sie
31

SPIS TREŚCI

Od redakcji 1
O tym się mówi 2
„Jezioro Sewan“, Armenia 2015 3
DME do lat 18, Karpacz 2015 5
Memorial Najdorfa, Warszawa 2015 9
400 lat później 12
Festiwal, Biel 2015 13
Pszczyna 2015 16
Mały Szachista nr 36-wrzesień 2015 I-VIII
Partie komentowane, Biel, Warszawa 2015 17
Szachowe epizody A.F. (69) 20
Nauka gry (141) 26
Poradnik sędziego (137) 30
Prenumerata 31
Rozwiązania kombinacji 31
Kombinacje 32

Od redakcji

Okres wakacji, to okres wielu turniejów w Europie, w których na szczęście znalazło się miejsce dla naszych najlepszych szachistów. Wspaniale zaprezentował się Jan Krzysztof Duda w turnieju „Przyszłych szachowych gwiazd”, zorganizowanym w Armenii, nad brzegiem wielkiego jeziora Sewan. Po niezwykle zaciętej walce triumfował w turnieju zostawiając w pokonanym polu m.in. wielki talent rosyjski Władysława Artemiewa i analogiczny amerykański Samuela Seviana oraz kilku zawodników reprezentacji Armenii. To życiowe osiągnięcie naszego młodego arcymistrza.

Znakomicie też spisał się Radosław Wojtaszek, który o mały włos nie wygrał silnego tradycyjnego turnieju XIX kategorii w Bielu. Uplasował się na drugim miejscu, bo nie docisnął Davida Navary w wygranej pozycji, w ostatniej rundzie. Trzeba dodać, że był w trudnej emocjonalnej sytuacji, bo przybył do Szwajcarii prosto z ceremonii ślubnej w Moskwie, gdzie zawarł związek małżeński z arcymistrzynią Aliną Kaszlińską. Zamiast w podróż poślubną, szachowe małżeństwo rozjechało się na turnieje. Radosław udał się do Szwajcarii, a Alina do Chin na mecz Chiny – Rosja, gdzie była najlepszą z Rosjanek.

Drużynowe mistrzostwa Europy do 18 lat zostały rozegrane w Karpaczu z udziałem reprezentantów 12 państw. Tradycyjnie jakościowa obsada ME pozostawiała wiele do życzenia, bowiem te rozgrywki, ustanowione w 2000 roku nie cieszą się uznaniem na europejskim kontynencie. Najlepsi juniorzy uczestniczących krajów rzadko pojawiają się na DME do 18 lat. Polska wystawiła najsilniejsze dwie reprezentacje juniorek i dwie juniorów. Dziewczęta okazały się znacznie lepsze i zawojowały dwa medale srebrny i brązowy. Z kolei juniorzy zawiedli na całej linii i uplasowali się na dalekich miejscach.

Ponad 400 szachistów z 21 krajów pojawiło się w Warszawie na memoriale naszego wybitnego szachisty Mieczysława Najdorfa. Bardzo rzadko zjawiają u nas szachiści z rankingiem 2600, więc nie dziwi, że dwa pierwsze miejsca, bez trudu, zajęli Igor Kowalenko i Iwan Czeparinow. Walkę z nimi nawiązali Michał Krasenkow, Aleksander Miśta i Jacek Tomczak zdobywając kolejne nagrody III do V. Niestety z przykrością patrzyłem na występ Dariusza Świercza, który od dłuższego czasu „stoi w miejscu” oraz Bartłomieja Maciei, który zajął się trenowaniem szachistów poza granicami kraju i z każdym turniejem gra coraz gorzej. Turniej był też ważnym sprawdzianem dla naszych najlepszych pań, które mają nas reprezentować na drużynowych ME w Reykjaviku. Najlepsza okazała się Karina Szczepkowska-Horowska, która zdobyła 5 p., wyprzedzając Monikę Soćko 4,5 p. i mistrzynię świata do 20 lat z 1992 roku Krystynę Dąbrowską 4 p., która po latach przerwy pojawiła się na turnieju. Iweta Rajlich uzyskała zaledwie pół punktu z pierwszych trzech partii i wycofała się z turnieju.

Andrzej Filipowicz
Redaktor Naczelny

//////////////////////////////

W numerze są zamieszczone partie z moim komentarzem:

Navara – R. Wojtaszek, Biel 2015
Rapport – R. Wojtaszek, Biel 2015
Kanarek – A. Miśta, Warszawa 2015

Wspomnienia Andrzeja Filipowicza

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 4

  • Hetman

    JK.Duda to jest jedyna nadzieja polskich szachów. Ale pewnie pójdzie na studia, co w przypadku naszych talentów juniorskich zawsze skutkuje zatrzymaniem kariery szachowej. Obawiam się że po studiach JKD znajdzie się w tłumie przeciętnych seniorów z rankingiem 2600-2650.
    D.Świercz to przegrany talent. Miał podbić świat i być lepszy od Karpowa i Kasparowa, ale przegrał swoją karierę. Przykro.
    B.Macieja gra już tylko hobbystycznie, od wielu lat z tendencją zniżkową.
    Ślub jest dużym przeżyciem emocjonalnym, oczywiście pozytywnym, ale w sporcie może skutkować dużych wahnięciem formy. Dobrze że Radek poradził sobie z emocjami i właściwie spożytkował je.

  • amator

    Świercz nie ma szans konkurować z profesjonalistami, trenującymi po 60-70 godzin tygodniowo. A Radek gra zbyt rzadko, by móc wejść do czołówki światowej. W tym roku grał tylko w dwóch turniejach.

  • Arek

    Darek jeszcze się sprawdza w turniejach. Może złapie tą wielką formę. Duda jest młody i robi powoli postępy. Wygląda na to, że niedługo dogoni Wojtaszka.

  • Adamek

    U nas wszyscy zdolni juniorzy kończą w tłumie. Dopóki są juniorami, zdobywają medale. A przynajmniej zdobywali jakiś czas temu. Potem robi się z tego medialny szum, chociażby ze Świerczem. Trąbią że będzie super szachistą na ziemskim globie, że bóg wie co osiągnie, a i tak jak wszyscy, ląduje w kręgu przeciętnych szachistów. Prawdopodobnie JKDuda też zostanie odwiedziony od myśli o poważnej karierze szachowej. Zalecą mu studia i pójście do jakiejś innej roboty. Poza Wojtaszkiem, to 99% polskich szachów kończy się na juniorstwie.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    sty
    17
    pt.
    2025
    całodniowy Tata Steel Masters 2025
    Tata Steel Masters 2025
    sty 17 – lut 2 całodniowy
    Tata Steel Masters 2025, Web (13) 17 Jan – 2 Feb 2025, Wijk aan Zee (Netherlands) Dodatkowa informacja
    mar
    14
    pt.
    2025
    21:52 ME
    ME
    mar 14@21:52 – mar 27@22:07
    W dniach 14-27.03.2025 w Eforie-Nord (Rumunia) odbędą się Indywidualne Mistrzostwa Europy. Strona mistrzostw
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: