lip
29

Na III olimpiadzie szachowej w Hamburgu 1930 polska drużyna w składzie Akiba Rubinstein, Ksawery Tartakower, Dawid Przepiórka, Kazimierz Makarczyk i Paulin Frydman zdobyła złoty medal.

Czyżby zapomniał o tym arcymistrz Mateusz Bartel, który w swoim sprawozdaniu o drużynowych mistrzostwach świata w Chanty-Mansyjsku w niemieckim piśmie „Schach” m.in. napisał: …”Brązowy medal zdobyła Polska – nasz największy sukces od srebra na olimpiadzie w Buenos Aires 1939!”

//////////////////////////

Dla przypomnienia: link.

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 6

  • Mat

    Historia olimpiad szachowych i o polskich sukcesach na Wikipedii:

    https://pl.wikipedia.org/wiki/Olimpiada_szachowa

  • Gość napisał:

    Zawsze mi się wydawało, że złoto jest wyżej niż srebro
    1930 Hamburg Polska Węgry Niemcy
    1936 Monachium Węgry Polska Niemcy
    1939 Buenos Aires Niemcy Polska Estonia
    https://pl.wikipedia.org/wiki/Olimpiada_szachowa

  • Marcin

    Wydaje mi się, że arcymistrz Bartel powinien chyba raczej wspomnieć o złocie i ew dodać wzmiankę o srebrze. Poza tym ciężko jest porównywać silnie obsadzone olimpiady do ostatnich MS, gdzie grały drużyny i zawodnicy często z łapanki.

  • Hetman

    Z wypowiedzi Bartla wynika że albo zapomniał o złocie, albo celowo je pominął. W każdym razie jego wypowiedź zabrzmiała tak, jakby Polska nie miała medalu wyższego niż srebro. Dziwne że wypowiedzi naszych arcymistrzów są nieprzemyślane, podobnie jak to co niedawno powiedział Radek Wojtaszek, że Polska nie ma historii szachowej(!).

  • ChemSzach

    Formalnie napisał prawdę, w 1939 było srebro, a potem męska reprezentacja drużynowo nie miała już nawet 3 miejsca. Oczywiście zręczniej byłoby, gdyby swoją wypowiedź sformułował tak, aby informacja o złocie z 1930 roku, także była tam zawarta.

  • Nie tylko zręczniej, ale to powinno być obowiązkiem chwalić się naszymi największymi sukcesami. Na tekst Mateusza Bartla zwrócił mi uwagę kolega z Berlina, który zadzwonił do mnie: „Jerzy, czytałeś ostatni numer Schach”? „Nie czytałem. Nawet nie zdążyłem to jeszcze rozpakować” – odpowiedziałem. „No to zobacz. Twój krajan nie wie o złotym medalu Polski na olimpiadzie w Hamburgu 1930”. Dlatego napisałem ten tekst, aby o tym wielkim sukcesie przypomnieć i przy okazji zwrócić uwagę na okolicznościową książkę w języku polskim. Z moim doświadczeń bowiem wiem, że wielu szachistów w Polsce nie zna wystarczająco naszej literatury fachowej, o czym wielokrotnie pisaliśmy na blogu. Ciekawostka z ostatniej chwili. Jan Przewoźnik – szef „Integracji” – poinformował mnie o planowanym 2 wydaniu tej książki!

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 20 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)   Harmonogram przebiegu meczu   Data Dzień tygodnia Wydarzenie 23 listopada 2024 Sobota Ceremonia[...]
    gru
    26
    czw.
    2024
    całodniowy MŚ (rapid i blitz)
    MŚ (rapid i blitz)
    gru 26 – gru 31 całodniowy
    World Championship (rapid) 2024, Web 26 – 28 Dec 2024, New York (USA) World Championship (blitz) 2024, Web 30 – 31 Dec 2024, New York (USA) Więcej informacji na ChessBase News
    sty
    17
    pt.
    2025
    całodniowy Tata Steel Masters 2025
    Tata Steel Masters 2025
    sty 17 – lut 2 całodniowy
    Tata Steel Masters 2025, Web (13) 17 Jan – 2 Feb 2025, Wijk aan Zee (Netherlands) Dodatkowa informacja
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: