kw.
25

Anatoli Karpow – mistrz świata w latach 1975-1985 oraz 1993-1999: Każda faza partii, otwarcie, gra środkowa i końcówka ma duże znaczenie. Jeżeli na początku gry, któraś ze stron uzyska przewagę materialną lub pozycyjną, to zniwelować ją w grze środkowej będzie bardzo trudno. W tej sytuacji do końcówki może w ogóle nie dojść. Bez poprawnej gry w debiucie, nie można więc myśleć o sukcesach w szachach.  

/////////////////////////////

O tym, jak ważne jest prawidłowe rozegranie fazy debiutowej, przekonał się aktualny wicemistrz Polski Grzegorz Gajewski z rankingiem 2631, który w trakcie niedawnego turnieju w Norwegii został rozgromiony przez 19-letniego arcymistrza z Holandii Benjamina Boka rankingiem 2590.

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 8

  • Krystian

    W tej partii nie było ani gry środkowej, nie mówiąc nawet o końcówce do której nie doszło na skutek słabej gry w debiucie.

  • Oj pogrom. Analizowałem już wcześniej te partię i mam dość.

  • amator

    Ale według propagandy sukcesu Grzegorz Gajewski jest znawcą teorii debiutów i „uznanym teoretykiem na całym świecie”. Nie umniejszając jego zasług w spopularyzowaniu (ale nie wynalezieniu) gambitu w obronie hiszpańskiej, takie określenie jest mocno nieadekwatne, jak widać na załączonym obrazku.

  • szachista

    Wikipedia podaje:
    W lipcu 2007 r. podczas turnieju w Pardubicach, Grzegorz Gajewski zastosował gambitową nowość 10… d5!? w partii hiszpańskiej[14], która pozwoliła mu odnieść efektowne zwycięstwo nad Wiktorem Kuzniecowem, a następnie została określona przez magazyn ChessBase „nowinką 2007 roku”[15]. Wariant, nazwany gambitem Gajewskiego, szybko stał się popularny i w tym samym roku zastosowali go m.in. Magnus Carlsen, Laurent Fressinet, Radosław Wojtaszek czy Kamil Mitoń.
    ————-
    A więc Grzesiek jest odkrywcą gambitu, albo Wikipedia kłamie? Mamy tutaj też do czynienia z propagandą sukcesu?

  • amator

    Ruch d5 grano już wcześniej. Było to omawiane na tym blogu kilkakrotnie. Gajewski był po prostu pierwszym arcymistrzem, który ten ruch zastosował w partii. Dlatego nazwa „Gambit Gajewskiego” jest uzasadniona.

  • szachista

    To dlaczego Wikipedia podaje fałszywą informację? Myślałem,żę można na niej polegać jak na „Zawiszy”.

  • Krzysztof Kledzik

    Wikipedia jest źródłem otwartym i podlegającym słabej weryfikacji merytorycznej, dlatego często są tam zamieszczane nieprawdziwe informacje. Dlatego nie należy na nich polegać, a jedynie traktować je w spsób orientacyjny i przybliżony.

  • Redaktorem części szachowej w polskiej Wikipedii jest Przemysław Jahr z Bydgoszczy. Mimo moich jasnych dowodów, że Grzegorz Gajewski nie odkrył gambitu i tylko go rozpropagował w praktyce turniejowej, nie dał się przekonać o zmianie informacji.
    Temat ten był już, jak wcześniej stwierdził Amator, omawiany na blogu:
    http://www.blog.konikowski.net/2012/11/08/tomasz-sielicki-ocenia-5/

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    gru
    26
    czw.
    2024
    całodniowy MŚ (rapid i blitz)
    MŚ (rapid i blitz)
    gru 26 – gru 31 całodniowy
    World Championship (rapid) 2024, Web 26 – 28 Dec 2024, New York (USA) World Championship (blitz) 2024, Web 30 – 31 Dec 2024, New York (USA) Więcej informacji na ChessBase News Na stronie PZSzach
    sty
    17
    pt.
    2025
    całodniowy Tata Steel Masters 2025
    Tata Steel Masters 2025
    sty 17 – lut 2 całodniowy
    Tata Steel Masters 2025, Web (13) 17 Jan – 2 Feb 2025, Wijk aan Zee (Netherlands) Dodatkowa informacja
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: