mar
23

Niedawno szef wydawnictwa „Penelopa” Jerzy Moraś poinformował mnie, że pierwszy nakład mojej książki „Ciekawostki Debiutowe 1” został wyczerpany i jest zainteresowany kontynuacją tej serii.

Byłem mile zaskoczony tą wiadomością, gdyż książka, zaraz po jej ukazaniu się, została negatywnie oceniona przez pewnego czołowego trenera Młodzieżowej Akademii Szachowej PZSzach.

Niedawno odbyła się na blogu też dyskusja o monografiach debiutowych. Przyczyną jej była publikacja pewnego „eksperta szachowego”: Link.

Wcześniej na blogu wielokrotnie był poruszany ten temat, np. Link.

W tej kwestii otrzymuję też od czasu do czasu pytania, czy rzeczywiście jest sens kupowania książek debiutowych, kiedy w momencie ukazania się ich na rynku mogą być już niezbyt aktualne.

Na blogu pisałem już wcześniej, że monografie o otwarciach są bardzo cennym ogniwem w procesie szkolenia szachisty, gdyż w istotny sposób przyśpieszają wiedzę o różnych debiutach. Szachista otrzymuje do rąk przygotowany materiał do dalszych studiów: plany strategiczno-taktyczne w poszczególnych wariantach, ogólny wgląd na rozwój gry w danym otwarciu, analizy teoretyczne, wskazówki metodyczne, zbiór ważnych partii wzorcowych itd.

Tej wiedzy młody i mało jeszcze doświadczony zawodnik nie jest w stanie sobie sam przygotować. Książki debiutowe są również niezwykle pomocne trenerom na etapie przygotowań do zajęć szkoleniowych.

Obecnie można kupić jedną lub nawet kilka monografii na temat interesującego nas wariantu i błyskawicznie rozeznać tajemnice danego otwarcia. W krótkim czasie istnieje więc możliwość wprowadzenia nowych elementów w naszej grze.

Co robić w przypadku kilku książek na interesujący nas temat? Jak dokonać wyboru? Kierować się tytułem czy rankingiem autora (autorów)?  Sam zalecam moim podopiecznym korzystanie z szerokiego zakresu informacyjnego. Każdy autor, niezależnie od kategorii,  ma swoje osobiste spojrzenie na rozwój danego otwarcia, wariantu i przedstawia go na swój sposób. Warto więc poznać doświadczenia kilku teoretyków, aby potem na bazie zdobytej wiedzy wyciągnąć własne wnioski i następnie zastosować je w praktyce turniejowej. Im więcej ma się informacji, tym łatwiej potem jest znajdować plany w czasie gry!

Moja rada: kupować wszystko, co wzbogaci naszą wiedzę o interesującym nas otwarciu, wariantu itd.

Na koniec jeszcze jedna bardzo istotna uwaga. Tak jak w edukacji szkolnej mamy do czynienia z literaturą fachową na szczeblu podstawowym, średnim i wyższym, podobnie jest w szachach. Trener musi polecać więc swoim podopiecznym książki odpowiadające ich klasie sportowej.

Sam w pracy nad różnymi zagadnieniami z teorii debiutów sięgam nawet po bardzo starą literaturę, gdyż tam zawsze znajdę coś ciekawego i cennego.

Przypominam, że choć dział ten w naszym języku jest jeszcze dość skromny, to mamy wiele interesującujących pozycji. Dlatego koniecznie trzeba wspierać w tym zakresie polskie wydawnictwa, aby w ich programie były dalej monografie debiutowe.

Ostatnio wgłębiłem się w treść znakomitej książki znanego rosyjskiego teoretyka Edwarda Gufelda „Obrona królewsko–indyjska”. Kto chce zrozumieć problemy taktyczno-strategiczne tego niezwykle skomplikowanego otwarcia, powinien gruntownie ją  przestudiować!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 7

  • Marcin

    Sam pomysł na takie książki jest bardzo dobry, dyskusyjny może być tylko wybór wariantów. Z pierwszej książki podoba mi się wariant przeciwko caro-kannowi. Ten przeciwko sycylowi jest kompletnie nie w moim guście. To raczej wariant wyłącznie na blitza.

  • Plan tej serii jest taki, aby objęła ona szeroki wachlarz wariantów. Wtedy każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Sycylijska po 1.e4 c5 2.d4 cxd4 3.Hxd4 prowadzi do bardzo ciekawych i ostrych gier. Wariant jest idealny także na blice i szachy szybkie. Polecam wypróbowanie w praktyce turniejowej!
    Panie Marcinie! A Pan obiecał opracować coś na temat gambitu królewskiego. Wydawnictwo czeka na Pana manuskrypt.

  • Marcin

    Niestety, od ponad roku nie mam na nic czasu. Jak go troche znajde, moze zajme sie szachami. Na bloga tez nie wchodze juz tak czesto, jak bym chcial.Pozdrawiam

  • Marcin

    Dodam, ze wariantu z Hf3 w caro-kannie uzylem w 2 turniejach blitzowych i wynik to 3/4, przy srednim rankingu ok 2100. Jak widac dobrze sprawdza sie na moim amatorskim poziomie.

  • To czekamy na ten gambit. Może w końcu znajdzie Pan na to czas. Dalszych sukcesów w tym wariancie. Proszę spróbować sycylijską.
    Pozdrawiam!

  • lorak123

    jako wspomniany przez ‚pewnego eksperta” gracz II sortu, tfu, II kat. zwróciłem uwagę na szczątkowe potraktowanie w dobrej książce „Szybki kurs debiutów z przedmową Anatolija Karpowa”, popularnego dziś Rossolimo attack. Nie wiem jednak czy w 2004 wariant Rossolimo był tak popularny jak jest dzisiaj. W sumie dla mnie jako grajka klubowego książka „eksperta zza Odry” jest dość pomocna, łatwo można znaleźć interesujący wariant. Moja ocena (w tradycyjnej skali 2-5) to silna 4-ka.:)

  • „Szybki kurs debiutów” przedstawia w ogólnych zarysach otwarcia szachowe. Jest niemożliwe, aby w jednej książce omówić obszernie wszystkie debiuty. Na temat wariantu Rossolimo wydano osobne opracowania i po taką literaturę trzeba sięgać w celu dokładnego jego poznania.
    Dziękuję za ocenę książki. Ważne jest to, że jest przydatna.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    sty
    17
    pt.
    2025
    całodniowy Tata Steel Masters 2025
    Tata Steel Masters 2025
    sty 17 – lut 2 całodniowy
    Tata Steel Masters 2025, Web (13) 17 Jan – 2 Feb 2025, Wijk aan Zee (Netherlands) Dodatkowa informacja
    mar
    14
    pt.
    2025
    21:52 ME
    ME
    mar 14@21:52 – mar 27@22:07
    W dniach 14-27.03.2025 w Eforie-Nord (Rumunia) odbędą się Indywidualne Mistrzostwa Europy. Strona mistrzostw
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: