wrz
30

SPIS TREŚCI

Od redakcji 1
O tym się mówi 2
Saint Louis, USA 2015 3
Mem. A. Rubinsteina, Polanica Zdrój 2015 6
DMP juniorów, ekstraliga, ligi I i II, 2015 9
Partie komentowane, 2015 13
Turniej prawników, Kraków 2015 16
Rudnik n/Sanem 2015 16
Mały Szachista nr 37-październik 2015 I-VIII
Pardubice 2015 17
Szachowe epizody A.F. (70) 20
Nauka gry (142) 26
Poradnik sędziego (138) 30
Prenumerata 31
Rozwiązania kombinacji 31
Kombinacje 32

Od redakcji

W Saint Louis w USA rozegrano drugi turniej elity światowej w ramach „Grand Chess Tour” (Stavanger, Saint Louis i Londyn), który zgromadził wszystkich najlepszych szachistów świata. Rozegrano wiele pasjonujących partii, a nieoczekiwanym zwycięzcą został Lewon Aronian, który w ostatnim półtorarocznym okresie nie błyszczał formą. Warto przypomnieć, że było to pierwsze zwycięstwo Ormianina od pamiętnego triumfu w Wijk aan Zee w 2014 roku. Aronian wyprzedził stawkę rywali: Giriego, Carlsena, Vachier-Lagrava i Nakamurę o cały punkt, co na dystansie 9 rund jest dużym osiągnięciem. Młoda generacja 21-letni Giri, 23-letni Vachier-Lagrave oraz starszy od nich 28-letni Nakamura dzielili miejsce z mistrzem świata Carlsenem, który po klęsce w Stavanger nie może dojść do siebie. Stracił mit niepokonanego i w USA przegrał dwie partie z Topałowem i Griszczukiem. Czołówka światowa, po prostu, przestała go traktować jako niepokonanego i w wielu partiach zaczyna dobierać się mu do skóry .

Poważny zawód sprawili Viswanathan Anand oraz Fabiano Caruana. Pierwszy nie potrafił wygrać żadnej partii, a drugi poniósł aż trzy porażki, czego nie mogła zrekompensować jedna wygrana.

Tradycyjny, już LI Memoriał Akiby Rubinsteina w Polanicy Zdroju zgromadził na starcie kilkuset uczestników, grających w kilku grupach. Dobrze, że w końcu zorganizowano turniej głowny, ale jego kategoria IX nie może wzbudzić uznania – taka kategoria miała znaczenie 50 lat temu, obecnie zawodnicy z rankingiem 2400 nie mieszczą się wśród tysiąca najlepszych. Zaletą turnieju było danie możliwości zagrania w „kołówce” kilku naszym młodym zawodnikom, co ma istotne wartości szkoleniowe. Triumfował Tomasz Warakomski, a kilka interesujących partii rozegrał Maciej Klekowski, którego wielki talent nie jest doceniany przez decydentów PZSzach.

Na przełomie lipca i sierpnia rozegrano w Ustroniu i Iwoniczu Zdroju DMP juniorów. Drużynowym Mistrzem Polski juniorów została zasłużenie drużyna „Rodło” MDK Opole, która wykazała się bezprecedensową serią trzech kolejnych triumfów. W 2013 roku „Rodło” wygrało lI ligę juniorów, w 2014 – I ligę juniorów, a w 2015 roku ekstraligę juniorów i zdobyło złoty medal. Gdyby w Polsce istniały kluby szachowe, to z pewnością taki zespół znalazłby sponsora, aby przygotować się do wygrywania lig seniorów. Niestety jest to niemożliwe, bo zgodnie z oficjalną statystyką w Polsce, we wrześniu br., było zarejestrowanych zaledwie 391 klubów (w tym 30 tzw. członków wspierających – pozostali zwyczajni), przy czym skladki opłaciły jedynie 104 kluby. W liczbie 391 klubów jest 138 klubów uczniowskich, co w sumie oznacza totalny upadek zorganizowanych szachów w Polsce i brak perspektyw rozwoju młodych szachistów.

Andrzej Filipowicz
Redaktor Naczelny
///////////////////////////////////
Mój wkład w tym numerze:
K. Piorun – E. Blomqvist, Barcelona 2015
M. Klekowski – £. Cyborowski, Polanica Zdrój 2015
W. So – H. Nakamura, Saint Louis 2015

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 3

  • Krzysztof Kledzik

    „Stracił mit niepokonanego… Czołówka światowa, po prostu, przestała go traktować jako niepokonanego i w wielu partiach zaczyna dobierać się mu do skóry”.
    To jest ciekawa sprawa. Do niedawna uważano Carlsena za niepokonanego, a on od pewnego czasu jest bardziej podatny na ataki i na przegrane. Z czego to może wynikać? Czy Carlsen już wcześniej osiągnął maksimum swoich możliwości, a teraz jego siła gry zmniejszyła się na tyle że niedługo spadnie ze szczytu? Czy może nie przykłada się aż tak bardzo do przygotowań, bo wie że na razie i tak nie ma nikogo kto by mu realnie zagroził?
    Przypominają mi się niektóre komentarze dotyczące gry Karpowa podczas pierwszego meczu z Kasparowem (tego przerwanego) oraz drugiego – rozpoczętego „od zera”. Niektórzy twierdzili że Karpow nie był przygotowany do nich aż tak solidnie jak powinien, tzn. nie grał na 100% swoich możliwości, bo wcześniej (przed Kasparowem) nie musiał tego robić. Nikt z pozostałych zawodników nie stanowił dla niego poważnego zagrożenia, i dlatego Karpow nigdy nie grał na „maksa”.
    Może teraz tak jest z Carlsenem? Nie gra na „maksa”, bo nie widzi zagrożenia? I dlatego, wobec braku przygotowania do takiej gry na 100% swoich możliwości, przegrywa co jakiś czas? Przegrywa coraz częściej?

  • amator

    Za wcześnie, by mówić o kryzysie Carlsena. Zagrał słabo tylko w dwóch turniejach. I to w dużej mierze przez przypadkową przegraną na czas z Topałowem, w wygranej pozycji końcowej. Kasparow też miewał nieudane turnieje. Anand jest już za stary, by rywalizować z młodzieżą. Niedługo zakończy karierę, a nasz Radek będzie mógł poświęcić czas na własny rozwój szachowy.

  • Krzysztof Kledzik

    Oczywiście, nie mówię o jakimś generalnym kryzysie MC. Nikt nie może cały czas grać na 100% swoich możliwości, bo to jest niewykonalne. Szachiści nie są robotami ani komputerami. Może po prostu z Carlsena opadła zasłona mitu, i teraz przeciwnicy podchodzą do niego już bez obaw. Zgadzam się z Amatorem, że Anand już nie da rady walczyć o koronę, podobnie jak w pewnym momencie ten problem dotyczył każdego byłego mistrza świata. Oni nadal byli bardzo silni i bardzo niebezpieczni przy desce, ale już nie byli w stanie walczyć o mistrzostwo świata.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    lis
    7
    czw.
    2024
    całodniowy ME Petrovac
    ME Petrovac
    lis 7 – lis 20 całodniowy
    W dniach 7-20.11.2024 w Petrovac (Czarnogóra) odbywają się Indywidualne Mistrzostwa Europy. Polskę reprezentują m.in. Mateusz Bartel, Kacper Piorun, Szymon Gumularz oraz Monika Soćko, Alicja Śliwicka, Aleksandra Malcewska itd. wyniki strona turnieju komunikat Źródło Transmisja na ChessBase[...]
    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 15 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)    
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: