mar
19

RE1

W numerze 3-2015 pismo niemieckie „Rochade Europa” opublikowało wywiad z Radosławem Wojtaszkiem.

Nasz arcymistrz wyraźnie wypowiedział się w kwestii istoty debiutów we współczesnych szachach. Sam głównie pracuje nad początkową fazą partii, co umożliwiło mu osiągnięcie wysokiego poziomu światowego oraz miejsce w ekipie Ananda.

Wojtaszek podkreślił też znaczenie silników analitycznych typu Houdini, Stockfisch i Komodo, które pomagają w poszukiwaniu nowych idei debiutowych, którymi potem można zaskakiwać przeciwników.

Dla przypomnienia 

 

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 6

  • Radko

    U nas dominuje teoria Capablanki, która głosi „uczcie się końcówek”. Wojtaszek postanowił trenować debiuty i jest w czołówce światowej. Ciekawe co by było, gdyby zamiast debiutów studiował końcówki. Byłby też w czołówce światowej?

  • Hetman

    W naszych polskich szachach dobrym przykładem jest R.Wojtaszek, który pracuje nad debiutami. W końcu po to go najął Anand, a nie po to aby propagował idee Capablanki.

  • Skoczek2

    https://youtu.be/sKKRAI_a8H4?t=4h9m49s
    Wojtaszek: „debiut jest bardzo ważny, szczególnie w czołowce; a zawodnik 2200 nie musi mieć wszystkiego świetnie przygotowanego w debiucie”

  • Hetman

    Radek nie powiedział że taki zawodnik nie musi umieć debiutów, wręcz przeciwnie, jego słowa potwierdzają że musi je znać w pewnym dobrym stopniu (w domyśle, dostosowanym do zaawansowania zawodnika). Słowa „nie musi mieć wszystkiego świetnie przygotowanego w debiucie” oznaczają, że Radek daje do zrozumienia że świetność uzyskuje się z czasem, własną pracą, i to procentuje w czołówce. Wiadomo że zawodnik 2200 nie może mieć świetnego przygotowania debiutowego, nikt tego od niego nie wymaga, ale musi mieć dobre przygotowanie debiutowe, i coraz lepsze, dostosowane do własnych umiejętności, upodobań szachowych, typu gry, itd.

  • Skoczek2

    @Hetman Przywołałem cytat, a Ty go zinterpretowałeś; ja się z tą interpretacją całkowicie zgadzam, pozdrawiam

  • Krzysztof Kledzik

    Każdy powinien znać debiuty i studiować je, dopasowując poziom nauki do własnego poziomu zaawansowania w szachach. Wiadomo że inaczej będzie się uczyła debiutów osoba z kat I, inaczej km, inaczej am.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 20 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)   Harmonogram przebiegu meczu   Data Dzień tygodnia Wydarzenie 23 listopada 2024 Sobota Ceremonia[...]
    gru
    26
    czw.
    2024
    całodniowy MŚ (rapid i blitz)
    MŚ (rapid i blitz)
    gru 26 – gru 31 całodniowy
    World Championship (rapid) 2024, Web 26 – 28 Dec 2024, New York (USA) World Championship (blitz) 2024, Web 30 – 31 Dec 2024, New York (USA) Więcej informacji na ChessBase News
    sty
    17
    pt.
    2025
    całodniowy Tata Steel Masters 2025
    Tata Steel Masters 2025
    sty 17 – lut 2 całodniowy
    Tata Steel Masters 2025, Web (13) 17 Jan – 2 Feb 2025, Wijk aan Zee (Netherlands) Dodatkowa informacja
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: