Nie ma znaczenia, jak dobrze grasz – nie możesz spodziewać się dobrych wyników, kiedy masz przegraną po debiucie.
Garri Kasparow, szachowy mistrz świata w latach 1985 – 2000
//////////////////////////////////////
Czołowy szachista Polski Maciej Klekowski wykazał się dzisiaj, niestety, niedostateczną znajomością granego wariantu i praktycznie przegrał bez gry.
Po błędnym 6…Gb4? z następnym biciem na c3 czarne osłabiły swoje czarne pola, co zostało skutecznie wykorzystane przez Mateusza Bartla.
Powtarzam znaną tezę: bez dostatecznej znajomości teorii debiutów jest trudno grać obecnie poprawnie w szachy! Nie ma też szans osiągnięcia fazy gry końcowej!
Wniosek: jeśli chcesz osiągać sukcesy turniejowe, to studiuj początkowe stadium gry!
Faktycznie, pokazowe osłabienie czarnych pól. Przykład jest tak wyrazisty że Kotow mógłby go umieścić w swojej książce „Graj jak arcymistrz”. O ile pamiętam, tam są chyba podobne przykłady na eliminację gońca – obrońcy słabych pól.
Pouczający przykład. Tak się kończy przeskakiwanie debiutu. Decydujący błąd już w 6 posunięciu. We współczesnych szachach debiut jest najważniejszą fazą partii! Rekomendacje Capablanki były dobre sto lat temu. Świat idzie do przodu i szachy też się rozwijają, a w szczególności teoria debiutów.
Tę przestarzałą teorię Capy należy odłożyć wreszcie do lamusa. Partia pokazała, że nawet ubiegłoroczny wicemistrz Polski może szybko doznać porażki z powodu słabej znajomości debiutów.