[kontynuacja http://www.blog.konikowski.net/2016/07/04/bardzo-wazna-decyzja-dla-przyszlosci-polskich-szachow/]
[tu znajdował się logotyp PZSzach, ale PZSzach nie zezwolił na publikacje tutaj logotypu PZSzach]
[tu znajdowało się zdjęcie z facebook’a PZSzach, ale PZSzach nie zezwolił na publikację tutaj rzeczonego zdjęcia PZSzach]
Od 1 września 2017 szachy wędrują do polskich szkół. „To bardzo ważna decyzja dla przyszłości polskich szachów, ale także bardzo ważna decyzja w ogolę dla naszego państwa, bo dzięki temu będziemy mieli mądrzejsze społeczeństwo” (Delega)
http://warszawa.tvp.pl/26014967/02072016
Wojtaszek o szachistach „Na pewno jest inteligentny, na pewno był dobry z matematyki (…). Nigdy nie miałem problemu z matematyką, ale na maturze zdawałem historię. Znam szachistów szalenie inteligentnych i mało inteligentnych, mądrych i głupich, wykształconych i niewykształconych. Nie uważam się za przesadnie bystrego, ale nie uważam też za głupiego”
„Nie miałem talentu do szachów, ale miałem talent do pracy. Gdy zaczynałem to internet dopiero wchodził. Szybko zrozumiałem bo już w gimnazjum, że szachy to mój sposób na życie. Skończyłem studia, licencjat. Nie było opcji, abym miał problemy w szkole. Szachiści nie mają problemów w szkole. Pasek miałem często. Maturę zdałem spokojnie”
http://audycje.tokfm.pl/odcinek/Opowiada-arcymistrz-szachowy-Polski-Radoslaw-Wojtaszek/38684
„W 2012 roku w międzynarodowych badaniach PIRLS i TIMSS, sprawdzających głównie kompetencje matematyczne i znajomość zagadnień z zakresu nauk przyrodniczych dziesięciolatków, polscy uczniowie wypadli najgorzej w Europie. Celem projektu Polskiego Związku Szachowego jest zwiększenie umiejętności matematycznych polskich uczniów. Szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształtowanie ważnych cech osobowości; jak odpowiedzialność, koncentracja, intuicja”
The Telegraph „Playing chess doesn’t make your children any smarter, study finds. (…) Sir Kevan Collins, chief executive of the Education Endowment Foundation, the charity which carried out the report, said:
„It’s surprising to find that the link between chess and maths results is not as strong as we might like it to be. But the school curriculum is not just about attainment. Whilst schools should be cautious about introducing chess as a means to raise attainment, they should absolutely not be discouraged from ensuring it’s offered to pupils as part of an enriched curriculum. Teach chess for its own sake – for its intrinsic value and the enjoyment pupils gain from it”
Ciekawy link uzup.
https://en.chessbase.com/post/does-playing-chess-make-children-smarter
Od szachów nikt nie staje się mądrzejszy. To mit rozpowszechniany przez działaczy szachowych. Nic dziwnego, że nauka tego nie potwierdziła.
„dzięki temu będziemy mieli mądrzejsze społeczeństwo” – na początek przydaliby się mądrzejsi politycy, i te osoby co zasiadają w Sejmie.
Soćko – „Są ludzie megazdolni, władają 10 językami i są świetnymi szachistami, a są też tacy, którzy w szkole radzą sobie kiepsko, a grają na świetnym poziomie. Szachy pomagają dzieciakom w nauce? Tak, łatwiej przychodzi im matematyka. W szachach liczą warianty, które się zapamiętuje, potem przekłada się to na tabliczkę mnożenia czy równania. Człowiek nie zdaje sobie sprawy, jak wielki ma to wpływ na planowanie czegokolwiek w dorosłym życiu, na logiczne myślenie”
http://innpoland.pl/128809,szachista-tyra-podczas-partii-jak-gornik-w-kopalni-przez-tydzien-tracilam-2-kg