lis
18

W mojej bibliotece mam kilka oprawionych roczników miesięcznika „Szachy”, do których bardzo często sięgam. Ostatnio przestudiowałem 1968 rok, w tym w 10 numerze sprawozdanie Władysława Litmanowicza z VI międzynarodowego turnieju pamięci arcymistrza Rubinsteina, który odbył się w dniach 3.8.-25.8.1968.

W turnieju dwóch Polaków wywalczyło tytuły mistrza międzynarodowego: Jan Adamski i Włodzimierz Schmidt. Obaj zdobyli po 8 punktów i podzielili 7-8 miejsce.

Turniej był bardzo silny. Zwyciężył Smysłow 11.5, przed Kavalkiem 10.5, Dodą, Padevskim i Simaginem po 9 pkt.

Włodzimierz Schmidt otrzymał specjalną nagrodę za piękność, ufundowaną przez redakcję miesięcznika „Szachy” za efektowne zwycięstwo z Kostro. Jerzy Kostro zdobył w turnieju 7 punktów i zajął ostatecznie 10 miejsce.

Ostatnio w mojej bazie z partiami natknąłem się na pojedynek Bednarski-Schmidt z tegoż turnieju. Ku mojemu zdziwieniu Jacek Bednarski (zajął w turnieju ostatnie 16 miejsce z 3 punktami) po 25. Gh6+ forsownie wygrywał, ale partię przegrał. Teraz już nie wiem, czy jest błąd w notacji, czy partia miała jednak taki przebieg. W sprawozdaniu Władysława Litmanowicza nie ma o tym mowy.

A może ktoś ma wiedzę na ten temat?

 

URL Trackback

Trackback - notka

Komentarzy: 5

  • Krystian

    Mam takie wrażenie, jakby przeciwnicy Schmidta przegrali na własne życzenie.

  • Otrzymałem wiadomość z kraju, że zapis partii Bednarski-Schmidt jest autentyczny. Jacek był znany ze swoich niedoczasów, czego sam byłem wielokrotnie świadkiem. Podobnie stało się w Polanicy ze Schmidtem. Bednarski w wygranej pozycji, na dwa ruchy przed matem, przekroczył po prostu czas!
    W wspomnieniach o Jacku poruszyłem problem Jego niedoczasów:
    http://www.konikowski.net/inmemoriam.php#bednarski

  • amator

    A ja mam pytanie, czy po turnieju w Polanicy Schmidt wypełnił jeszcze jakieś normy na arcymistrza? Wiem, że już nie potrzebował, chodzi mi o to, czy uzyskiwał takie wyniki (przypuszczam, że tak) i ile razy.

  • Niestety od wielu lat nie mam kontaktu z Włodzimierzem Schmidtem i nie mogę więc bezpośrednio wyjaśnić tę sprawę. Sam już nie pamiętam. Są materiały, np. miesięczniki „Szachy”. Jest też baza z partiami Schmidta. Popatrzę w wolnych chwilach. A może ktoś z Internautów mógłby pomóc w tej materii?

  • Gość napisał:
    Sprawdzałem wyniki Włodzimierza Schmidta w turniejach międzynarodowych po 1976 roku i doszedłem do wniosku, że nie potwierdził on dalszych norm na arcymistrza. Czyli reasumując pierwszą normę zdobył na turnieju w Lipsku w 1973 roku, natomiast drugą w Polanicy w 1976,
    //////////////////////////////

    Dziękuję za informację. Przypominam jednak, że w tamtych czasach zdobycie tytułu arcymistrza lub mistrza międzynarodowego było wielkim wyczynem, nie co teraz. Mnie tytuł mistrza FIDE też nie nadano za jakiś ranking, jak to jest teraz. Lecz zdobyłem dwie normy na turniejach mistrzowskich w obsadzie międzynarodowej na znanym festiwalu szachowym w Dortmundzie.

Dodaj komentarz

Musisz sięzalogować aby móc komentować.

  • Szukaj:
  • Nadchodzące wydarzenia

    lis
    20
    śr.
    2024
    całodniowy FIDE World Championship 2024
    FIDE World Championship 2024
    lis 20 – gru 20 całodniowy
    Mecz o  mistrzostwo świata: Ding Liren – Gukesh D Więcej informacji: Szachy w moim życiu.: Mistrzostwa Świata odbędą się w Singapurze! (konikowski.net)   Harmonogram przebiegu meczu   Data Dzień tygodnia Wydarzenie 23 listopada 2024 Sobota Ceremonia[...]
    gru
    26
    czw.
    2024
    całodniowy MŚ (rapid i blitz)
    MŚ (rapid i blitz)
    gru 26 – gru 31 całodniowy
    World Championship (rapid) 2024, Web 26 – 28 Dec 2024, New York (USA) World Championship (blitz) 2024, Web 30 – 31 Dec 2024, New York (USA) Więcej informacji na ChessBase News
    sty
    17
    pt.
    2025
    całodniowy Tata Steel Masters 2025
    Tata Steel Masters 2025
    sty 17 – lut 2 całodniowy
    Tata Steel Masters 2025, Web (13) 17 Jan – 2 Feb 2025, Wijk aan Zee (Netherlands) Dodatkowa informacja
  • Odnośniki

  • Skąd przychodzą

    Free counters! Licznik działa od 29.02.2012
  • Ranking FIDE na żywo

  • Codzienne zadania

    Play Computer
  • Zaprenumeruj ten blog przez e-mail

    Wprowadź swój adres email aby zaprenumerować ten blog i otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach przez email.

%d bloggers like this: