Joachim Beyer Verlag jest największym wydawnictwem szachowym w strefie języka niemieckiego. Od trzech lat szefem firmy jest Robert Ullrich, który podtrzymuje jej dotychczasową koncepcję tematyczną. W zakres działalności wydawnictwa wchodzą tytuły omawiające wszystkie aspekty królewskiej gry.
W programie są także książki dla małej grupy odbiorców, które przedstawiają jeszcze mniej popularne otwarcia czy gambity. Robert Ullrich wychodzi słusznie z założenia, że powinno się zaspakajać także potrzeby tych szachistów, którzy są zainteresowani pracą badawczą jeszcze mało przeanalizowanych wariantów.
Do tego celu zmierza autor książki „Das sizilianische Flügelgambit” (Sycylijski flankowy gambit), który omówił ostry gambit po posunięciach 1.e4 c5 2.b4!? Wariant prowadzi do bardzo skomplikowanej gry i w momencie zaskoczenia szachista grający czarnym kolorem może szybko ponieść porażkę. Warto więc znać taktyczne możliwości białych, aby nie wpaść w tarapaty już w fazie debiutowej.
Sam miałem plan spopularyzowania w Polsce mało zbadanych jeszcze otwarć. Niestety idea nie spotkała się z pozytywnym przyjęciem wśród szachistów i po pierwszej części książki „Ciekawostki debiutowe” wydawnictwo Penelopa zrezygnowało z kontynuacji tej serii.
Das sizilianische Flügelgambit
Markus Schmücker
Joachim Beyer Verlag 2014
124 strony (twarda okładka)
ISBN 978-3-940417-62-6
Ten gambit est raczej niepoprawny, z uwagi na szybkie d5 czarnych z doskonala gra. Np :
– 1.e4 c5 2.b4!? cb4 3.a3 d5
-1.e4 c5 2.b4!? cb4 3.d4 d5!
itd
To nie jest takie proste, jak to udowadnia autor w swojej pracy. Dlatego takie książki są bardzo cenne, gdyż omawiają rzadkie otwarcia, które jednak trzeba znać.