kw.
08

Akurat otrzymałem z opóźnieniem dwa pierwsze numery pisma Polskiego Związku Szachowego MAT i spotkała mnie z miejsca wielka niespodzianka.

Mianowicie od lat propaguję i odpowiednio uzasadniam znaczenie teorii otwarć, w tym solidnego repertuaru debiutowego w szkoleniu szachistów i napisałem na ten temat wiele artykułów oraz książek. Spotykam się w Polsce ciągle z różnymi teoriami, że przesadzam. Moi oponenci twierdzą, że najważniejsze są końcówki. Na tym blogu było wiele artykułów oraz dyskusji na ten temat.

Trener kadry Polskiego Związku Szachowego Michał Krasenkow w kwietniowym Macie 2013 wypowiedział się w tym aspekcie: „Kładzenie nacisku na pracę nad debiutami jest śmiesznym podejściem”. Potem w dyskusji na tym blogu redaktor techniczny pisma MAT do 2015 roku Piotr Kaim bronił tej tezy arcymistrza.

Niedawno czołowy trener Młodzieżowej Akademii Szachowej ocenił moją książkę z cyklu „Ciekawostki debiutowe” część 1 jako badziewie. A tu podopieczny tej sławnej akademii Daniel Sadzikowski na stronie 32  (MAT 1-2015) w tekście „Element zaskoczenia w debiucie” zachęca do pracy nad debiutami, ponieważ – według niego – żaden szachista nie zajdzie daleko bez dobrego repertuaru.

Ciekawe czy ten młody człowiek wpadł na to sam, co napisał w swoim artykule, czy po prostu popiera moje od lat trenerskie wskazania?

Ciekawe co w tej kwestii ma do powiedzenia nowy redaktor MATa Paweł Dudziński, którego niedawno przedstawiłem na blogu? W piśmie nie ma żadnej wzmianki o tym, że ten temat był poruszany już długo wcześniej w innych polskich periodykach fachowych.

A może należało wspomnieć, że czasopismo Polskiego Związku Szachowego popiera ten aspekt szkoleniowy i dlatego  kontynuuje ten ważny problem!

 

 

 

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 3

  • Krzysztof Kledzik

    Ta wypowiedź mm Daniela Sadzikowskiego, opublikowana na stronie 32 czasopisma MAT 1(49)2015, jest na tyle ważna, że warto ją w całości zacytować:
    ____________________________________
    „Zachęcam do pracy nad debiutami, ponieważ żaden szachista nie zajdzie daleko bez dobrego repertuaru. Obecnie za największych teoretyków wiedzy debiutowej uważam Viswanathana Ananda oraz Borisa Gelfanda, którzy w 2012 roku mieli okazję zmierzyć się w meczu o mistrzostwo świata. Ostatnio duży wydźwięk wzbudziły dwa zwycięstwa naszego najlepszego polskiego arcymistrza Radka Wojtaszka – jednego z sekundantów Ananda, który pokonał graczy powyżej „2800”; mistrza świata Magnusa Carisena i numer 2 – Fabiano Caruanę – na turnieju Tata Steel Chess. Dokonał on tego właśnie na bazie swojej ogromnej wiedzy debiutowej”.
    ____________________________________

  • Hetman

    Niestety część trenerów nadal nie przyjmuje do wiadomości tego, że debiuty są jednym z głównych filarów sukcesu szachowego. Ale teraz w szeregach związkowych pojawia się rozłam, bo upada teoria o pomniejszaniu znaczenia debiutów i zaletach ich przeskakiwania. Zadrżą w posadach inne blogi – wszak to schizma!, schizma! Bijcie na trwogę!

  • Adamek

    Może w końcu do zwolenników Capablanco-końcówkowo-przeskakiwania
    debiutów dojdzie to, o czym chyba wszędzie się mówi, tylko nie w polskich szachach.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    mar
    31
    pon.
    2025
    całodniowy 25th European Women’s Chess Cham...
    25th European Women’s Chess Cham...
    mar 31 – kw. 11 całodniowy
    Mistrzostwa Europy Kobiet w Rhodos. Wvniki    
    kw.
    25
    pt.
    2025
    całodniowy GCT Poland (rapid)
    GCT Poland (rapid)
    kw. 25 – kw. 27 całodniowy
    Home – Grand Chess Tour  
    kw.
    26
    sob.
    2025
    całodniowy Grand Chess Tour Superbet Rapid&...
    Grand Chess Tour Superbet Rapid&...
    kw. 26 – kw. 30 całodniowy
    W dniach 26-30.04.2025 r. w Warszawie odbędzie się 10. edycja Grand Chess Tour (Superbet Rapid&Blitz). Uczestnicy: Jan-Krzysztof Duda (Polska) Alireza Firouzja (Francja) Weselin Topałow (Bułgaria) Levon Aronina (USA) Maxime Vachier-Lagrave (Francja) Władimir Fedosejew (Słowenia) Praggnanandhaa[...]
    kw.
    28
    pon.
    2025
    całodniowy GCT Poland (blitz)
    GCT Poland (blitz)
    kw. 28 – kw. 29 całodniowy
    Home – Grand Chess Tour
    paź
    10
    pt.
    2025
    całodniowy European Individual Championship
    European Individual Championship
    paź 10 – paź 19 całodniowy
    5th IPCA European Individual Chess Championship 2025
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    8
    7
    6
    5
    4
    3
    2
    1
    abcdefgh
    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: