Nie ma znaczenia, jak dobrze grasz – nie możesz spodziewać się dobrych wyników, kiedy masz przegraną po debiucie.
Garri Kasparow, szachowy mistrz świata w latach 1985 – 2000
//////////////////////////////////////
W odcinku 16 przedstawiłem ważny – pod względem teorii debiutów – pojedynek Wei-Navara, który obszernie skomentowałem w piśmie Panorama Szachowa 1-2016.
We wczorajszej rundzie turnieju kandydatów byliśmy świadkami również bardzo cennej teoretycznie w tym wariancie partii Caruana-Nakamura, w której białe zastosowały energiczny plan ataku.
Grę Fabiano Caruanę miałem możliwość kilkakrotnie obserwować w trakcie turnieju w Dortmundzie i jego wypowiedzi dla miejscowej prasy. Pisałem o nim też wiele razy na blogu. np.
Inaczej postępują szachiści z ambicjami sportowymi, np. Fabiano Caruana postawił wszystko w kierunku własnej kariery szachowej i konsekwentnie dąży do osiągnięcia najwyższych celów. Jego wyniki sportowe świadczą, że jest na właściwej drodze. Po niedawnym zwycięstwie w superturnieju w Dortmundzie udzielił kilka wywiadów, w których dobitnie podkreślił istotę intensywnego treningu przed każdym turniejem oraz wielką rolę jego osobistego trenera Władimira Czuczełowa. Pracują razem od 2010 i od 2012 trener towarzyszy mu w każdym silnym turnieju.
Władimir Czuczełow był także w Dortmundze i pomagał swojemu podopiecznemu w solidnym przygotowaniu się do każdej partii. Fabiano (rocznik 1992) w porównaniu z Radosławem (rocznik 1987) zainwestował w swoją karierę sportową i korzyści tego są widoczne. Oprócz światowych sukcesów turniejowych, młody arcymistrz rozgrywa świetne partie i wnosi nowe idee w teorii debiutów. Po zwycięstwie w Dortmundzie znalazł się jako trzeci szachista świata w klubie 2800.
Jednym słowem jest to przykład godny do naśladowania!
Zobaczymy jak dalej potoczą się losy turnieju kandydatów i czy Fabiano Caruana spełni oczekiwania swych fanów!
Pobieżny komentarz jest na ChessBase News:
http://en.chessbase.com/post/candidates-r08-caruana-is-back