Wkład szachistów gry korespondencyjnej w rozwój teorii debiutów jest gigantyczny. Wielu graczy specjalizowało się bowiem w szukaniu nowych rozwiązań, które następnie były sprawdzane w różnych imprezach drogą pocztową oraz specjalistycznych turniejach tematycznych.
Takie turnieje trwały wiele miesięcy i to była w pewnym sensie zaleta. Zawodnicy mieli bowiem więcej czasu na analizy i mogli nawet sprawdzać wcześniej swoje pomysły w partiach towarzyskich i nawet turniejowych. Obecnie z pomocą komputerów oraz internetu ten proces został znacznie udoskonalony i przyśpieszony.
Zawodnicy gry normalnej, w tym także arcymistrzowie, często sięgają po oryginalne zdobycze szachistów gry korespondencyjnej w celu wykorzystania ich we własnej praktyce turniejowej. Niektórzy się do tego przyznają i nie wstydzą się ujawnić tego faktu. Są jednak tacy, co skrzętnie to ukrywają.
Często mają w tym wsparcie publicystów szachowych, których zdaniem zdobycze nieznanych zawodników i często z niższymi kategoriami nie można traktować poważnie. Ci „ludzie pióra” nie rozumieją dwóch pojęć: odkrycie jakieś idei od ich spopularyzowania.
Polscy szachiści gry korespondencyjnej mają również wielki dorobek w rozwój różnych wariantów, gambitów, otwarć itd.
Przedstawiam sylwetkę Władysława Króla, który ma na swoim koncie wiele teoretycznych odkryć, mimo że w grze normalnej nie posiada wysokiej kategorii. Miejmy nadzieję, że jego idee nie będą „skradzione” przez jakiś znanych arcymistrzów.
Dla przypomnienia co napisałem już dawno na mojej stronie: „Wielu szachistów podchodzi bardzo praktycznie do kwestii teorii debiutów. Kupują sobie tematyczne książki, studiują je i potem uzyskaną wiedzę wykorzystują w swej praktyce turniejowej. Sami nic nie wnoszą do rozwoju teorii otwarć.
Są jednak tacy, dla których monografie debiutowe są przede wszystkim warsztatem do samodzielnej i twórczej pracy. Książki są oczywiście przydatne w ogólnym poznaniu otwarcia czy wariantu, ale potem szukają nowych rozwiązań i idei.
Do tej grupy szachistów należy silny zawodnik gry korespondencyjnej – posiadający tytuł starszego mistrza międzynarodowego – Władysław Król. Jest on pomysłodawcą wielu ciekawych gambitów“ ….
Więcej: link.