lut
11

Skoczek2 napisał: Załączam rezenzję książki Magnus Carlsen dalej królem autorstwa Tomasza Lissowskiego: Link.

Może podzieli się Pan swoimi uwagami na ten temat?

////////////////////////////////////////////////

Zacznę od tego, że każdy recenzent omawia książkę według swojego uznania. Autor musi się liczyć z tym, że taka ocena może odbiegać od jego spojrzenia na problemy poruszone w swej pracy. Jest to rzecz zrozumiała i nie podlegająca głębszej dyskusji. Tomasz Lissowski przedstawił swoje subiektywne wrażenia z lektury tej książki.

Chciałbym się odnieść teraz do uwag krytyka:

1. Na przygotowanie książki do druku mieliśmy około miesiąc czasu i limit 100 stron.

2. Przed meczem uzgodniłem z redaktorem technicznym Dariuszem Gronkowskim plan książki oraz styl komentowania poszczególnych pojedynków. W uwagach powinny być wskazane krytyczne momenty w partiach oraz możliwe trendy teoretyczne z uwględnieniem zasług obu kontrahentów w tej kwestii. Poziom komentarzy powinien odpowiadać mniej więcej klasie zawodników do mistrza krajowego.

3. Mogę się zgodzić z zarzutem braku większych opisów w pewnych momentach partii, ale tutaj miałem związane ręce limitem 100 stron. Z czegoś trzeba było zrezygnować!

4. Natomiast nie mogę się zgodzić z uwagą : ale mam wrażenie, że młody czytelnik, po starannym przestudiowaniu omawianej książki, z pewnością poważnie wzmocni swoja wiedzę szachową, ale raczej nie nabierze przekonania, że opisuje ona jakieś pierwszorzędnej wagi wydarzenie. Na mój gust brakuje w książce klimatu czy też nastroju czegoś odświętnego, wyjątkowego, magicznego, a przecież każdy mecz o mistrzostwo świata w szachach „klasycznych” takim wydarzeniem jest, a już od autora książki meczowej zależy, czy to przekonanie udzieli się czytelnikom. To jest książka szachowa, a nie powieść szachowa. Andrzej Filipowicz opisał swoje wrażenia z meczu jako żywy świadek tego wydarzenia. Przed każdym pojedynkiem jest wprowadzenie dotyczące partii. To o czym mieliśmy jeszcze pisać? Szkoda, że Tomasz Lissowski nie sprecyzował w jaki sposób powinniśmy opisać ten magiczny klimat meczu?

5. Problem okładki to rzecz gustu. Mnie sie podoba!

Uzupełniający link

 

 

 

 

 

 

 

 

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 5

  • szachista

    Magiczny klimat meczu oddają najlepiej same partie. Chyba nikogo nie interesuje, ile razy obaj zawodnicy w czasie partii korzystali z toalety? Albo jakie napoje pili?

  • Gość (czytelnik książki) napisał:

    „Okładka – brzydka jak podstawienie pionka w lepszej pozycji.”

    No właśnie o to dokładnie chodziło – przeciwnik głównego bohatera podstawił pionka główny bohater (zwycięzca meczu) chwycił tego pionka – a pionek ten przeobraził się w PUCHAR
    co dokładnie oznacza: jestem najlepszy na ziemskim globie w szachach!
    Taki był sens okładki. Krytyk bardzo dobrze określił okładkę – radość z podstawienia pionka przez przeciwnika czyli PUCHAR mistrza świata …

    No trudno, że ten puchar był brzydki a czy główny bohater jest brzydki – no cóż to już powinna ocenić płeć piękna
    niewątpliwie główny bohater jest przedstawicielem płci … brzydkiej (dlatego między innymi okładka jest brzydka).

    Magia książki też została pokazana – a nawet magicy, którzy tę magię stworzyli …

  • Skoczek2

    Pan Konikowski szybciej merytorycznie przygotował i wydał 100 stronnicową książkę o meczu Carlsen-Anand, niż wydawcy (w tym pan Lissowski)serwisu Vistula aktualizują swój serwis (co miesiąc, lub dwa), a poza tym w ich sprawozdaniu „brakuje (…) klimatu czy też nastroju czegoś odświętnego, wyjątkowego, magicznego, a przecież każdy mecz o mistrzostwo świata w szachach „klasycznych” takim wydarzeniem jest” http://szachowavistula.pl/vistula/soczi14.htm

  • Krzysztof Kledzik

    Na opisywanie magii czy innych spraw meczowych trzeba by poświęcić pewnie około 50 stron, a może nawet więcej. To zależy od tego co działo się za kulisami. A jeżeli autor ma ograniczenie do 100 stron, to musi pozostać przy sprawach związanych bezpośrednio z rozegranymi partiami. No chyba że pisze książkę poświęconą wyłącznie sprawom około-meczowym, nie wdając się w analizy partii. Ale to już jest inna książka, o innym charakterze. Co do korzystania z toalety to bym tu polemizował, bo np. mnie ciekawiła sprawa afery toaletowej wynikłej podczas meczu Kramnika z Topałowem. Ile osób tyle opinii o okładce. Mi się podoba. A jak miała by wyglądać ładna okładka? No chyba nie z obrazkiem Wikinga, bo Carlsen ma tyle z nim wspólnego, co Wojtaszek ze słowiańskim wojem.

  • Marcin

    Nie mogę oceniać strony merytorycznej ksiązki, bo jej nie mam, ale okładka jest wg mnie ok. To jest niszowe szachowe wydawnictwo i zatrudnienie zawodowego grafika kosztuje i podnosi cene ksiazki. Poza tym, to jest ksiazka szachowa, gdzie liczy sie merytoryczna strona a nie okladka. Ksiazek szachowych nie kupuje sie z uwagi na okladke i tyle. Tak samo jak ksiazek do matematyki, historii czy programowania.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    sty
    17
    pt.
    2025
    całodniowy Tata Steel Masters 2025
    Tata Steel Masters 2025
    sty 17 – lut 2 całodniowy
    Tata Steel Masters 2025, Web (13) 17 Jan – 2 Feb 2025, Wijk aan Zee (Netherlands) Dodatkowa informacja
    mar
    14
    pt.
    2025
    21:52 ME
    ME
    mar 14@21:52 – mar 27@22:07
    W dniach 14-27.03.2025 w Eforie-Nord (Rumunia) odbędą się Indywidualne Mistrzostwa Europy. Strona mistrzostw
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: