cze
22

Na temat przeskakiwania przez Magnusa Carlsena fazy debiutowej dyskutowaliśmy wielokrotnie na tym blogu. Nasz końcowy wniosek jest ostateczny: ta ocena jest całkowicie błędna i niezgodna z prawdą!

W czerwcowym numerze czasopisma „Magazyn Szachista” m.in. napisałem:

Mistrz świata Magnus Carlsen jest, jeśli chodzi o początkową fazę partii, uniwersalnym szachistą. Jego repertuar debiutowy jest bogaty w różnorodne warianty i otwarcia. Norweg bardzo często eksperymentuje stosując nowe i rzadkie idee. Potrafi często zadowolić się minimalną przewagą w początkowym stadium partii, aby dopiero w środku gry lub nawet końcówce wykorzystać swoje atuty pozycyjne. Dlatego często mówi się o przeskakiwaniu przez niego debiutu, co nie odpowiada prawdzie. Mistrz świata jest genialnym szachistą i praktycznie może grać wszystko i to w różnych odsłonach…

W niedawno zakończonych w Dubaju mistrzostwach świata w grze szybkiej i błyskawicznej Magnus Carlsen zwyciężył w obu konkurencjach: Link. Zawdzięcza to nie tylko swojemu wyjątkowemu talentowi, lecz także świetnemu przygotowaniu repertuaru debiutowego.

Na stronie mistrzostw są opublikowane partie, które zalecam dokładnie przeanalizować. Warto porównać grę i wiedzę debiutową naszych arcymistrzów oraz czołówki światowej.

Przedstawiam interesującą partię Karjakin-Carlsen z turnieju w szachach szybkich, w której rozegrano ostre otwarcie. Jest to dowód na to, że mistrz świata gra również skomplikowane warianty, które trzeba znać dokładnie i to niemalże do końca. Zaprzecza to całkowicie rzekomej tezie o przeskakiwaniu przez niego fazy debiutowej.

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 7

  • amator

    Kto ogląda partie, ten widzi, że to Carlsen pracuje nad debiutem więcej, niż jego konkurenci. Aronian i Kramnik mają wąski repertuar debiutowy, a Carlsen i Anand bardzo szeroki jednym i drugim kolorem, przy czym doskonale opracowany (nie jest to pobieżna znajomość wielu debiutów). Dlatego to Anand i Carlsen walczą o mistrzostwo świata po raz drugi.

  • Krzysztof Kledzik

    M.Carlsen mówił że głównie trenuje debiuty, a resztę szlifuje w partiach praktycznych. Wszyscy współcześni wielcy szachiści pracują nad fazą debiutową. To, że w Polsce usiłuje się obniżyć znaczenie tej fazy gry i studiów debiutowych wynika z próby usprawiedliwienia niechęci do pracy, znaczy się, lenistwa i braku parcia na sukces. Prawdziwy sukces, a nie wygrane ze średniakami w słabych openach. Efektem jest to, że nasi kadrowicze nie są w stanie przekroczyć rankingu 2650, 50% punktów w grupie B oraz progów superturniejów. Ale w PZSzach-u nikt od nich tego nie wymaga, więc nie dziwmy się że nasza kadra od lat nie progresuje i poza kilkoma przypadkami nie jest w stanie podjąć rywalizacji z bardziej liczącymi się przeciwnikami. Szczerze życzę JKDudzie aby w najbliższych latach pokazał naszym kadrowiczom co to znaczy grać dobre, ambitne szachy. Pomimo że nie piję alkoholu, kupię szampana gdy przy szachownicy JKDuda rozgromi Wojtaszka, Gajewskiego i innych zawodników z naszej kadry narodowej.

  • szachista

    To jest kwestia czasu, gdy Janek pokona tych leniuszków, którzy nie trenują i tylko mędrkują. Poważny problem to nasi trenerzy MASZ, którzy słabo znają debiuty i z młodzieżą szkolą przważnie końcówki. Ten temat już wałkowaliśmy i nie widać, aby się coś tutaj zmieniło.

  • Krzysztof Kledzik

    Nic się nie zmieni, bo nikt nie chce zmian, ani działacze ani kadrowicze. Działacze związkowi nie postawią warunku im i ich trenerom: „albo w ciągu najbliższych 2-3 lat wygrywacie turniej B i kwalifikujecie się do grupy A w Wijk aan Zee, albo wylatujecie z kadry. Następnie macie 2-3 lata na zdobycie połowy punktów w grupie A aby potwierdzić że możecie zostać w kadrze,itp.”. Nie ma parcia na sukces, jest parcie na utrzymywanie przeciętności.

  • amator

    To są wszystko dobrzy znajomi, a niektórzy kadrowicze mają rodzinę w Pzszach. Kto ma od nich wymagać wyników?

  • Krystian

    Dokładnie tak jest i jak długo ten klan będzie u władzy, to nie ma co myśleć o szachach wyczynowych w Polsce.

  • Karjakin: nie dla każdego Carlsenowska metoda „przeskakiwania debiutu”
    http://others.sport-express.ru/reviews/44505/

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    lis
    16
    sob.
    2024
    całodniowy Mistrzostwa Świata Seniorów
    Mistrzostwa Świata Seniorów
    lis 16 – lis 29 całodniowy
    W Porto Santo w Portugalii odbywają się Mistrzostwa Świata Seniorów 2024. Prawie 200 zawodniczek walczy o tytuły i łączną kwotę nagród pieniężnych wynoszącą 42 500 euro w kategoriach Open +50, Open +65 i połączonych kategoriach[...]
    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 15 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)    
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: