cze
22

Anatoli Karpow–mistrz świata w latach 1975-1985 oraz 1993-1999: Każda faza partii, otwarcie, gra środkowa i końcówka ma duże znaczenie. Jeżeli na początku gry, któraś ze stron uzyska przewagę materialną lub pozycyjną, to zniwelować ją w grze środkowej będzie bardzo trudno. W tej sytuacji do końcówki może w ogóle nie dojść. Bez poprawnej gry w debiucie, nie można więc myśleć o sukcesach w szachach.   

//////////////////////////////

Wszyscy szachiści w Polsce wiedzą, że Jan Krzysztof Duda jest obecnie naszą największą nadzieją.

Młody arcymistrz jest ogólnie dobrze przygotowany teoretycznie, co pokazał w wielu swych partiach. Stara się grać dynamiczne szachy, co odpowiada jego stylowi gry. Gra też dobrze końcówki, co mieliśmy okazję oglądać w wielu jego pojedynkach: Przykład. Ta świetna partia ukazała się w miesięczniku „Magazyn Szachista” (marzec 2015) z moim komentarzem.

Jednakże arcymistrz ma jeszcze pewne słabości w swoim repertuarze debiutowym, co ilustruje wczorajsza partia grana w 6 rundzie Memoriału Capablanki w Hawanie.

Moja rada: zrezygnować z tego wariantu, w którym jest trudno walczyć białym kolorem o przewagę debiutową!

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 6

  • amator

    Takie debiuty grano w czasach Capablanki. Współcześnie trzeba grać białymi dynamicznie, by uzyskać przewagę. Ruch 4.d3 nie może sprawić czarnym problemów. Lepsze jest 4.Sg5, które prowadzi do ostrej gry. Trzeba być jednak doskonale przygotowanym, jeśli wybiera się ostry wariant.

  • Mat2

    No i właśnie dlatego Capablanca, ani jego rówieśnik Akiba Rubinstein, nie mogą być teraz wzorcami dla młodzieży… To już zupełnie inne szachy są.

  • Panie Macie2. Pomylił Pan zagadnienia. Nasz wielki rodak Rubinstein może być dla naszej młodzieży wzorcem jako zawodnik, który postawił sobie jasny cel w swojej karierze sportowej zdobycia tytuły mistrza świata. Gdyby nie wybuch I wojny światowej, to może by to zrealizował.

  • Mat2

    jeśli patrzeć tylko i wyłącznie z punktu widzenia postawionego sobie szachowego celu to całkiem możliwe że było nim mistrzostwo świata i tu w pełni się zgadzam. tym niemniej jednak mistrzostwa nigdy nie zdobył i powiedziałbym nawet że bardziej niż wybuch wojny przyczynił się do tego brak odpowiednich środków finansowych (jeszcze przed wojną). w tej kwestii widzę dużą analogię z Radkiem Wojtaszkiem i kto wie czy niestety w przyszłości również nie z Jankiem Dudą.

  • MolderX

    Z tego co wiem Akiva miał zgromadzone pieniądze na rozegranie meczu. Wraz z wybuchem wojny pieniądze zostały skonfiskowane przez rosjan.

  • MolderX

    Upór i determinacja jakie przejawiał Akiva w drodze do szachowego tronu mogą być świetnym przykładem dla młodych ludzi.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 20 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)   Harmonogram przebiegu meczu   Data Dzień tygodnia Wydarzenie 23 listopada 2024 Sobota Ceremonia[...]
    gru
    26
    czw.
    2024
    całodniowy MŚ (rapid i blitz)
    MŚ (rapid i blitz)
    gru 26 – gru 31 całodniowy
    World Championship (rapid) 2024, Web 26 – 28 Dec 2024, New York (USA) World Championship (blitz) 2024, Web 30 – 31 Dec 2024, New York (USA) Więcej informacji na ChessBase News
    sty
    17
    pt.
    2025
    całodniowy Tata Steel Masters 2025
    Tata Steel Masters 2025
    sty 17 – lut 2 całodniowy
    Tata Steel Masters 2025, Web (13) 17 Jan – 2 Feb 2025, Wijk aan Zee (Netherlands) Dodatkowa informacja
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: