Dzięki materiałom Mirosława Gnieciaka można było zamieścić fragmenty pisma „Szachy”, które są jasnym dowodem na jego istnienie.
Kilka dni temu rozmawiałem telefonicznie z Eugeniuszem Iwanowem, który nie wiedział o tej wersji z 1946 roku pisanej ręcznie. Znał tylko „Szachy” wydawane techniką drukowaną.
Warto było więc przypomnieć o czasopiśmie Saturnina Limbacha, gdyż jest to ważny przyczynek do historii polskich szachów.
Wzmianka o „Szachach” częstochowskich jest podana w znanej encyklopedii Władysława Litmanowicza i Jerzego Giżyckiego „Szachy od A do Z” (2 tom, Warszawa 1987 na stronie 1184).
Po ukazaniu się odcinka 1 otrzymałem pytanie od jednego Internauty, czy to są wszystkie numery jakie zostały wydane ?
Mirosław Gnieciak wyjaśnia:
Co do wydawnictw częstochowskich wg mojej wiedzy to jest wszystko co zostało wydane w Częstochowie w latach 1946 – 1947. Na pewno w edycji tzw. ręcznej wydane zostały tylko te 3 numery – gdyby było ich więcej to byłyby dostępne w spuściźnie po Antonim Michałowskim. W przypadku wydanych drukiem “Szachów” jako dodatków do “Głosu Narodu” to w obiegu była informacja, że było ich więcej. Z tej informacji wynikało, że w roku 1946 wydany był tylko jeden numer a w roku 1947 cały rocznik. Dotychczas ta informacja nie znajduje potwierdzenia na co wskazują identyfikacje tego numeru – nr 1 (21) i maj 1947 – ale by posiąść pewność, że wydano tylko dwa numery to koniecznym jest dotarcie do zbiorów bibliotecznych tego pisma.