sie
30

W trzeciej rundzie superturnieju „Sinquefield” w Saint Louis Fabiano Caruana w efektownej partii pokonał mistrza świata Magnusa Carlsena: link.

Sylwetką włoskiego arcymistrza zajmowaliśmy się wielokrotnie na blogu, np. link.

Przypominam, że Caruana swoje życie podporządkował całkowicie królewskiej grze i dzięki systematycznym treningom osiągnął wysoką pozycję w światowych szachach zawodowych.

Włoch wielokrotnie podkreślał w swoich wywiadach, że głównie pracuje nad otwarciami i dlatego zaangażował Władimira Czuczełowa, który pomaga mu w analizach i wynajdowaniu nowych idei debiutowych.

Początkowe stadium partii odgrywa najważniejszą rolę we współczesnych szachach. Dlatego czołówka światowa pracuje przede wszystkim w tym kierunku, aby już we wczesnej fazie partii walczyć o przewagę.

Dlatego dla mnie jest niezrozumiałe, że w polskim środowisku szachowym dalej dominuje teoria sprzeczna ze światowymi wzorcami szkoleniowymi.

Z pewnością to jest przyczyną, że mamy tylko jednego arcymistrza powyżej 2700 punktów rankingowych oraz jedynego juniora z perspektywami Jana Krzysztofa Dudę.

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 6

  • Krzysztof Kledzik

    Dla mnie jest to też niezrozumiałe. Oraz podejście osób z kręgów PZSzach-u, którym chyba nie przeszkadza mierny poziom naszych szachów zawodowych. No i to, że jest parcie aby juniorzy porzucali karierę szachowa, bo niby nic w niej nie osiągną.

  • amator

    Do tej pory, w 9 partiach były 2 końcówki. Ale wiedza z gry końcowej była w nich nieprzydatna, bo były łatwo wygrane dla jednej ze stron. Debiut był w 9 partiach. Prosty wniosek, że nauka debiutów opłaca się bardziej, niż końcówek.

  • Radko

    Zgadzam się, że debiuty są najważniejsze. Pismo MAT też wprowadza szachistów w błąd. Wywiad z Krasenkowem spowodował tylko nieporozumienie. Niedawno widziałem artykuł Piotra Kaima o rzadkiej końcowce S-G przeciwko królowi. Czy warto było poświęcić tyle miejsca na taką końcówkę? Więcej korzyści dałby nam artykuł z teorii debiutów. Ale Piotr ceni wyżej końcówki od debiutów.

  • Krzysztof Kledzik

    Oczywiście nikt nie neguje znaczenia końcówek, bo są ważne. Zresztą wszystkie fazy gry są ważne i żadnej nie można zaniedbać. Ale chodzi o to, aby nauczać grę tak jak się ona zaczyna, czyli od rozpoczęcia (a nie od końca), poprzez środek, aż do końca. I wskazać na to, że to od prawidłowo rozegranego debiutu zależy czy się otrzyma przewagę, którą należy powiększyć w grze środkowej, i potem prawidłowo zrealizować w końcówce.

  • Yoda

    Właśnie w tym temacie trwa dyskusja na blogu WŚ. Narazie tylko Pan Artur Urbaniak próbuje swoich sił w obronie szkoły kładącej nacisk na rozwój debiutowy zawodnika.

  • Radko

    Na tamtym blogu polemizują dyskutanci, którzy nie rozumią problemów współczesnych szachów. Odrzucają debiuty i propagują końcówki. A jaka jest pozycja naszych szachów w świecie? Tylko w średniej klasy turniejach nasi się liczą. Monika wygrała Erfurt, ale jak silny był ten turniej? W pucharze świata nie zagra, bo jest za słaba. A nasi arcymistrzowie? TYlko Wojtaszek się jako tako liczy. Mamy tylko jednego dobrego juniora Jaśka. Za to mamy wielu zawodników średniej klasy. A tak chciałoby sie widzieć naszych w superturniejach.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    lis
    7
    czw.
    2024
    całodniowy ME Petrovac
    ME Petrovac
    lis 7 – lis 20 całodniowy
    W dniach 7-20.11.2024 w Petrovac (Czarnogóra) odbywają się Indywidualne Mistrzostwa Europy. Polskę reprezentują m.in. Mateusz Bartel, Kacper Piorun, Szymon Gumularz oraz Monika Soćko, Alicja Śliwicka, Aleksandra Malcewska itd. wyniki strona turnieju komunikat Źródło Transmisja na ChessBase[...]
    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 15 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)    
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: