Internauta „Amator” (z tytułem mistrza międzynarodowego) napisał: Zawadzka była źle przygotowana w debiucie. Po 20 ruchach pozycja była przegrana.
Przyjrzyjmy się więc tej partii.
Bazy szachowe, partie, Ciekawe partie18 listopada 2015Jerzy KonikowskiOdpowiedz
Trackback - notka
Theme: flashcast, tłumaczenie: Wordpress theme. Walidacja XHTML 1.0.
Nazywam się Jerzy Konikowski i jestem mistrzem szachowym, trenerem i publicystą. Więcej informacji o mnie można znaleźć w http://www.konikowski.net/omnie.php. Celem mojego blogu, który jest ściśle związany z witryną http://www.konikowski.net/, jest informacja o aktualnych imprezach szachowych i analiza różnych problemów z dziedziny królewskiej gry.
Jeśli korzystasz z naszego bloga: http://www.blog.konikowski.net/ jednocześnie akceptujesz ten regulamin: 1. Korzystanie z bloga i rejestracja użytkownika są bezpłatne. 2. Każdy użytkownik ma prawo do swobodnego wyrażania swoich opinii i poglądów. 3. Całkowitą i wyłączną odpowiedzialność za swoje komentarze ponoszą ich autorzy. 4. Należy przestrzegać praw autorskich i praw własności intelektualnej. 5. Komentarze mogą zostać wykorzystane przez nasz blog na prawach cytatu. 6. Komentarze podlegają moderacji przez naszego administratora. 7. Komentarze łamiące polskie prawo i zawierające wulgaryzmy będą usuwane bez informowania autora komentarza. 8. Autor bloga oraz administrator nie ponoszą odpowiedzialności za treść komentarzy. 9. Odpowiedzialność za treść komentarzy ponosi ich autor. 10. Kontakt z autorem bloga: jerzy.konikowski [at] t-online.de Ostatnia modyfikacja regulaminu: 22.09.2017
Moim zdaniem to biale slabo rozegraly debiut i czarne bez problemow wyrownaly. Po 11….c5! z pointa 12.ab c4! w partii Sanikidze-Krasenkow, Francja 2013 czarne przejely inicjatywe i pozniej wygraly.
Powaznym bledem bylo 16…Sd5?, po ktorym czarne musialy dalej oslabic pozycje swojego krola i przegraly bez szans. Po manewrze 16….Sd7 i Sf8 czarne bronily sie bez oslabienia pozycji i pozycja bylaby wyrownana.
Ma Pan rację. Nasza arcymistrzyni znała tylko 10 ruchów. Widać brak domowej analizy wariantu. Ruch Sd5 wyniknął z nieznajomości idei białych w tej strukturze. Przełom g2-g4 jest typowy. Cała gra w debiucie sprawia wrażenie, jakby wariant został przygotowany pół godziny przed partią. A praca nad debiutem to wiele miesięcy własnych analiz i studiowania wzorcowych partii. Trzeba znać wszystkie idee i dokładne ruchy. Improwizacja w debiucie kończy się pogromem w miniaturze. Nota bene, Pańska analiza potwierdza, że Krasenkow jest wielkim znawcą debiutów, o czym wielokrotnie dyskutowano na tym blogu.
Właśnie dyskutowaliśmy i wielki znawca debiutów Michał Krasenkow zalecał Polakom w Macie studiowanie końcówek Dworeckiego.
Znawcą debiutów jest również Wojtaszek. Dlatego właśnie on jest najlepszym polskim szachistą. Niektórzy nazywają go kujonem debiutowym. To dziwne określenie. Wojtaszek zna wiele typowych pozycji, motywów, idei w swoich debiutach. Zna wiele wzorcowych partii. To nie jest bezmyślne zakuwanie ruchów silnika. Oczywiście zdarza się, że wygra partię nie robiąc ani jednego własnego posunięcia, ale to powinno być chwalone, a nie krytykowane. W swoim ostatnim turnieju Kasparow wygrał czarnymi z Adamsem, nie robiąc własnych ruchów. Taką przewagę daje dobre przygotowanie w debiucie! Ale to ciężka i czasochłonna praca. Czołowi arcymistrzowie mówią, że spośród wszystkich przygotowanych nowinek mogą wykorzystać tylko kilka procent. Na resztę po prostu nie ma okazji. Ale to nie znaczy, że ta praca idzie na marne. Analiza debiutu pozwala na głębsze zrozumienie typowych idei. Bez dogłębnego studiowania debiutów nie można liczyć na sukcesy międzynarodowe.
Co dzieje się z Radziem? Mogę się zgodzić, że jest znawcą debiutów. Ale dzisiaj nie było tego widać. Po ożenku z Aliną gra coraz gorzej.