sty
11

Po ukazaniu się wpisu Adamka (nazwisko mi znane) znowu odżyła sprawa Młodzieżowej Akademii Szachowej Polskiego Związku Szachowego.

Temat ten był dość obszernie przedstawiony na mojej stronie: Link oraz na blogu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło „Młodzieżowa Akademia”.

Dlatego nie miałem w planie powracać do tego problemu. Jednakże artykuł „Młodzieżowa Akademia Szachowa  – szkoła z tradycjami” autorstwa Agnieszki Fornal-Urban i Marka Matlaka opublikowanego w numerze 8(56)2015 pisma Polskiego Związku Szachowego MAT zachęcił do przypomnienia moich doświadczeń na bazie trzykrotnego udziału w sesjach MASZ, tym bardziej, że była to propozycja kilku Internautów w listach prywatnych.

W ostatnich czasach blog odwiedza coraz więcej nowych Czytelników zainteresowanych informacjami z innej strony, niż oficjalne przekazy Polskiego Związku Szachowego oraz resortowego pisma „MAT”. Pisałem już wcześniej, że ten blog jest w pełni niezależny i niezwiązany z jakimikolwiek układami. Staramy się obiektywnie informować o problemach królewskiej gry, nie tylko z krajowego podwórka. Dlatego jesteśmy często atakowani przez naszych oponentów, dla których „wolność wypowiedzi” czy szacunek dla „przeciwnika” to są puste teorie.

Zapewniam wszystkich naszych sympatyków, że będziemy dalej kroczyć dotychczasową drogą i obiektywnie przekazywać wiedzę z szachowego podwórka.

Dalej będziemy też dyskutować o problemach szkoleniowych polskich szachów i publikowć wszelkie komentarze. Jednak pod warunkiem, że będą one na rzeczowym poziomie, godnym królewskiej gry!

A teraz przechodzę do tematu.

Przypomnę, że Akademia Młodzieżowa Polskiego Związku Szachowego została praktycznie powołana do życia w 1996 roku. Od samego początku jej działalności wywoływała duże emocje.

Krytykowano ją przede wszystkim za brak jakiejkolwiek logicznej koncepcji szkoleniowej oraz wąskiej kadry trenerskiej. Do tego grona było bardzo trudno się dostać, gdyż kierownictwo MASZ konsekwentnie opierało się na kilku tylko nazwiskach…

cdn

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 7

  • Tedi

    A ja doleję jeszcze trochę oliwy do ognia.
    Wiadomo, że do MASZ trafiają już wyselekcjonowani szachiści, jedni z najlepszych w swoich kategoriach wiekowych w Polsce. Dzieci (młodzież), które odnoszą sukcesy dzięki trenerom klubowym, zaangażowaniu rodziców. Nie trafiają tam przecież dzieci z ulicy.
    Stąd nic dziwnego, że są potem najlepsi na MP. Prawdopodobnie gdyby nie byli w MASZ, też byliby najlepsi. Udział w akademii daje największe korzyści jej trenerom, leśnym dziadkom, no bo się pochwalą, że „wychowali” najlepszych szachistów w Polsce (a przy okazji trochę kasy skasują). Ponadto napędza im to kolejnych ludzi na „prywatne” zajęcia
    Ale czy aby o to w tym wszystkim chodzi?

  • Krzysztof Kledzik

    Czy Dariusz Świercz nie jest już zbyt dorosły wiekowo i pod względem umiejętności szachowych, aby nadal zasilać szeregi szkoły szachowej dla dzieci?

  • szachista

    Kierownictwo akademii musi mieć znane nazwiska, aby chwalić się swymi osiągnięciami.

  • Hetman

    Myślę że to jest celowe i przemyślane degradowanie Świercza do poziomu juniora. Tak aby wykorzystać jego klasę szachową i osiągnięcia, i przedstawiać je jako rezultat działania MASz. Wykorzystywanie Świercza jako juniora(???) do ratowania wizerunku i podreperowania osiągnięć szkoły szachowej. Tylko przez ile jeszcze lat MASz będzie jechać na wynikach zawodnika-seniora, któremu każą nadal uczęszczać do tej szkoły?

  • Marcin

    Swiercz ma 22 lata, co on robi w MASZ? Myslalem, ze MASZ jest dla dzieci i mlodziezy a nie dla doroslych.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    gru
    26
    czw.
    2024
    całodniowy MŚ (rapid i blitz)
    MŚ (rapid i blitz)
    gru 26 – gru 31 całodniowy
    World Championship (rapid) 2024, Web 26 – 28 Dec 2024, New York (USA) World Championship (blitz) 2024, Web 30 – 31 Dec 2024, New York (USA) Więcej informacji na ChessBase News Na stronie PZSzach
    sty
    17
    pt.
    2025
    całodniowy Tata Steel Masters 2025
    Tata Steel Masters 2025
    sty 17 – lut 2 całodniowy
    Tata Steel Masters 2025, Web (13) 17 Jan – 2 Feb 2025, Wijk aan Zee (Netherlands) Dodatkowa informacja
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: