wrz
25

Kontynuacja odcinka 185

Wkład szachistów gry korespondencyjnej w rozwój teorii debiutów jest gigantyczny. Wielu graczy specjalizowało się bowiem w szukaniu nowych rozwiązań, które następnie były sprawdzane w różnych imprezach drogą pocztową oraz specjalistycznych turniejach tematycznych.   

Takie turnieje trwały wiele miesięcy i to była w pewnym sensie zaleta. Zawodnicy mieli bowiem więcej czasu na analizy i mogli nawet sprawdzać wcześniej swoje pomysły w partiach towarzyskich i nawet turniejowych. Obecnie z pomocą komputerów oraz internetu ten proces został znacznie udoskonalony i przyśpieszony.

Zawodnicy gry normalnej, w tym także arcymistrzowie, często sięgają po oryginalne zdobycze szachistów gry korespondencyjnej w celu wykorzystania ich we własnej praktyce turniejowej. Niektórzy się do tego przyznają i  nie wstydzą się ujawnić tego faktu. Są jednak tacy, co skrzętnie to ukrywają.

Często mają w tym wsparcie publicystów szachowych, których zdaniem zdobycze nieznanych zawodników i  często z niższymi kategoriami nie można traktować poważnie. Ci „ludzie pióra” nie rozumieją dwóch pojęć: odkrycie jakieś idei od ich spopularyzowania.

Polscy szachiści gry korespondencyjnej mają również wielki dorobek w rozwój różnych wariantów, gambitów, otwarć itd.

Przedstawiam sylwetkę Władysława Króla, który ma na swoim koncie wiele teoretycznych odkryć, mimo że w grze normalnej nie posiada wysokiej kategorii. Miejmy nadzieję, że jego idee nie będą „skradzione” przez jakiś znanych arcymistrzów.

Dla przypomnienia co napisałem już dawno na mojej stronie: „Wielu szachistów podchodzi bardzo praktycznie do kwestii teorii debiutów. Kupują sobie tematyczne książki, studiują je i potem uzyskaną wiedzę wykorzystują w swej praktyce turniejowej. Sami nic nie wnoszą do rozwoju teorii otwarć.

Są jednak tacy, dla których monografie debiutowe są przede wszystkim warsztatem do samodzielnej i twórczej pracy. Książki są oczywiście przydatne w ogólnym poznaniu otwarcia czy wariantu, ale potem szukają nowych rozwiązań i idei.

Do tej grupy szachistów należy silny zawodnik gry korespondencyjnej – posiadający tytuł starszego mistrza międzynarodowego – Władysław Król. Jest on pomysłodawcą wielu ciekawych gambitów“ ….

Więcej: link.

 

 

 

 

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    lis
    7
    czw.
    2024
    całodniowy ME Petrovac
    ME Petrovac
    lis 7 – lis 20 całodniowy
    W dniach 7-20.11.2024 w Petrovac (Czarnogóra) odbywają się Indywidualne Mistrzostwa Europy. Polskę reprezentują m.in. Mateusz Bartel, Kacper Piorun, Szymon Gumularz oraz Monika Soćko, Alicja Śliwicka, Aleksandra Malcewska itd. wyniki strona turnieju komunikat Źródło Transmisja na ChessBase[...]
    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 15 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)    
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: