Daniel Sadzikowski (Mat 4-2016, strona 7): ”… Ja natomiast od czasów juniorskich bardzo interesowałem się przygotowaniem debiutowym i studiowałem różne książki debiutowe. Sprawiało mi to wiele satysfakcji”.
Bardzo dobrze! Ale czy młody zawodnik prawidłowo pracował nad tą fazą partii? Wiem od kilku osób, że są trenerzy w Polsce, którzy pokazują warianty debiutowe do pewnej pozycji i każą uczyć się ich na pamięć. Nie omawiają momentów przejściowych do gry środkowej i dlatego młodzież często ma kłopoty ze znalezieniem właściwego planu gry. Sam zauważyłem ten problem na sesji MASZ w Zakopanem w 1999 roku i wspomniałem o tym także w „Magazynie Szachista” (październik 2003).
Oglądałem kilkanaście partii Daniela Sadzikowskiego i miałem wrażenie, że ma czasami podobne problemy.
Przypominam co pisałem w piśmie Szachy/Chess – 75/76 – 2002. Na początku tekstu jest błąd. Chodzi o KOMUNIKAT SZKOLENIOWY Nr 1-79 pt. „Jak pracować nad teorią szachową?”.
Tę kwestię poruszam także w mojej książce „Szachy dla przyszłych mistrzów” (np. link).
Daniel ma dopiero 22 lata. Może ta jego praca nad debiutami jeszcze zaowocuje? Cierpliwości.
W szachach podobnie jak i w każdym innym sporcie, jeżeli zawodnik ma 22 lata, to nie „dopiero”, lecz „już” 22 lata. Aby osiągnąć coś poważnego na wysokim poziomie, celując w półkę światową a nie tylko w krajową, trzeba rozwijać się sportowo już od dłuższego czasu. Rozpoczynanie jakiejś solidniejszej „nauki” sportowej w wieku 22 lat, to trochę za późno. To wystarczy aby być dobrym w kraju, ale za mało i za późno aby stać się sportowcem wybijającym się na świecie.
„Którzy z obecnych juniorów w najbliższych latach mogą pójść ich śladem i trafić do seniorskiej drużyny? – To trudny temat, bo na poziomie juniorskim bardzo wielu zawodników gra w szachy, ale często bez wizji pójścia w kierunku szachów seniorskich. Wiele zależy od ich podejścia. Prawda jest taka, że aby przebić się w szachach seniorskich na poziomie arcymistrzowskim, to trzeba poświęcić wiele czasu i pracy, w pewien sposób postawić na szachy. Nie każdy się na to zdecyduje.
Jeśli spojrzeć na potencjał, jaki prezentują nasi juniorzy, to uważam, że stać ich na to. Natomiast czy będą się chcieli w przyszłości realizować w szachach – to już będą ich indywidualne decyzje” zr http://www.polonia.wroclaw.pl/2016/08/andrzej-dadello-medale-juniorow-polonia-czolowce/