Wielokrotnie pisaliśmy na tym blogu, że bez fachowej literatury nie byłoby dynamicznego rozkwitu królewskiej gry, podobnie monografie debiutowe przyśpieszają rozwój teorii otwarć i ułatwiaja szachistom poznanie początkowej fazy gry i to w szerokim zakresie.
Zatem nikogo nie odstraszą od ich kupowania, studiowania i analizowania poglądy przeciwników takich książek: link.
Po publikacji tego wpisu otrzymałem kilka komentarzy, które sprowadzały się do jednej oceny: „Jaki sens mają tego typu artykuły? Dla kogo są one skierowane…”?
Ostatnio napisał do mnie obszerny email Internauta Dominik: „Dziwię się, że znany redaktor pisze nieprawdę. Jako początkujący zawodnik kupiłem sobie znakomitą książkę Anatolija Karpowa Gramy obronę Caro-Kann (Penelopa 1999) i błyskawicznie poznałem otwarcie, które stosuję w swych partiach do dnia dzisiejszego i to z dobrymi wynikami. Bez tej książki nie miałbym żadnych możliwości poznania tej obrony…”
Moja ocena tej książki. Zgadzam się, że jest to bardzo praktyczna monografia debiutowa dla zawodników mniej więcej do I kategorii. Są opisy i oceny poszczególnych wariantów.
Wszystkim Internautom, którzy chcą zapoznać się z różnymi debiutami i tym samym chcą sobie „ułatwić życie” polecam dwie strony. Znajdziecie tam Państwo wielki wybór literatury o otwarciach: