lis
22

Kontynuacja odcinka 5

No i doczekaliśmy się pierwszej rozstrzygniętej partii: link.

Mecz nabrał więc rumieńców i czekają nas z pewnością emocje w kolejnych pojedynkach. Teraz mistrz świata, jeśli chce wygrać, musi przystąpić do zdecydowanie ofensywnej gry. Jutro może  być krytyczna 9 runda.

W trakcie meczu dyskutowałem z kilkoma osobami o świetnym przygotowaniu teoretycznym obu zawodników. Jakoś nikt nie wspominał już o teorii „przeskakiwania debiutów” przez Carlsena, a ta kwestia była w pewnym czasie bardzo modna i omawiana także na blogu, np. Link.

Świetna znajomość teorii debiutów Karjakina jest znana od dawna. Kiedy w „Panoramie Szachowej” (październik 2002)

zwróciłem na to uwagę, to spotkałem się z krytyką kilku kolegów, że propaguję schematyczne uczenie się na pamięć wariantów. Główny zarzut brzmiał: „Nasza złota młodzież” zdobywa worek medali na mistrzostwach Europy oraz świata i nie potrzebuje takiego szkolenia.

Od tego czasu minęło już 14 lat i polskie szachy mają tylko jednego Radosława Wojtaszka z rankingiem powyżej 2700. Innym naszym arcymistrzom daleko jeszcze do tego poziomu, choć Jan Krzysztof Duda powoli zbliża się do tej magicznej dla nas granicy punktowej.

A tymczasem „kujon debiutowy” (określenie nie moje) Siergiej Karjakin walczy o najwyższy tytuł w szachowej hierarchii!

 

 

 

 

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 5

  • Krzysztof Kledzik

    Warto tu przypomnieć, szczególnie dla osób które po raz pierwszy zawitały na ten blog, że ci którzy usiłują przeskakiwać debiuty, nie dochodzą do poziomu czołówki światowej, o byciu pretendentem do tytułu mś nawet nie wspominając. Podobnie parcie na studiowanie wyłącznie końcówek, skutkuje spadkiem szachisty w rankingu i tym że może pożegnać się z myślami o jakiejś większej karierze sportowej. Nie przez przypadek widzimy w obecnym meczu Carlsena oraz Kariakina. Zarówno obecny mistrz świata jak i jego pretendent, dysponują bogatą wiedzą debiutową, i jak zapewniał Carlsen, to na niej skupia się jego trening szachowy. Warto rozważyć słowa mistrza świata, bo to jednak on jest na szczycie, a nie osoby forsujące szkolenie końcówek. Te, zgodnie z zaleceniami Carlsena, powinno się szlifować na turniejach. Temat jest ciągle aktualny, zresztą był już kilka razy omawiany na tym blogu. Można zadać sobie ważne pytanie: czy chcę uczyć się szachów od tyłu, nastawiając trening szachowy na szlifowanie końcówek, ale w efekcie zatrzymując swój rozwój na niższym poziomie, czy raczej skorzystać z rad chyba wszystkich arcymistrzów z pierwszej dziesiątki listy elo, i odrzucając lenistwo, zacząć na serio pracować na debiutami – a dzięki takiemu podejściu progresować i, w przypadku arcymistrzów, zbliżyć się do czołówki światowej.

  • kokos

    Dobrze że Pan przypomniał o tej „pięknej” partii 12 letniego Karjakina ale prawie nikt nie zna jej „podwójnego dna” Niedawno czytałem darmowego eBooka ( świetnie napisanego ) poświęconemu turnieju Sudak 2002 gdzie była „rozegrana” ta partia i dzięki której Karjakin został najmłodszym arcymistrzem na świecie. Historia tej partii jest opowiedziana pod koniec książki. Dla znających język rosyjski :
    https://issuu.com/anatoliyp/docs/sudak_2002
    Karjakin i jego otoczenie wcale nie było takie idealne…..
    W tamtych czasach na Ukrainie nie takie rzeczy się działy w turniejach szachowych. Jeszcze pamiętam te słynne kołówki ( chyba na Krymie ) Dopiero później FIDE ukróciło ten proceder.
    Ale oczywiście później Karijakin został prawdziwym super-arcymistrzem i jednym z najlepszych znawców teorii szachowej.

  • mkrysz

    Bardzo ciekawa lektura. Kolejną książkę możnaby napisać o turnieju w Ałuszcie gdzie Karjakin wcześniej zrobił normę. Tamtejsze turnieje to jedno wielkie oszustwo o czym wiadomo od wielu lat. W pewnym momencie FIDE przestała uznawać normy tam zdobyte. Około 10 lat temu pewien polski arcymistrz brał udział w fikcyjnym turnieju we Lwowie, jednocześnie grając na MP w Poznaniu. Przy czym mogło się to odbywać bez jego wiedzy, bo we Lwowie „grał” też Korcznoj którego trudno podejrzewać o świadomy udział w lewym turnieju.

  • Piotr

    Ciekawa historia z tym polskim arcymistrzem (może jakieś namiary), nigdy o niej nie słyszałem.

  • mkrysz

    Pomyliłem turnieje, Korcznoj tam nie grał. I nie było to we Lwowie tylko pod Kijowem. Polski arcymistrz był jeszcze mistrzem międzynarodowym. Wszystko wskazuje na to, że o fikcyjnym turnieju nie miał pojęcia, podobnie jak inni uczestnicy.
    Tutaj informacja: http://forumszachowe.pl/showthread.php/129-Zaskakuj%C4%85ce-kontrowersyjne-nieuczciwe-partie-i-turnieje?p=2344#post2344
    Tamten turniej miał stronę internetową gdzie codziennie ukazywały się zapisy „rozegranych” partii. Turniej zakończył się 26 kwietnia czyli w dniu kiedy Piotr Bobras grał 6 rundę na mistrzostwach Polski w Poznaniu, gdzie zresztą uzyskał znacznie lepszy wynik niż na Ukrainie.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    lis
    7
    czw.
    2024
    całodniowy ME Petrovac
    ME Petrovac
    lis 7 – lis 20 całodniowy
    W dniach 7-20.11.2024 w Petrovac (Czarnogóra) odbywają się Indywidualne Mistrzostwa Europy. Polskę reprezentują m.in. Mateusz Bartel, Kacper Piorun, Szymon Gumularz oraz Monika Soćko, Alicja Śliwicka, Aleksandra Malcewska itd. wyniki strona turnieju komunikat Źródło Transmisja na ChessBase[...]
    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 15 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)    
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: