Anatoli Karpow – mistrz świata w latach 1975-1985 oraz 1993-1999: Każda faza partii, otwarcie, gra środkowa i końcówka ma duże znaczenie. Jeżeli na początku gry, któraś ze stron uzyska przewagę materialną lub pozycyjną, to zniwelować ją w grze środkowej będzie bardzo trudno. W tej sytuacji do końcówki może w ogóle nie dojść. Bez poprawnej gry w debiucie, nie można więc myśleć o sukcesach w szachach.
Garri Kasparow – mistrz świata w latach 1985 – 2000: Nie ma znaczenia jak dobrze grasz, nie możesz spodziewać się dobrych wyników kiedy masz przegraną po debiucie.
/////////////////////////////////////////////////////////////////
Fabiano Caruana jest szachistą wszechstronnym i jego repertuar debiutowy jest bardzo szeroki.
W trakcie tegorocznego turnieju w Dortmundzie jego przeciwnik, niemiecki arcymistrz, przyznał się po partii, że oczekiwał 1.e4, a tu został zaskoczony ruchem skoczka. Taką możliwość brał wprawdzie pod uwagę w swych przygotowaniach, ale okazało się one niewystarczające.
Czarne wybrały mianowicie słabszy wariant, po czym szybko wpadły w kłopoty już w fazie debiutowej. W następstwie przeszły do pozycji z pionkiem mniej, której nie udało się uratować.
Otwarcie Retiego spotyka się bardzo często w praktyce turniejowego wśród szachistów wszystkich klas. Sam grałem te schematy obydwoma kolorami. Moje doświadczenia opisałem w tej książce: link.