W dniach 15-25 czerwca 2015 odbył się w Stavanger superturniej pod nazwą Norway Chess z udziałem 9 czołowych szachistów świata + Norweg Jon Ludvig Hammer z puli organizatora.
Turniej ten, wraz z Rex Sinquefield Cup oraz London Chess Classic, tworzy cykl The Grand Chess Tour.
Uczestnicy
Końcowe wyniki
Zwycięstwo Bułgara Topałowa jest raczej niespodzianką. Na uwagę zasługuje znakomita forma Ananda. Wielką klęskę poniósł natomiast mistrz świata Magnus Carlsen.
Informacja na ChessBase News: link.
Dzisiaj odbył się turniej błyskawiczny. Rozegrano 9 rund.
Końcowe wyniki:
1. Vachier-Lagrave 6.5
2. Nakamura 6
3. Carlsen 5.5
4. Giri 5.5
5. Anand 5.5
6. Aronian 5
7. Griszczuk 4
8. Topałow 3
9. Caruana 2.5
10. Hammer 1.5
Wyniki turnieju błyskawicznego na ChessBase News: http://www.blog.konikowski.net/2015/06/15/norway-chess/
/////////////////////////
Zwracam uwagę na partię Carlsen – Vachier-Lagrave. Grano w niej obronę polską, która ma stałe miejsce w reperturze debiutowym Francuza.
Wyniki 1 rundy na ChessBase News: http://en.chessbase.com/post/norway-01-spectacular-round#discuss
////////////////////////////////////////////////
Niespodzianką była porażka Carlsena z Topałowem. Mistrz świata przekroczył czas w wygranej pozycji. Dzisiaj czeka nasz ciekawy pojedynek Carlsena z Caruaną.
Wyniki 2 rundy na ChessBase News: http://de.chessbase.com/post/norway-chess-carlsen-verliert-gegen-caruana-2
////////////////////////////////////////////////////
Dzisiaj o kolejną niespodziankę postarał się mistrz świata, przegrywając z Caruaną. Ciekawe czy Carlsenowi udać się „odbić” z tej niekorzystnej sytuacji.
Wyniki 3 rundy na ChessBase News: http://de.chessbase.com/post/norway-rd-3-fehler-und-verpasste-chancen
////////////////////////////////////////////
W dzisiejszej rundzie Carlsen nie zauważył wygrywającej kombinacji w partii z Girim.
Mistrz świata miał prawo nie widzieć kombinacji. Ale co uczynił Caruana! Remisową końcówkę grał jak 10-letni junior. Wykonał niewymuszone osłabienie na skrzydle hetmańskim, a później (również bez powodu!) otworzył przeciwnikowi linię „h”. Taka gra zawodnika z rankingiem 2800 woła o pomstę do nieba! Mając takie braki w rozgrywaniu końcówek, nie można liczyć na tytuł mistrza świata.
Każdemu takie błędy mogą się zdarzyć. Caruana jest młody. Jeszcze się uczy. Chcielibiśmy mieć takiego Caruanę, który gra słabo końcówki i jest w ścisłej czołówce światowej!
Silnymi stronami Caruany są debiut i liczenie wariantów. W tych elementach gry jest lepszy od Carlsena. Ale końcówki gra słabo, jak na poziom czołówki światowej. Aby zostać mistrzem świata, musi poprawić się w końcówkach. Gdy zagrał g5 pomyślałem, że chciał zagrać h5 i przypadkowo dotknął sąsiedniego pionka. A może tak właśnie było? Trudno wytłumaczyć takie posunięcie!
Kiedyś Iwańczuk „pomylił się” w 1 posunięciu i na 1.e4 zagrał e6, a planował e5 (lub odwrotnie). I przegrał szybko, bo był nieprzygotowany. To było 20-25 lat temu w jednym z superturniejów. Takie rzeczy mogą się zdarzyć.
Można podać jeszcze wiele przypadków „ślepoty” szachistów ze ścisłej czołówki światowej. To są przecież ludzie, a nie maszyny. Bardzo często przyczyną wpadek jest po prostu zmęczenie kilkugodzinną grą.
Wyniki 4 rundy na ChessBase News: http://de.chessbase.com/post/norway-chess-anand-schlaegt-carlsen
/////////////////////////////////////////////
Kolejna porażka mistrza świata. Tym razem z Anandem.
Gdzie sie podziali ci „fachowcy”, co uwazaja 6.d3 w parti Anand-Carlsen za niedokladnosc?
Moze w koncu dotarlo, ze We1 i d3 sa rownowarte posuniecia, a po 6.d3 jest jeszcze wiele do odkrycia.
W trakcie dyskusji o ruchu 6.d3 nikt nie twierdził, że jest do niedokładność. Była tylko mowa o tym, że jest on nieodpowiedni dla młodych i mało doświadczonych jeszcze szachistów, którzy powinni poznać główne warianty po 6.We1. Tam jest więcej dynamiki w grze i młodzi mogą więcej się nauczyć elementów taktyki i strategii szachów. Natomiast 6.d3 wymaga od zawodnika wielkiegho doświadczenia turniejowego, wiedzy itd. Tak więc ruch 6.d3 na wysokim szczeblu jest ok! I chyba nikt tego tutaj nie kwestionował.
Dla przypomnienia:
amator (podobno mitrz miedzynarodowy):
Dziś arcymistrz Almasi zagrał lewiznę d3 w partii hiszpańskiej, przeciwko Tomaszewskiemu, i oczywiście przegrał.
Ruch d3 jest niedokładny.
Tylko w głównym wariancie białe mają szanse na przewagę. 6.He2 to lewizna. Tak samo jak 6.d3.
Warto odnotować, że czarnymi grał Swidler, który poleca ruch d3 w nadziei, że jego przeciwnicy tak będą grali.
Arek: Tutaj trzeba grać już zgodnie z teorią 6.We1, ale po tym jest dużo teorii do nauki.
Radko: Podręczniki zalecają 6.We1 jako silniejsze od 6.d3.
Wiec, jak pan widzi, nie dotarlo to jeszcze do wszystkich. Niektorzy mysla, ze teoria stoi w miejscu i ucza sie dalej 30-sto posunieciowych tasmiencow po 6.We1.
Każdy ma prawo do wyrażania swych poglądów. Ja, jak już wyżej pisałem, polecam młodym zawodnikom granie 6.We1, ponieważ to ma większe wartości poznawcze odnośnie taktyki i strategii szachów.
Wyniki 5 rundy na ChessBase News:
http://de.chessbase.com/post/norway-chess-carlsen-gelingt-erster-sieg
/////////////////////////////////
Pierwsze zwycięstwo Carlsena nad Griszczukiem.
W partii Ananda z Carlsenem nie grano wariantu z d3! Rozegrano wariant Breyera. To jeden z najpopularniejszych wariantów po 6.We1. Anand zastosował niedokładną kolejność posunięć, grając 6.d3. Carlsen tego nie wykorzystał, gdyż zagrał d6, zamiast b5. Trzeba było zagrać b5, zanim białe zagrają c3. Wtedy goniec nie mógłby odejść na c2 od razu. Anand stracił tempo na d3, ale je odzyskał na ominięciu posunięcia Gb3. Przeszedł do wariantu Breyera bez straty tempa. Gdyby Carlsen zagrał od razu 6…b5, wtedy byłoby to niemożliwe. Wówczas plan z c3 i d4 wiązałby się ze stratą tempa. Białe musiałby raczej wybrać Sc3, ale to wariant niegroźny dla czarnych.
Wyniki 6 rundy na ChessBase News: http://de.chessbase.com/post/norway-chess-topalov-fuehrt-anand-brilliert
Wyniki 7 rundy na ChessBase News: http://de.chessbase.com/post/norway-chess-fuenf-remis-in-runde-sieben#discuss
Wyniki 8 rundy na ChessBase News: http://de.chessbase.com/post/norway-chess-spannung-vor-der-letzten-runde#discuss
Sekundanci Ananda powinni byli zmobilizować go do walki w ostatniej rundzie. Topałow grał na remis, bo taki wynik był dla niego korzystny. Anand powinien był zaryzykować. Ale może już nie miał siły? Jest najstarszym uczestnikiem turnieju.