maj
29

W odcinku 44 podałem tytuły książek testowych, które ukazały się w Niemczech. Ich treścią były głównie materiały szkoleniowe opracowane w trakcie mojej pracy trenerskiej w latach 1971 – 1981 z dziećmi i młodzieżą w Krakowie, w punkcie szkoleniowym w Częstochowie oraz w ramach mojej działalności na stanowisku trenera kadry Polskiego Związku Szachowego.

W czasach PRL-u wydać książkę szachową mogły tylko osoby mające jakieś specjalne względy. Ja takich nie miałem. Pierwsza książka testowa mojego autorstwa „Sprawdź swoją siłę w końcówkach taktycznych” ukazała się już w wolnej Polsce w 1994 roku. Wydawnictwo ma w planie jeszcze w tym roku trzecią i poprawioną wersję książki.

Mój wkład w publikacjach książek testowych w Polsce jest dość skromny:

1. Końcówki pionkowe

2. Końcówski ciężkofigurowe

3. Końcówki wieżowe oraz uzupełniająca pozycja

W swojej pracy trenerskiej doszedłem do wniosku, na bazie wieloletnich obserwacji, że młodzi podopieczni szybko się nudzą w trakcie analizy skomplikowanych końcówek.

Dlatego przygotowałem sobie zbiór pouczających pozycji, ale w lekkiej formie. Okazało się, że trafiłem w „10-tkę”. Moi uczniowie z ochotą poznawali podstawy najważniejszych końcówek i nie potrzebowali do tego jakiś trudnych arcymistrzowskich analiz, których jest pełno w różnych podręcznikach z gry końcowej. Formą uzupełniającą w ćwiczeniu techniki były oczywiście książki testowe.

Te własne doświadczenia i materiały szkoleniowe postanowiłem przekazać polskiej młodzieży.  W wydawnictwie „Penelopa” ukazała się w 2002 roku pierwsza pozycja z zaplanowej serii „Szybki kurs końcówek” o końcówkach elementarnych i pionkowych.

Składa się z trzech rozdziałów:
1. Końcówki elementarne: mat samotnemu królowi
2. Podstawy końcówek pionkowych
3. 50 ćwiczeń w celu pogłebięnia zdobytch wiadomości.

Miałem w planie komplet podobnych książek w zakresie wszystkich typów końcówek. Zamiar nie został jednak zrealizowany i z pewnością nie będzie!

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 5

  • WojtekN

    A można wiedzieć czemu nie było kolejnych części „Szybkiego kursu końcówek”? Mam tę książek i lubię, moja pierwsza końcówka książka! Następnych faktycznie nie było a tu mamy „zamiar z pewnością nie zostanie zrealizowany!”. Zawiedli szachiści i nie kupowali?

  • Otrzymałem w tym czasie wiele ciekawszych finansowo ofert od zagranicznych wydawnictw i dlatego nie znalazłem czasu na dokończenie tego projektu.

  • amator

    Są dwa rodzaje końcówek: teoretyczne i złożone (w literaturze rosyjskiej: „igrowoj endszpil”). W końcówkach teoretycznych (np. pozycja Luceny, matowanie gońcem i skoczkiem) trzeba znać rozwiązanie na pamięć. W końcówkach złożonych (najczęściej wielofigurowych), trzeba znać ogólne plany i zasady gry. O takich końcówkach jest książka Szereszewskiego „Strategia gry końcowej”. Książek o końcówkach teoretycznych jest wiele.

  • Marius Ringwelski

    Pomimo tego, ze nie sa bezbledne, to uwazam ksiazki testowe za bardzo udane i posiadam 5 pozycji tego projektu.
    Jezeli mozna, to chcialbym sie zapytac, jak wyglada praca przed wznowionym wydaniem. Czy sprawdza pan kazda pozycje przy pomocy computera, konsultuje najnowsze dostepne analizy i poprawia bledy?
    Ksiazka o koncowkach pionowych byla np. wydawana trzy razy ostani raz 2009), ale do dzisiaj niektore bledy nie zostaly odkryte i poprawione.
    Nawet znana calemu szachowemu swiatu koncowka pionowa z parti Karpov-Kasparov (Las Palmas 1996) nie zawiera poprawnego rozwiazania. A byla juz wtedy prawidlowo przeanalizowana przy pomocy komputerow przez kazde czasopismo i kazdy serwis szachowy.
    Rozumiem, ze ksiazki Aljechina jako szachowa nostalgia sa od ponad wieku wydawane bez zadnej krytyki i poprawek, pomimo tego, ze zawieraja mnostwo bledow analitycznych i rasystycznych pogladow autora (szczegolnie pod adresem Rubinsteina). Ale w ksiazkach wydawanych w 21-szym wieku takie bledy sa prosto do unikniecia i powinny byc rzadkoscia.

    Pozdrawiam

  • Ma Pan rację. Nie ma książek bezbłędnych i nikt nie będzie poprawiać teraz dawnych kombinacji wielkich mistrzów. Wtedy szachy straciłyby wiele pięknych i efektownych partii. To co znajdzie „maszyna”, nie znaczy że to samo znajdzie człowiek. Książki szachowe są przeznaczone przede wszystkim dla ludzi, aby poznawali ciekawe rzeczy i uczyli się z nich szachów. Książki ostatnich lat były sprawdzane techniką komputerową i jest tam na pewno mniej błędów. Niestety nie uniknęło się tego w starych projektach, kiedy każda partia, kombinacje oraz końcówki były analizowane na szachownicy bez pomocy najnowszej techniki. Trudno. Z tym trzeba żyć. Jeśli ktoś znajdzie jakieś luki w analizach, to jego zasługa świadcząca o dużej technice gry. Jeśli ktoś napisze do wydawnictwa i poda te nieścisłości, to poprawiamy w kolejnych wydaniach. Wiem o tym, że w Niemczech są ludzie sprawdzający książki szachowe z pomocą programów i potem to publikują na różnych blogach. Jeśli uda mi się to wychwycić, to zbieram te informacje i potem wykorzystuję w kolejnych wydaniach. Jeśli znalazł Pan coś takiego, to proszę mi napisać. Podkreślam jednak, że książki szachowe piszemy dla ludzi, nie dla komputerów!
    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 20 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)   Harmonogram przebiegu meczu   Data Dzień tygodnia Wydarzenie 23 listopada 2024 Sobota Ceremonia[...]
    gru
    26
    czw.
    2024
    całodniowy MŚ (rapid i blitz)
    MŚ (rapid i blitz)
    gru 26 – gru 31 całodniowy
    World Championship (rapid) 2024, Web 26 – 28 Dec 2024, New York (USA) World Championship (blitz) 2024, Web 30 – 31 Dec 2024, New York (USA) Więcej informacji na ChessBase News
    sty
    17
    pt.
    2025
    całodniowy Tata Steel Masters 2025
    Tata Steel Masters 2025
    sty 17 – lut 2 całodniowy
    Tata Steel Masters 2025, Web (13) 17 Jan – 2 Feb 2025, Wijk aan Zee (Netherlands) Dodatkowa informacja
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: