Po zakończonej morderstwem kłótni na Antarktydzie, Sowieci zakazali gry w szachy.
W 1959 roku podczas gry w szachy na stacji Wostok na Antarktydzie doszło do kłótni pomiędzy dwoma naukowcami. Ostatecznym argumentem okazało się wsadzenie siekiery przez jednego z graczy w drugiego. Od tego czasu szachy zostały zakazane w sowieckich stacjach badawczych. //artykuł na Wikipedii mówi również o zakazie dotyczącym kosmonautów, ale ciężko to zweryfikować, bo odsyła do niedostępnej książki//
Przy okazji, wejdźcie na Wikipedię, gdzie znajdziecie listę śmierci powiązanych z szachami oraz przeczytajcie tę wyczerpującą listę śmierci szachistów.
fot. Thomas Leuthard, CC BY
Ciekawe że szachy budzą w ludziach bardzo negatywne emocje, włącznie z agresją. A może jest odwrotnie, tzn. taki typ osób para się szachami?
Szachy mają niewątpliwie wpływ na sferę emotywną człowieka. Michel de Montaigne w swoich „Próbach” (esej „O Demokrycie i Heraklicie”) opisywał to tak:
„Dlaczego nie miałbym sobie wyobrazić Aleksandra przy stole, jak gwarzy swobodno i przepija tęgo; albo też przy grze w szachy? jakichż strun jego umysłu nie ogarnia i nie wprawia w ruch ta błaha i dziecinna zabawka? Nienawidzę jej i unikam, nie dość bowiem jest zabawą i pochłania nas zbyt poważnie: wstyd mi wkładać w nią tyle uwagi, która mogłaby starczyć do przystojniejszej rzeczy. Nie więcej mógł się był zapamiętać, gotując swą chlubną wyprawę do Indiów; albo tę drugą, ku odkryciu nowej drogi, od której zależało zbawienie rodzaju ludzkiego! Widzicie, w jaki sposób dusza nasza spotężnia i wyolbrzymia tę płochą igraszkę: jak wprawia w napięcie wszystkie nerwy; jak bardzo daje każdemu sposób, aby się poznać i sądzić słusznie o sobie. Przy żadnym innym zatrudnieniu nie widzę i nie zmacam się tak dokładnie: jakież namiętności nie miotają tu nami? gniew, żal, nienawiść, niecierpliwość i wraz gwałtowna ambicja zwyciężenia w rzeczy, w której zrozumialszą byłaby ambicja przegranej; rzadka bowiem i nad miarę sięgająca wyborność w tak błahej igraszce nie przystoi szanownemu człeku. To, co powiadam o tym przykładzie, można odnieść do wszystkich innych. Każda cząstka, każde zatrudnienie człowieka, w jednakim stopniu ujawnia go i zdradza.”
http://wolnelektury.pl/media/book/txt/proby-ksiega-pierwsza.txt
Piłka nożna skupia wokół siebie różne osoby, w tym mające cechy przestępcze. Kiboli boi się nawet polska policja, i nie jest w stanie sobie z nimi poradzić. Na razie w polskich szachach na razie nie doszło do rękoczynów, ale za to wielokrotnie byliśmy świadkami zachowań poniżej poziomu. Jak dla mnie porażający jest brak kultury i jawna nietolerancja niektórych osób związanych z tą grą.