Anatoli Karpow – mistrz świata w latach 1975-1985 oraz 1993-1999: Każda faza partii, otwarcie, gra środkowa i końcówka ma duże znaczenie. Jeżeli na początku gry, któraś ze stron uzyska przewagę materialną lub pozycyjną, to zniwelować ją w grze środkowej będzie bardzo trudno. W tej sytuacji do końcówki może w ogóle nie dojść. Bez poprawnej gry w debiucie, nie można więc myśleć o sukcesach w szachach.
Garri Kasparow – mistrz świata w latach 1985 – 2000: Nie ma znaczenia jak dobrze grasz, nie możesz spodziewać się dobrych wyników kiedy masz przegraną po debiucie.
/////////////////////////////////////////////////////////////////
Po niedokładnie rozegranej fazie początkowej czarne wpadły w trudności i partię szybko przegrały. Pojedynek jest świetnym przykładem świadczącym o tym, że bez wystarczającej znajomości współczesnej teorii debiutów jest trudno osiągać sukcesy w szachach.
Dlatego zawodnikom (zawodniczkom) z aspiracjami sportowymi polecam rady wielkich autorytetów szachowych (jak wyżej), a nie teorie osób nie rozumiejących problemów nowoczesnych szachów!
Partię z obszernym komentarzem Henryka Buczinskiego można obejrzeć w najnowszej Panoramie Szachowej (9-2016).
„Po niedokładnie rozegranej fazie początkowej [białe] wpadły w trudności i partię szybko przegrały. Pojedynek jest świetnym przykładem świadczącym o tym, że bez wystarczającej znajomości współczesnej teorii debiutów jest trudno osiągać sukcesy w szachach” http://www.blog.konikowski.net/2016/12/06/arcymistrz-to-brzmi-dumnie-1/