kw.
02

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 4

  • Skoczek2

    „Poniżej, zgodnie z w/w paragrafem Statutu, publikujemy założenia programowe Tomasza Delegi.

    Tomasz Delega
    kandydat na Prezesa Polskiego Związku Szachowego

    Kolejny dobry ruch
    Plan działań na najbliższe cztery lata

    Szanowni Państwo!

    W mijającej kadencji pełniłem funkcję Wiceprezesa oraz Sekretarza Generalnego. W mojej ocenie udało się zrobić bardzo dużo. Nowe biuro PZSzach w Al. Jerozolimskich, nowi pracownicy w biurze, nowy Statut, sponsorzy, media, transparentna procedura przetargowa na organizację imprez, nowa strona www, pilot programu „Edukacja przez Szachy w Szkole”, szkolenia dla organizatorów, uzyskanie statusu OPP, akcja „Szachiści grają dla…” – te hasła mówią same za siebie.

    Gdybym miał więc pokusić się o określenie jednym słowem co jako Prezes PZSzach planuję robić w nadchodzącej kadencji, powiedziałbym, że chciałbym kontynuować kierunek obrany przez Prezesa Tomasza Sielickiego.

    Wydaje się, że jeśli chodzi o sport wyczynowy, to mamy już bardzo solidne podstawy: Mistrzostwa Polski odzyskały swoją oprawę i rangę, w Ekstralidze kluby walczą o nagrody finansowe, a w reprezentacji narodowej grają wszyscy najlepsi. W sporcie młodzieżowym prężnie działa Akademia Szachowa, a także udało się uruchomić drugi, obecnie zawieszony, projekt szkoleniowy Kadra Narodowa Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych. Ponadto nasz kraj w 2013 roku był lub będzie areną czterech turniejów rangi europejskiej: Indywidualne Mistrzostwa Europy odbyły się w maju w Legnicy, w listopadzie w Warszawie zostaną rozegrane Drużynowe Mistrzostwa Europy, a w grudniu już tradycyjnie Mistrzostwa Europy w szachach szybkich i błyskawicznych.

    Zdecydowanie gorzej przedstawia się sytuacja w sporcie powszechnym – upadają lub tracą na znaczeniu kolejne openy – warto przypomnieć, że w 2012 roku żaden turniej szwajcarski nie spełnił warunków, aby można było się z niego zakwalifikować do finału Mistrzostw Polski. W nienajlepszej kondycji znajdują się również Wojewódzkie Związki Szachowe i choć ten rok jest pierwszym, w którym do kasy WZSzachów trafi więcej pieniędzy, to i tak w większości województw ciężko dopiąć budżety. Dlatego też uważam za właściwe, aby w nowym zarządzie, analogicznie do Wiceprezesa ds. Sportowych oraz Wiceprezesa ds. Młodzieżowych, został powołany Wiceprezes ds. Sportu Powszechnego.

    Przechodząc do konkretów, sześć głównych spraw na najbliższe cztery lata:

    1. Uruchomienie powołanej do życia Rady Przyjaciół Szachów przy PZSzach

    Funkcjonowanie takiej Rady jest kluczowe dla budowania odpowiednich relacji ze światem biznesu, polityki, kultury i nauki. Ustępujący Prezes Tomasz Sielicki złożył deklarację, że jest gotów stanąć na czele takiej rady. Mam nadzieję graniczącą z pewnością, że dzięki pozycji w radzie Pan Tomasz będzie miał optymalnie warunki do działania, a ponieważ miłośnikiem szachów jest się na całe życie to jestem przekonany, że Pan Tomasz podejdzie do budowania tej rady z właściwą dla siebie energią i rozmachem.

    2. Edukacja przez szachy w szkole

    To jeden z kluczowych projektów w nadchodzącej kadencji. Już we wrześniu rusza program pilotażowy w czterech województwach: Mazowieckim, Dolnośląskim, Podlaskim i Świętokrzyskim. Mam nadzieję, że pilot zakończy się sukcesem i ten projekt ruszy w kolejnych latach w pozostałych województwach. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, żeby wraz za deklaracją Parlamentu Europejskiego poszły również pieniądze. To wielka szansa nie tylko dla szachów, ale także, a może przede wszystkim, dla całego społeczeństwa.

    3. Drużynowe Mistrzostwa Europy 2013

    Można chyba powiedzieć, że to najważniejsza impreza szachowa w powojennej Polsce. Od czasu pamiętnej olimpiady w 1935 roku Polska nie była areną zmagań drużyn, w których wystąpią czołowi zawodnicy świata. To wielkie przedsięwzięcie organizacyjne, a także finansowe. Choć zespół organizujący ten turniej działa już od prawie roku, to wiele jest jeszcze do zrobienia, szczególnie w kwestii pozyskania odpowiednich środków finansowych. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby impreza zakończyła się sukcesem. Jest to ogromna szansa dla szachów, aby stały się sportem rozpoznawalnym i odzyskały należny im prestiż w naszym kraju.

    4. Szachy dla każdego

    W dzisiejszym świecie na grę w klasycznych turniejach szachowych amatorzy mają coraz mniej czasu. Wydaje się, że przyszłość należy więc do turniejów w szachach szybkich i błyskawicznych, tym bardziej, że można już je zgłaszać do oceny rankingowej FIDE. Bijące rekordy frekwencji Mistrzostwa Europy oraz Mistrzostwa Polski Juniorów w szachach szybkich i błyskawicznych – obie imprezy z udziałem także rzeszy amatorów – potwierdzają, że jest to właściwy kierunek. PZSzach powinien promować tego typu turnieje.

    5. Budowa zaplecza

    Aby osiągać sukcesy sportowe trzeba inwestować. Jednym z głównych zadań na nadchodzącą kadencję powinno być zbudowanie zaplecza dla reprezentacji narodowych zarówno kobiet jak i mężczyzn. Powinniśmy skoncentrować się na wyselekcjonowanej grupie młodzieży, która w przyszłości będzie mogła z sukcesami zastąpić obecnych kadrowiczów. Do rozważenia pozostaje zmiana regulaminu powoływania kadry, dzięki której do reprezentacji będzie można powoływać młodych, rokujących zawodników. Wydaje się, że obecnie kryteria regulaminowe są zbyt sztywne.

    6. Filary funkcjonowania

    Każda organizacja potrzebuje do działania ludzi. Ludzi, którzy będą gotowi realizować jej cele. W biznesie za swoją pracę ludzie biorą pieniądze. Ustawa o sporcie przewiduje, że prezes i członkowie zarządu pełnią swoje funkcje społecznie. Jest to dla mnie niezrozumiałe i może prowadzić do patologii. Dlatego też, w porozumieniu z innymi związkami sportowymi, powinniśmy dążyć do zmiany tych zapisów w ustawie o sporcie. Jeżeli w jakiejś niezbyt długiej perspektywie nic się nie zmieni, to chętnych do pracy społecznej w związkach sportowych będzie coraz mniej.

    Reasumując zachęcam do oddania głosu na mnie w nadchodzących wyborach i jeśli zostanę wybrany, to będę liczył na to, że zagłosujecie Państwo również na osoby, które zaproponuję do zarządu i z którymi będę chciał ten program realizować.

    /-/ Tomasz Delega”
    http://www.pzszach.org.pl/index.php?idm2=173&idn=2077

  • Skoczek2

    „Zarząd PZSzach zdecydował o udzieleniu zawodnikowi TS Wisła Kraków Marcinowi Tazbirowi nagany za zachowanie podczas IV rundy rozgrywek II Ligi 2012 (UCHWAŁA NR 106/10/2012 z dn. 27.10.2012” PZSzach

  • Skoczek2

    Za kadencji pana Delegi pan Tazbir bardzo rozwinął kunszt komentatorski a jego podejście do rywalizacji i wypowiedzi niezmiennie kontrowersyjne – taki styl jednak jest w linii związkowej.

  • Skoczek2

    „Propozycje mają na celu przede wszystkim zwiększenie transparentności funkcjonowania polskich związków sportowych. Nie ukrywam, że to dość spory problem, iż związki sportowe nie wydatkują środków w sposób należyty, nie zawsze pieniądze dedykowane są sportowi i nie sprzyjają rozwojowi sportu wyczynowego, dzieci i młodzieży – mówił minister Witold Bańka, gdy w styczniu uzasadniał posłom z komisji konieczność wprowadzenia poprawek do ustawy. Mówił między innymi o licznych skargach na działalność związków napływających do ministerstwa i dowodził, że potrzebna jest większa kontrola nad finansami publicznymi. Projekt zmian był konsultowany przez różne środowiska, w tym także związki, w których najwięcej emocji wywoływały pomysły dotyczące przejrzystości ich działań. Na przykład sprzeciwiali się, by w zarządach PZS nie mogli zasiadać sędziowie lub osoby funkcyjne spółek lig zawodowych. Niektóre ich uwagi zostały uwzględnione w przyjętym we wtorek projekcie. Ostatecznie do prac sejmowych zostaną przekazane zapisy, które mają przeciwdziałać zjawiskom korupcji i nepotyzmowi w sporcie. Jednym z takich rozwiązań jest zakaz, by członkiem zarządu była osoba, której rodzina świadczy usługi na rzecz związku. We władzach nie będzie mógł zasiadać trener kadry i członek sztabu szkoleniowego. Zwiększenie nadzoru ministra nad PZS ma natomiast polegać na głębszym dostępie do związkowych dokumentów (regulaminów, instrukcji), co umożliwi dokładniejsze zbadanie, czy federacje postępują zgodnie ze swoimi regulacjami. Przewiduje się też wprowadzenie szerszych obowiązków informacyjnych, by działacze nie mogli ukrywać dokumentów. Jest również zakaz sprawowania funkcji członka zarządu przez byłych funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa PRL” http://www.przegladsportowy.pl/inne-dyscypliny,rada-ministrow-przyjela-nowelizacje-o-sporcie-,artykul,766256,1,307.html

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    sty
    17
    pt.
    2025
    całodniowy Tata Steel Masters 2025
    Tata Steel Masters 2025
    sty 17 – lut 2 całodniowy
    Tata Steel Masters 2025, Web (13) 17 Jan – 2 Feb 2025, Wijk aan Zee (Netherlands) Dodatkowa informacja
    mar
    14
    pt.
    2025
    całodniowy ME
    ME
    mar 14 – mar 27 całodniowy
    W dniach 14-27.03.2025 w Eforie-Nord (Rumunia) odbędą się Indywidualne Mistrzostwa Europy. Strona mistrzostw
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: