mar
19

RE1

W numerze 3-2015 pismo niemieckie „Rochade Europa” opublikowało wywiad z Radosławem Wojtaszkiem.

Nasz arcymistrz wyraźnie wypowiedział się w kwestii istoty debiutów we współczesnych szachach. Sam głównie pracuje nad początkową fazą partii, co umożliwiło mu osiągnięcie wysokiego poziomu światowego oraz miejsce w ekipie Ananda.

Wojtaszek podkreślił też znaczenie silników analitycznych typu Houdini, Stockfisch i Komodo, które pomagają w poszukiwaniu nowych idei debiutowych, którymi potem można zaskakiwać przeciwników.

Dla przypomnienia 

 

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 6

  • Radko

    U nas dominuje teoria Capablanki, która głosi „uczcie się końcówek”. Wojtaszek postanowił trenować debiuty i jest w czołówce światowej. Ciekawe co by było, gdyby zamiast debiutów studiował końcówki. Byłby też w czołówce światowej?

  • Hetman

    W naszych polskich szachach dobrym przykładem jest R.Wojtaszek, który pracuje nad debiutami. W końcu po to go najął Anand, a nie po to aby propagował idee Capablanki.

  • Skoczek2

    https://youtu.be/sKKRAI_a8H4?t=4h9m49s
    Wojtaszek: „debiut jest bardzo ważny, szczególnie w czołowce; a zawodnik 2200 nie musi mieć wszystkiego świetnie przygotowanego w debiucie”

  • Hetman

    Radek nie powiedział że taki zawodnik nie musi umieć debiutów, wręcz przeciwnie, jego słowa potwierdzają że musi je znać w pewnym dobrym stopniu (w domyśle, dostosowanym do zaawansowania zawodnika). Słowa „nie musi mieć wszystkiego świetnie przygotowanego w debiucie” oznaczają, że Radek daje do zrozumienia że świetność uzyskuje się z czasem, własną pracą, i to procentuje w czołówce. Wiadomo że zawodnik 2200 nie może mieć świetnego przygotowania debiutowego, nikt tego od niego nie wymaga, ale musi mieć dobre przygotowanie debiutowe, i coraz lepsze, dostosowane do własnych umiejętności, upodobań szachowych, typu gry, itd.

  • Skoczek2

    @Hetman Przywołałem cytat, a Ty go zinterpretowałeś; ja się z tą interpretacją całkowicie zgadzam, pozdrawiam

  • Krzysztof Kledzik

    Każdy powinien znać debiuty i studiować je, dopasowując poziom nauki do własnego poziomu zaawansowania w szachach. Wiadomo że inaczej będzie się uczyła debiutów osoba z kat I, inaczej km, inaczej am.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    lis
    7
    czw.
    2024
    całodniowy ME Petrovac
    ME Petrovac
    lis 7 – lis 20 całodniowy
    W dniach 7-20.11.2024 w Petrovac (Czarnogóra) odbywają się Indywidualne Mistrzostwa Europy. Polskę reprezentują m.in. Mateusz Bartel, Kacper Piorun, Szymon Gumularz oraz Monika Soćko, Alicja Śliwicka, Aleksandra Malcewska itd. wyniki strona turnieju komunikat Źródło Transmisja na ChessBase[...]
    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 15 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)    
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: