W nowym zarządzie Polskiego Związku Szachowego przewodniczącym Komisji Młodzieżowej na lata 2017-2021 został redaktor naczelny pisma „Mat”
Paweł Dudziński
- ur. 19 lutego 1983 w Kępnie
- mistrz FIDE (2011)
- dziennikarz, publicysta, sędzia i trener szachowy
- autor książek o tematyce szachowej
Wykształcenie i doświadczenie zawodowe:
- Magister pedagogiki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, temat pracy magisterskiej: „Rozwiązywanie problemów w nauce gry w szachy przez dzieci” (UAM, 2007). Praca była pisana pod kierunkiem dr. hab. Mirosława Jabłońskiego, a obroniona przed komisją egzaminacyjną pod przewodnictwem prof. dr. hab. Jana Grzesiaka.
- Od 2002 r., po kursie w Werynii k. Rzeszowa, instruktor szachowy Polskiego Związku Szachowego (wówczas najmłodszy w Polsce).
- W latach 2004-2016 organizator, inicjator lub sędzia około 150 turniejów dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów pow. 60 lat (m.in. Ogólnopolskiego Turnieju Noworocznego im. Maksymiliana Wałczyka, Indywidualnych i Drużynowych Mistrzostw Wielkopolski w Szachach Błyskawicznych, Mistrzostw Wielkopolski Dzieci do lat 7, Ogólnopolskiego Feryjnego Turnieju o Puchar Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego, Grand Prix Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego, Grand Prix Ostrowa Wielkopolskiego Dzieci i Młodzieży, Mistrzostw Ostrowa Wielkopolskiego Seniorów).
- W latach 2005–2015 organizator i wykładowca na feryjnych zajęciach nauki gry w szachy „Graj jak Kasparow” w Bibliotece Publicznej im. Stefana Rowińskiego.
- Od 2007 r. trener juniorów Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego.
- W latach 2007–2009 sekretarz zarządu, a w latach 2009–2013 wiceprezes Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego.
- W latach 2009–2011 przewodniczący Komisji Rewizyjnej Wielkopolskiego Związku Szachowego.
- Od 2009 r. członek Komisji Historycznej Polskiego Związku Szachowego.
- Od 2009 r. nauczyciel szachów w kilku ostrowskich szkołach podstawowych, m.in. w SP 11, która jako pierwsza placówka w południowej Wielkopolsce wprowadziła obowiązkową naukę gry w szachy dla dzieci z klas I–III (w ramach innowacji pedagogicznej, opartej na autorskim programie nauki).
- W grudniu 2010 r. powołany na stanowisko trenera-koordynatora kadry wojewódzkiej juniorów i młodzików Wielkopolskiego Związku Szachowego (z uwagi na brak środków finansowych, funkcjonowanie kadry zostało w 2011 r. zawieszone).
- W 2011 r. założyciel Centrum Szachowego „Skoczek” – firmy zajmującej się szkoleniem szachowym dzieci i młodzieży oraz organizacją turniejów.
- Od 2013 r. członek Komisji Młodzieżowej Polskiego Związku Szachowego.
- Od 2013 r. najmłodszy członek Ken Whyld Association – międzynarodowego stowarzyszenia historyków i kolekcjonerów szachowych.
- W grudniu 2014 r. w Warszawie – kurs w zakresie projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” Polskiego Związku Szachowego.
- W lutym 2015 r. udział w Konferencji Szkoleniowo-Metodycznej w Puławach dla wojewódzkich koordynatorów programu „Edukacja przez Szachy w Szkole”.
- W maju 2015 r. inicjator i kierownik pierwszego kursu w Wielkopolsce dla nauczycieli ze szkół przystępujących do programu „Edukacja przez Szachy w Szkole”.
- Wykładowca na kursach dla nauczycieli szachów w szkołach (m.in. w Puławach).
- W grudniu 2015 r. w Wierzbnie – kurs kierownika wycieczek i wypoczynku (obozów, kolonii, zimowisk, półkolonii itd.).
- Posiadacz tytułu mistrza FIDE (od 2011 r.) i tytułu mistrza krajowego (od 2010 r.).
- W grudniu 2016 r. w Warszawie – obrona pracy na trenera II klasy Polskiego Związku Szachowego pod kierunkiem Przewodniczącego Kolegium Trenerów mm Jacka Bielczyka.
- W czerwcu 2017 wybrany do Zarządu PZSzach.
Działalność publicystyczna i pisarska:
- Autor trzech książek z zakresu historii szachów: „Historia szachów na ziemi ostrowskiej. 80 lat szachów w Ostrowie Wielkopolskim 1930–2010” (2010), „Słownik biograficzny szachistów ostrowskich” (2011) i „Szachy wojenne 1939–1945. War chess” (2013). Ostatnia z nich uzyskała bardzo dobre recenzje w kraju (m.in. w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk), a także za granicą, m.in. Niemczech, Izraelu, Holandii, Czechach, Szwajcarii, czy Australii.
- Współautor jednego z tomów monografii o Iwoniczu-Zdroju.
- Autor artykułów historycznych, np. „Nieśmiertelna partia doktora Walckera” („Mat” 2015), „Szachy z Kozielska (2)” („Panorama Szachowa” 2014), czy „Superintendent przy szachownicy wojennej” (portal Szach.tv).
- Autor artykułów i opracowań z zakresu pedagogiki szachów, jak np. „Zasady mistrza szachownicy”, „Zasady młodych mistrzów”, „Ocena pozycji w szachach”, „Trening szachowy w Internecie”, „Test niezwykłych pozycji”, „Odmiany szachów”, „Szachy – pedagogika i etyka”, czy „Szachy na jednej kartce”.
- Autor wielu artykułów publicystycznych, informacyjnych i relacji z turniejów.
- Autor programu do nauki gry w szachy, wprowadzonego w kilku szkołach podstawowych na terenie Wielkopolski.
- W latach 2008–2014 administrator strony internetowej Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego.
- Współpracownik portalu Szach.tv.
- W 2014 r. redaktor działu szkoleniowego pt. „Z poradnika nauczyciela szachów” w „Panoramie Szachowej”.
- Od końca 2014 r. redaktor prowadzący Oficjalnego Czasopisma Polskiego Związku Szachowego „Mat”.
- Od listopada 2015 r. redaktor serwisu sportowego na stronie internetowej Polskiego Związku Szachowego.
- Od 2016 r. redaktor naczelny Oficjalnego Czasopisma Polskiego Związku Szachowego „Mat”.
Najważniejsze osiągnięcia zawodnicze:
- Dwukrotny uczestnik finałów Mistrzostw Polski Juniorów U16 (Krynica Morska 1998, Nowa Ruda 1999).
- Od 2008 r. wielokrotny mistrz Polski i medalista Mistrzostw Polski Pracowników Samorządowych.
- Trzeci zawodnik Pucharu Polski Przedsiębiorców w 2013 r.
- Zwycięzca wielu turniejów ogólnopolskich (m.in. w Kościanie, Licheniu, Wieluniu, Turku, Pleszewie, Odolanowie, Ostrowie Wielkopolskim, Kaliszu, Jarocinie, Nowych Skalmierzycach, jak i Internetowego Grand Prix).
- Kilkunastokrotny mistrz Ostrowa Wielkopolskiego w szachach klasycznych i błyskawicznych, parokrotny mistrz Kalisza i Jarocina.
- Wieloletni kapitan i reprezentant I-ligowego Ostrowskiego Towarzystwa Szachowego, zawodnik niemieckiej drużyny Glück auf Rüdersdorf (II Bundesliga).
- Drużynowo: 1. miejsce w Mistrzostwach Wielkopolski i 5. miejsce w Mistrzostwach Polski w Szachach Błyskawicznych w Bydgoszczy w 2013 r.
- Mistrz Polski przedsiębiorców 2016/2017.
Sukcesy podopiecznych:
- Wielokrotni finaliści Mistrzostw Polski Juniorów w Szachach Klasycznych.
- Wielokrotni zwycięzcy i medaliści Mistrzostw Wielkopolski Juniorów.
- Zwycięzcy wielu turniejów ogólnopolskich i rejonowych.
- Medaliści Mistrzostw Polski i Pucharu Polski do lat 6, 7, 8, 9, 10 i 12.
- Drugie miejsce Filipa Michalskiego w kategorii do lat 11 w Mistrzostwach Europy w Szachach Szybkich, VI miejsce Macieja Chmielarza do lat 15 i IV miejsce drużyny południowej Wielkopolski na Mistrzostwach Świata Szkół w 2011 r.
- Wielokrotni laureaci nagrody Prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego dla sportowców.
- Młody Talent Roku 2011 w plebiscycie „Gazety Ostrowskiej” – 12-letni Filip Michalski.
- Nominacja do tytułu Młody Talent Roku 2014 w plebiscycie „Gazety Ostrowskiej” dla 7-letniej Weroniki Dudzińskiej, wicemistrzyni Polski podczas I Mistrzostw Polski do lat 6 w Łazach w 2014 r.
Źródło: blog Przemysława Jahra