lut
28

Młodzieżowa Akademia Szachowa – szkoła z tradycjami
Agnieszka Fornal-Urban i Marek Matlak (MAT 8-2015)

„Na przestrzeni wielu lat działalności szkoły system szkolenia był nadzorowany, koordynowany i dofinansowywany ze środków publicznych. Przechodził wiele przeobrażeń i modyfikacji. Wdrażano nowe rozwiązania, które miały na celu uczynić go bardziej skutecznym. Zmiany dotyczyły nie tylko ram programowych, metodyki prowadzenia szkolenia, ale również doboru kadry trenerskiej, doboru kandydatów i selekcji zawodników. Ponadto uwzględniano trendy rozwoju sportu szachowego na świecie i dostosowywano sposób nauczania do odbiorcy w różnym wieku” …

///////////////////////////////////////////////

Kontynuacja odcinka 152.

W trakcie bezpośredniej rozmowy Radek zwierzył mi się, że praktycznie nie ma solidnie opracowego repertuaru debiutowego. Na mistrzostwach Europy czy świata trenerzy przygotowują przeważnie swych podopiecznych pod kątem gry przeciwnika, czyli  poznaje się tylko powierzchownie pewne warianty.

Jednym słowem potwierdziło się to, co opisałem m.in. w odcinku 4 „Szachy dla przyszłych mistrzów“.

Natomiast na sesjach Młodzieżowej Akademii Szachowej nie ma zajęć na temat otwarć i dlatego oczekuje ode mnie pomocy w tym zakresie.

Po powrocie z Zakopanego przygotowałem sobie bank z partiami Radka na bazie dostępnych mi materiałów ChessBase. Stwierdziłem, że jego wachlarz granych wariantów był dość szeroki.  Czarnym kolorem po 1.e4 stosował Caro-Kann, francuską oraz 1…e5. Po 1.d4 grał obronę Nimzowitscha, czasami obronę królewsko-indyjską.

Białymi głównie wybierał 1.d4, ale były też partie po 1.e4.

Po dokładnej analizie jego partii stwierdziłem, że powinien włączyć koniecznie do swego repertuaru obronę sycylijską, która wzbogaci więcej taktyki w jego grze. Radek przyjął moją propozycję i ustaliliśmy, że będzie na początek próbować swych sił w wariancie „Rauzera” i „Najdorfa”. Przygotowałem więc odpowiednie materiały. Miałem tego bardzo dużo, gdyż moim podopiecznym w Niemczech również zalecałem grać to otwarcie. Na ich podstawie napisałem potem książkę o „Najdorfie”: Link

Czarnym kolorem zaproponowałem dodatkowo obronę „Nowoczesny Benoni” również w celu wprowadzenia więcej „życia” w jego grze. Natomiast białymi  miał na razie grać swoje dotyczasowe warianty, które będzie systematycznie uzupełniać o nowe idee.

Zwróciłem mu uwagę na to, że powinien większy nacisk położyć na 1.e4, który jest podstawą gry kombinacyjnej i strategicznej. Szczególnie w jego repertuarze powinna być partia hiszpańska, która – według Capablanki – jest fundamentem w zrozumieniu gry pozycyjnej i taktycznej!

cdn

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    8
    7
    6
    5
    4
    3
    2
    1
    abcdefgh
    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: