Otwarcie
„Biblioteki i archiwum, specjalistycznego zbioru piśmiennictwa z zakresu gier, zabaw i rozrywek umysłowych”
Gra to m.in. czynność polegająca na dobrowolnym uczestnictwie w zabawie wg określonych reguł. Jej podstawowym walorem jest rozrywka i przyjemność. To również edukacja poprzez zabawę i rozwój osobowości. Dodatkowo, kiedy wygrywamy jest satysfakcja ze zwycięstwa, czasem korzyść rzeczowa lub finansowa. Grać lubimy wszyscy już od małego dziecka po statecznych profesorów najznamienitszych Uniwersytetów. Grze towarzyszą emocje i wiedza graczy. Na pytanie „Dlaczego lubimy grać ?” starają się odpowiedzieć badacze zrzeszeni w towarzystwie naukowym pn.; „Polskie Towarzystwo Badania Gier” z siedzibą w Poznaniu. „Ludologia” to nowy kierunek badań w kraju, choć na świecie uprawiany od kilkudziesięciu lat. Jedną z wielu instytucji zajmujących się szeroko rozumianym propagowaniem gier i rozrywek umysłowych jest Towarzystwo Miłośników Gier Umysłowych. Z powodzeniem prowadzącym działalność już od 22 lat, zrzeszające graczy, twórców, badaczy oraz kolekcjonerów gier w Polsce. Wspólnie tworzą przestrzeń do poznawania różnorodnych odmian gier oraz podejmują działania na rzecz ich upowszechnienia.
Dla członków Towarzystwa gry są zarazem osobistą pasją jak i istotnym zjawiskiem w kulturze współczesnej. Naszym celem jest ich promowanie jako atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu oraz wartościowego narzędzia rozwoju osobistego.
Najnowszą inicjatywą TMGU jest udostępnienie dla szerokiego grona mieszkańców Warszawy i całego kraju „Zbioru piśmiennictwa z zakresu gier, zabaw i rozrywek umysłowych”. Aktualnie w bibliotece znajduje się ok. 4 tysięcy pozycji książkowych i ok. 2 tys. egzemplarzy specjalistycznych czasopism. Dominują pozycie o szachach (przepisy i strategia gry, historia, gracze i kluby, zbiory muzealne i konferencje naukowe). Zbiory podzielone są na 12 działów odpowiadającym najbardziej popularnym grom. Znajdziemy tu opisy niemal wszystkich gier występujących na całym świecie. Warto przytoczyć kilka tytułów: W. Pijanowski, „Gry Świata”, K. Oleszczyk, „Encyklopedia Rozrywek Umysłowych”, A. Filipowicz, „Dzieje Polskiego Związku Szachowego”. Zbiór jest otwarty i ciągle napływają nowe pozycje od darczyńców z całego kraju. Członkowie TMGU przygotowują się do gromadzenia publikacji w wersji elektronicznej oraz digitalizacji szczególnie starych i rzadkich pozycji.
Uroczystość otwarcia „Biblioteki i archiwum, specjalistycznego zbioru piśmiennictwa z zakresu gier, zabaw i rozrywek umysłowych” odbędzie się w dniu 10 października 2014 r. (piątek) o godz. 14.00. przy ul. Białobrzeskiej 4a na warszawskiej Ochocie. W trakcje spotkania będzie można zapoznać się ze zgromadzonymi książkami i wieloma grami, uczestniczyć w konkursach, rozegrać partyjkę z mistrzami w szachach, brydżu, go. Rozdawany będzie spis katalogowy pozycji biblioteki. Udział w spotkaniu potwierdzili liczni autorzy i pasjonaci gier. Organizatorzy zapraszają dzieci i dorosłych do wspólnej zabawy z licznymi upominkami.
Cezary Domińczak