lis
07

„Królowe 64 pól”

Po książkę Jacka Gajewskiego i Jerzego Konikowskiego – „Królowe 64 pól” – sięgnęłam z zaciekawieniem, ale i … ostrożnością. – Czy za intrygującym tytułem i wysmakowaną w swej urodzie okładką kryją się treści, których oczekiwałby czytelnik zainteresowany tematyką szachową? Nieprzebrane są wszak zasoby literatury poświęconej tak historii dyscypliny, analizom i studiom praktycznym, jak i biografiom znanych zawodników, o licznych leksykonach, encyklopediach i podręcznikach do nauki gry nie wspominając.

Otwieram zatem – niczym szkatułkę z figurami „Sandomierskich Szachów”, widniejących na obwolucie – pierwsze stronice i …oto niespodzianka! Książka inna niż wszystkie, zapraszająca do świata szachów, w jego żeńskim wydaniu.

Zapowiedzią tego, co czeka nas w trakcie lektury, a raczej studiów dalszej części, jest syntetyczne wprowadzenie – krótki „wykład” na temat historii szachów zawarty we wstępie Jacka Gajewskiego. To dla znawców przedmiotu pożyteczne przypomnienie, a dla mniej zorientowanych odbiorców ciekawa lekcja

Krótkie biogramy poparte zapisami interesujących partii, sylwetki najlepszych polskich i światowych szachistek po 1945 roku, ich osiągnięcia sportowe i pozasportowe, ciekawostki z życia i aren szachowych – wszystko to podane w sposób skondensowany i rzeczowy, a przy tym wielce ciekawy i ze swadą narracyjną.

Obok zarysu historii szachów kobiet, tudzież rozgrywek rangi mistrzostw Polski i świata oraz bogatego zestawu bibliografii, otrzymujemy również opowieść–wspomnienie zasłużonego szkoleniowca kadry narodowej Polskiego Związku Szachowego, Jerzego Konikowskiego, co nadaje publikacji bardziej osobisty, przyjazny wymiar.

Dopełnienie całości stanowią przykładowe kombinacje (pochodzące z autentycznych partii) do samodzielnego rozwiązania, dostarczające rozrywki, ale też udowadniające, że inwencja pań-szachistek często może triumfować nad męskim stylem gry. Serdecznie zachęcam do zabawy, a przede wszystkim do lektury „Królowych 64 pól”, która zapewne wzbogaci księgozbiór wielu prawdziwych koneserów szachów.

Panom autorom gratuluję pierwszego wspólnego kroku i mam nadzieję, że ich działalność wydawnicza będzie się rozwijała.

Jolanta Stefanek, miłośniczka szachów.

URL Trackback

Trackback - notka

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    gru
    26
    czw.
    2024
    całodniowy MŚ (rapid i blitz)
    MŚ (rapid i blitz)
    gru 26 – gru 31 całodniowy
    World Championship (rapid) 2024, Web 26 – 28 Dec 2024, New York (USA) World Championship (blitz) 2024, Web 30 – 31 Dec 2024, New York (USA) Więcej informacji na ChessBase News
    sty
    17
    pt.
    2025
    całodniowy Tata Steel Masters 2025
    Tata Steel Masters 2025
    sty 17 – lut 2 całodniowy
    Tata Steel Masters 2025, Web (13) 17 Jan – 2 Feb 2025, Wijk aan Zee (Netherlands) Dodatkowa informacja
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: