucharu Świata w Tbilisi arcymistrz Levon Aronian w popisowy sposób pokazał, jak należy grać przeciwko przeciwnikowi, który zlekceważy podstawowe zasady szachów: szybki rozwój i zabezpieczenie króla.
A swoją drogą ukraiński arcymistrz powinien zapoznać się z teorią tego wariantu. Nie znał go, więc do końcówki nie doszło!
Skomentowana partia na ChessBase News: http://en.chessbase.com/post/fide-world-cup-2017-flawless-aronian-crushes-chucky
W ogóle Iwanczuk jest słabo przygotowany debiutowo w porównaniu z innymi zawodnikami elity. Z wiarygodnego źródła wiem, że w komputerze Iwanczuka nie ma ani jednego pliku z analizami debiutowymi. Trudno z takim podejściem rywalizować z najlepszymi, którzy grają połowę partii z pamięci (a niekiedy i całą partię jak niedawno Vachier z Karjakinem).